2015

Zdjęcie główne 2015

8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2015

10 – 16 lipca 2015 w Poznaniu

Animator jest festiwalem adresowanym zarówno do ludzi z branży filmowej, wyrobionych kinomaniaków, jak i szerokich rzesz widzów, w tym najmłodszych. Dlatego też od początku istnienia naszej imprezy staramy się tworzyć program różnorodny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście najważniejszym elementem programu są konkursy filmów krótkich i pełnometrażowych. Ale festiwal daje też okazję do poznania najważniejszych twórców i ich dzieł.

W tym roku udało nam się pozyskać szczególnie ciekawy zestaw mistrzów reprezentujących różne szkoły i gatunki animacji: od Hollywoodu, poprzez performans łączony z projekcjami, po eksperyment formalny. Mistrzowie ci to: Eric Goldberg, weteran Studia Disneya, reżyser między innymi wielkiego sukcesu tej wytwórni "Pocahontas"; Raoul Servais, jeden z nestorów i największych nowatorów światowej animacji; Suzan Pitt, autorka między innymi kultowego "szparaga"; oraz Kathy Rose - od lat tańcząca na żywo ze swoimi animowanymi postaciami. Ale od wielkich nazwisk roi się też w pokazie "Pierwsze kroki sław", przygotowanym dla nas przez znanego producenta Rona Diamonda, który będzie także doradzać, jak zrobić film z szansami na Oscara (spotkanie "Pomyśl o Oscarze").

Wielkim wydarzeniem jest na pewno premiera "Proroka Kahlila Gibrana", w którego realizacji uczestniczyli tacy twórcy, jak Roger Allers, Joan Gratz, Tomm Moore, Bill Plympton czy Michał Socha. Przedstawimy też najdłużej nieprzerwanie istniejący festiwal filmów eksperymentalnych na świecie - Ann Arbor Film Festival - oraz zestaw etiud z California Institute of the Arts (CalArts), uczelni, której wydział animacji cieszy się opinią najlepszego w Ameryce.

W tym roku mija dziewięćdziesiąt lat od sławnego pokazu "kina absolutnego" w Berlinie - pierwszego na świecie "festiwalu" filmów eksperymentalnych. Postanowiliśmy odtworzyć to zdarzenie, a przy okazji zaprezentować mniej znane oblicza animacji niemieckiej: wybór filmów z enerdowskiej wytwórni DEFA oraz współczesnych eksperymentów zwanych "strukturami muzycznymi".

Muzyka i animacja tradycyjnie stanowić będzie wiodący nurt Animatora. Kompozytorem, którego honorujemy w tym roku retrospektywą i koncertem na żywo, jest Marek Wilczyński, autor muzyki do kilkuset filmów. Wśród innych zdarzeń muzyczno-filmowych znajdzie się między innymi zbiorowa akcja artystów Polski i Włoch "Instant Film", projekt wizualno-muzyczny Grzegorza Pleszyńskiego z Jerzym Mazzollem i Sławomirem Szudrowiczem, performans audiowizualny Identity Problem Group (Jakub Lech i Bogumił Misala) i projekcja filmów Billa Plymptona z serii "Guard Dog" z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Maseckiego.

No i oczywiście, jak co roku, zapraszamy dzieci i rodziców na Animatora dla Dzieci oraz liczne warsztaty. A dla bardziej zaawansowanych miłośników kina już po raz drugi organizujemy konferencję naukową, tym razem pod hasłem "Animowany nieznany".

Zapraszam serdecznie na Animatora 2015. Twórcy się starzeją, filmy się starzeją, ale Animator się nie starzeje.

Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Zdjęcie 1

Filmy Nagrodzone

GRAND PRIX/ ZŁOTY PEGAZ: Fugue for Cello, Trumpet and Landscape / Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”, Jerzy Kucia, Poland, 18’

  • Uzasadnienie Jury: Za bycie jednym z najlepszych przykładów pół-abstrakcyjnej animacji jaką kiedykolwiek stworzono.

II NAGRODA/ SREBRNY PEGAZ: Pilots on the Way Home”, Priit Pärn, Olga Pärn, Canada/Estonia, 16’

  • Uzasadnienie Jury: Za wytrawny humor i innowacyjną grafikę, dzięki której film trafnie przedstawia ludzkie życie.

III NAGRODA/ BRĄZOWY PEGAZ: “China Violet”, David Ehrlich, China/USA, 3’15’

  • Uzasadnienie Jury: Film, który podsumowuje wieloletnie poszukiwania kształtów w połączeniu z dźwiękiem i kolorem oraz tworzy harmonijną całość tych elementów.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY:The Sleepwalker / Sonámbulo”, Theodore Ushev, Kanada, 4’20’’

  • Uzasadnienie Jury: Film, który przekształca ponury umysł Garcí Lorca w obrazowy i barwny taniec.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY: “Eden’s Edge / Na skraju Edenu”, Gerhard Treml, Leo Calice, Austria, USA, 61′

  • Uzasadnienie Jury: “Eden’s Edge” wyraża ducha festiwalu Animator w promocji formy, jaką jest animacja. Treml i Calice stworzyli niezwykle bogate dzieło przy użyciu minimalnych środków. Dziewięć odsłon “Eden’s Edge”, w swoich oszczędnych kompozycjach ukazanych z dalszej perspektywy wizualnej, przywołuje współczesne metody obserwacji i łączy je, tworząc szczególnie rozległy portret kulturowy.

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY POLSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: “Home / Dom”, Agnieszka Borowa, Poland, 14’22’’

  • Uzasadnienie Jury: Film, który w innowacyjny sposób porównuje przeszłość oraz skomplikowaną i bolesną teraźniejszość.

NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY FILM STUDENCKI: “Hard to be a Sparrow / Trudno Vorbyu”, Darya Vyatkina, Russia, 7’55’’

  • Uzasadnienie Jury: Pełna werwy, minimalistyczna animacja i design, które opowiadają historię o przetrwaniu i wolności.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE: World of Tomorrow”, Don Hertzfeldt, USA, 17′

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: World of Tomorrow”, Don Hertzfeldt, USA, 17′

KRYSZTAŁOWY PEGAZ: Raoul Servais

 

Czołówka

 

Podsumowanie

 

Pliki

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata