2009

Zdjęcie główne 2009

2. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2009

06 – 11 lipca 2009 w Poznaniu

Sztuka animacji liczy sobie nie sto, lecz kilkaset lat. Giovanni Batista della Porta opisał projekcję z użyciem latarni magicznej już w 1558 roku w wydanym w Neapolu dziele Magiae naturalis. Laterna magica przekształciła się z czasem w skomplikowane urządzenie, z pomocą którego można było wyświetlać nie tylko serie statycznych przeźroczy, ale także poruszać ich elementami za pomocą dźwigni i korbek. Później pojawiły się inne aparaty do tworzenia iluzji ruchu: phenakistiskopy, praksinoskopy, zootropy itp. Trzy lata przed pierwszym pokazem kinematografu braci Lumière, Charles-Émile Reynaud malował filmy na papierowych paskach i pokazywał je w swoim Teatrze Optycznym w podziemiach Musée Grevin w Paryżu.

W drugiej edycji ANIMATORA składamy hołd wspaniałym, często anonimowym wynalazcom i pionierom, którzy przyczynili się do narodzin filmu animowanego. Jedną ze specjalnych atrakcji festiwalu jest American Magic Lantern Theater, dzięki któremu naocznie możemy się przekonać, że film animowany istniał przed filmem. Honorujemy też twórców, którzy, jak Jan Švankmajer, kontynuują dzieło dawnych wielkich alchemików i czarnoksiężników.

Animator 2009 prezentuje bardzo szeroki wachlarz różnych postaw twórczych i inspiracji. Od Alexandra Alexeieffa, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku wynalazł ekran szpilkowy, po współczesne animacje komputerowe. Od działań bezkamerowych, bezpośrednio na taśmie filmowej, których znanym promotorem jest Kazimierz Urbański, obchodzący w tym roku swoje osiemdziesiąte urodziny, po szalone kreskówki Billa Plymptona. Od całkowicie osobnego, wielkiego poety kina Patricka Bokanowskiego, po filmy dla dzieci Leszka Gałysza. Naszymi specjalnymi gośćmi są wybitni artyści z trzech kontynentów: Ameryki, Europy i Australii. Ze szczególną radością witamy urodzonego w Krakowie ojca izraelskiego i australijskiego filmu animowanego Yorama Grossa.

Wychodzimy w tym roku także poza sferę wąsko rozumianego filmu animowanego w stronę teatru lalkowego (Companie Miettes de Spectacles), performansu (Mariola Brillowska), spektaklu muzycznego (Pere Ubu). Otrzemy się o patafizykę i Grupę Paniczną. Posłuchamy też panicznego śmiechu Rolanda Topora. No i nie zapomnieliśmy oczywiście o projekcjach z muzyką na żywo.

Marcin Giżycki , Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Zdjęcie 1

Filmy nagrodzone

GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: “Eintritt zum Paradies um 3 € 20” („Wstęp do Raju 3 € 20”), Edith Stauber, Austria, 2008, 12 min.

II NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / SREBRNY PEGAZ: „Chainsaw” („Piła mechaniczna”), Dennis Tupicoff, Australia, 2007, 24 min. 10 sek.

III NAGRODA – BRĄZOWY PEGAZ: „Kaasasundinud kohustused” („Nieodłączna powinność”), Rao Heidmets, Estonia, 2008, 10 min.

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM MUZYCZNY: „Virus”, Robert Proch, Polska, 2009, 4 min. 33 sek.

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM DLA DZIECI: „Gerald’s Last Day” („Ostatni dzień Geralda”), Justin & Shel Rasch, USA, 2009, 11 min. 30 sek.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „La maison en petits cubes”, Kunio Kato, Japonia, 2008, 12 min. 03 sek.

 

Czołówka

Pliki

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata