2013

Zdjęcie główne 2013

6. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2013

13 – 19 lipca 2013 w Poznaniu

Ambicją Animatora było, jest i będzie umożliwianie zapoznania się polskiemu widzowi z tym, co w światowej animacji artystycznej najważniejsze, a zagranicznym gościom (a także młodszej publiczności) z najwartościowszymi osiągnięciami polskiej animacji. Tegoroczny program trzyma się mocno tych założeń. Przede wszystkim na Animatorze 2013 zaprezentujemy szeroki przegląd dorobku Priita Pärna - twórcy  potęgi estońskiej animacji - oraz jego żony Olgi, z którą obecnie pracuje. Chcemy też przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się w Rosji. W tym bloku przygotowaliśmy retrospektywę laureata Grand Prix ubiegłorocznego festiwalu - Dmitriego Gellera. Pokażemy też program młodej rosyjskiej animacji i etiudy studenckie z czołowej obecnie uczelni kształcącej animatorów SHAR School-Studio.

W tym roku na najważniejszym i w najdłuższej tradycji międzynarodowym konkursie filmu animowanego w Annecy odbyła się duża prezentacja polskiej animacji. My z kolei we współpracy z tym festiwalem zaprezentujemy niezwykle interesujący i złożony program francuski.

Na 2013 rok przypada 25. rocznica śmierci pionierów polskiej animacji eksperymentalnej Franciszki i Stefana Themersonów. Postanowiliśmy uczcić ich pamięć dwoma zestawami polskich filmów, które niejako kontynuują dwa wątki twórczości tych wybitnych artystów: abstrakcyjny i surrealistyczny.

Jedną ze specjalności naszego festiwalu jest także prezentowanie artystów niekonwencjonalnych, którzy wymykają się łatwemu zaszufladkowaniu. Do tej kategorii należy zaliczyć animatora i performera amerykańskiego Johna Dilwortha, który odniósł duży sukces komercyjny serialem dla Cartoon Network CHOJRAK - TCHÓRZLIWY PIES.

Niezwykle atrakcyjnie szykuje nam się w tym roku tradycyjny blok muzyczny. Jego najjaśniejszym punktem będzie światowa premiera tryptyku znakomitego Theodora Usheva z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry l'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka. Nie zabraknie też w tej części poznaniaka Piotra Bosackiego z koncertem i pokazem filmów.

I jak zawsze nie zapominamy o najmłodszych widzach, dla których szykujemy oczywiście Animatora dla Dzieci, a także o warsztatach i konkursach. Jak co roku dokładamy wszelkich starań, by w tych ostatnich znalazły się nowe znakomite filmy, zarówno twórców uznanych, z dużym dorobkiem, jak i tych, którzy stawiają dopiero n międzynarodowej scenie pierwsze kroki, ale już przejawiają godny uwagi talent.

Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Zdjęcie 1

Filmy nagrodzone

GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: „Ab ovo”, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Polska, 2012, 5’18″

II NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / SREBRNY PEGAZ: „Kaspar”, Diane Obomsawin, Kanada, 2012, 8’22”

III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ: „Toto”, Zbigniew Czapla, Polska, 2013, 12’

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM MUZYCZNY/MUZYKĘ: „Paula”, Dominic Etienne Simard, muzyka: Ramachandra Borcar, Kanada, 2011, 10’29″

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE ZA MISTRZOSTWO W UŻYCIU TECHNIK ANIMACJI: „Obida” („The Wound”), Anna Budanova, Rosja, 2013, 9’

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „Head Over Heels”, Timothy Reckart, Wielka Brytania, 2012, 10’18″

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM PEŁNOMETRAŻOWY: „Consuming Spirits”, Chris Sullivan , USA, 2012, 130′

 

Czołówka

 

Podsumowanie

 

Pliki

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata