2010

Zdjęcie główne 2010

3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2010

12 – 17 lipca 2010 w Poznaniu

Od pierwszej edycji Animatora staramy się prezentować film animowany w całej swojej różnorodności, nie zaniedbując i opowieści filmowych, i „baletów świetlnych” i wszystkiego co mieści się między tymi biegunami. Miłośnicy dużych produkcji opartych na słowie znajdą w tegorocznym programie m.in. piękną baśń Michela Ocelota „Azur i Asmar”. Z drugiej strony spectrum obejrzymy najnowsze realizacje amerykańskich twórców niezależnych – m.in. George’a Griffina, Joannę Priestley czy Emy Kravitz – którzy często eksperymentują ze sposobami narracji i środkami wyrazu.

A oto próbka tego, co znajdzie się po środku.

Przede wszystkim będziemy honorować trojkę „wielkich mistrzów” światowej animacji: Jurija Norsteina, Caroline Leaf i Daniela Szczechurę, który, notabene, w przededniu rozpoczęcia festiwalu ukończy osiemdziesiąt lat. Nie zapomnieliśmy też o innym jubilacie – poznańskim Studiu Filmów Animowanych, które w tym roku obchodzi swoje trzydziestolecie.

Szeroko zaprezentujemy także najwybitniejszych twórców i ich filmy z Węgier i Izraela. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się cykl imprez muzyczno-filmowych. Naszymi gośćmi będą m.in. Nik Phelps ze Sprocket Ensemble i, już po raz drugi, Compagnia d’Arte Drummatica. Po dwóch wybitnych polskich kompozytorach muzyki filmowej zaprezentowanych w latach poprzednich – Krzysztofie Komedzie i Andrzeju Markowskim – przypomnimy dorobek Włodzimierza Kotońskiego, autora muzyki do m.in. takich klasycznych filmów, jak „Labirynt” Jana Lenicy i „Miasto” Mirosława Kijowicza. Interesująco zapowiadają się dwa bloki tematyczne: „Animacja i komiks” i „Filmowe inspiracje surrealistów”.

Wielkim optymizmem napawa nas to, że z każdym rokiem rośnie ilość filmów nadsyłanych na konkurs. Oznacza to nie tylko to, że animacja na świecie wciąż się rozwija, ale i że Animator zdobywa coraz poważniejszą pozycję na świecie.

Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Zdjęcie 1

Filmy nagrodzone

GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: „Ukryte”, Piotr Szczepanowicz, Polska, 2009, 7 min. 07 sek.

II NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / SREBRNY PEGAZ: „Simon vagyok” („Jestem Simon”), Tunde Molnar, Węgry, 2009, 11 min. 30 sek.

III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ: „Big Bang Big Boom” („Wielkie Bum”), Blu, Włochy, 2010, 9 min. 30 sek.

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM MUZYCZNY/MUZYKĘ: „Love & Theft” („Kochać i kraść”), Andreas Hykade, Niemcy, 2010, 7 min.

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM DLA DZIECI: „A trip to the seaside” („Wycieczka nad morze”), Nina Bisyarina, Rosja, 2008, 7 min.

SPECJALE WYRÓŻNIENIE JURY: „Millhaven”, Bartek Kulas, Polska, 2010, 6 min. 50 sek.

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE JURY W KATEGORII FILMU DZIECIĘCEGO: „Zhila-bila mucha” („Była sobie mucha”), Alena Oyatieva, Rosja, 2009, 13 min. 30 sek.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „Big Bang Big Boom” („Wielkie Bum”), Blu, Włochy, 2010, 9 min. 30 sek.

 

Czołówka

Podsumowanie

Pliki

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata