2020

Zdjęcie główne 2020

13. kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2020

3 – 10 października 2020 w Poznaniu & online

BEYOND MY WORLD

 

Przed nami 7 festiwalowych dni, 140 wydarzeń, 80 filmów konkursowych wybranych z ponad 1000 zgłoszeń z całego świata i niemal 200 filmów we wszystkich pokazach - rusza 13. kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR!

Przedstawiamy wirtualną platformę kinową, dzięki której będzie można wziąć udział w festiwalu online. Zapraszamy do celebrowania filmów animowanych z całego świata.
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w formule hybrydowej - wydarzenia odbędą się stacjonarnie w Kinie Muza w Poznaniu i w Scenie na Piętrze oraz online.

Wśród repertuaru każdy znajdzie coś dla siebie:

RODZINNIE
Rodziny z dziećmi zapraszamy na Animatora dla dzieci – jak co roku przegląd pięknych i mądrych animacji krótkometrażowych, w tym Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię - Lorenzo Mattotiego.

KONKURS MIĘDZYNARODOWY
Najlepsze filmy z całego świata. W tym roku w konkursie 47 filmów. Podzieliliśmy je na pokazy tematyczne. Zachęcamy do głosowania na ulubiony tytuł. Jedną z najważniejszych nagród jest Nagroda publiczności.

SPOŁECZNIE AKTYWNI
Miłośników kina zaangażowanego zapraszamy na pokazy połączone hasłem Beyond my World. Kobiety mają głos czyli mocny przekaz w wykonaniu animatorek z całego świata; Animacje wobec konfliktów –prezentujące rozbieżności społeczne i idelogiczne; Trzy logiczne wyjścia –poruszający problem sporu palestyńsko-izraelskiego. Warto także zaplanować czas na przegląd twórczości Lizzy Hobbs - ujęte w cyklu I’M OK - wielokrotnie nagradzanej pracy artystki.

ANIMOWANE SERIALE
Zaprezentujemy kilka odcinków przebojowego Primal i Samuraja Jack’a, a wisienką na torcie będą Masterclassy z genialnym Mike’m Hollingsworthem (twórca BoJack’a Horseman’a) i błyskotliwym Hisko Hulsingiem oraz Animated Late Night Show Solo Act - wydarzenie specjalne z udziałem trzech mistrzów animacji.

MANIACY GIER KOMPUTEROWYCH
Przegląd animacji opartych na silnikach gier komputerowych Animacje-Interakcje. Gry video, a także dwa pasjonujące Masterclass’y. Pierwsza zademonstruje fenomen nowatorskiej sztuki komputerowej Demosceny, a drugi Michael’a Frei’a ujawni, dlaczego warto tworzyć inetraktywne animacje.

WYDARZENIA SPECJALNE
Otwarcie festiwalu uświetni streamingowany koncert jazzowy Marek Napiórkowski Trio oraz kosmiczne aranżacje do piosenek Dawida Bowiego. Polecamy niedzielny koncert kakofoNIKT & Chór Pogłosy – tygiel muzyczny w towarzystwie wizualizacji tworzonych na żywo.

"Zaczynamy 13. MFFA ANIMATOR" (03.10.2020)

 

 

Filmy nagrodzone

GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: Något att minnas / Something to Remember”, Niki Lindroth von Bahr, Szwecja / Sweden 2019

 • Uzasadnienie Jury: Ten mroczny i wnikliwy film w połączeniu z uroczą muzyką jest niezwykle na czasie. Do wielokrotnego oglądania i smakowania każdego szczegółu.

II NAGRODA / SREBRNY PEGAZ: Uzi / Ties”, Dina Velikovskaya, Niemcy, Rosja / Germany, Russia 2019

 • Uzasadnienie Jury: Wyjątkowe spojrzenie na uniwersalny problem – jak odpuścić. Prawdziwie fascynująca opowieść, z przepiękną animacji i w idealnie dopasowanej do narracji technice.

III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ: “Machini”, Frank Mukunday, Tresor Tshibangu, Kongo / Congo 2019

 • Uzasadnienie Jury: Jury zauroczył sposób prowadzenia narracji, wypowiedziane z werwą poważne przesłanie, powiązanie z tworzywami i zręczna integracja rozmaitych technik.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY: “Botschaften / Silent Embassies”,  Daniel Höpfner, Niemcy / Germany 2020

 • Uzasadnienie Jury: Za znakomicie technicznie przygotowaną, wielopoziomową a jednocześnie subtelną warstwę dźwiękową filmu, zintegrowaną z warstwą wizualną.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM STUDENCKI: “Pá kis panelom! / Bye Little Block!”, Éva Darabos, Węgry / Hungary 2020

 • Uzasadnienie Jury: Świetnie narysowany i pomysłowy, w “Bye Little Block” podążamy za absurdystyczną falą uderzeniową smutku wywołanego wysiedleniem pewnej kobiety.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE, NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO: Don’t Know What”, Thomas Renoldner, Austria 2019

 • Uzasadnienie Jury: Za rzadkie połączenie humoru z eksperymentalną formą. 

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY: “Away”, Gints Zilbalodis, Łotwa 2019

 • Uzasadnienie Jury: Za zabranie widzów na niezwykle estetyczną i nowatorską wyprawę.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: “Jestem tutaj / I’m Here”, Julia Orlik, Polska / Poland 2020

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY: “The Nose or the Conspiracy of Mavericks”, Andrey Khrzhanovsky, Rosja / Russia 2020

 

Konkurs Polskich Filmów Animowanych

GRAND PRIX / KRYSZTAŁOWY ANIMUSZ / NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH: “Ja i Moja Gruba Dupa / My Fat Arse and I”, Yelyzaveta Pysmak, Polska 2020

 • Uzasadnienie Jury: Za świeżą energię, nowoczesny i niepowtarzalny styl wizualny, który otwiera oryginalny wszechświat i porusza istotny społecznie temat.

WYRÓŻNIENIE: “Roz-poznanie / Co-ognition”, Przemysław Świda, Polska 2020

 • Uzasadnienie Jury: Za wywoływanie poetyckich uczuć. Kinetyczna metafora, której oglądanie jest wyjątkową przyjemnością.

ZŁOTY ANIMUSZ ZA DEBIUT: “Niezrozumiałki / Unclarities”, Dana Danylova, Polska, Włochy 2019

 • Uzasadnienie Jury: Za dynamiczny i jednocześnie wyszukany język, szeroki wachlarz technik i doznań w krótkim okresie czasu. Doskonały przykład połączenia humoru i walorów artystycznych. Film o braku granic, który stanowi wspaniały przekaz dla świata.

ZŁOTY ANIMUSZ ZA FILM AUTORSKI: “Widzę otchłań / I see the abyss”, Karolina Kajetanowicz, Polska 2020

 • Uzasadnienie Jury: Za unikalną narrację i wyjątkowy język, który przemieszcza się pomiędzy dwoma punktami widzenia.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY POLSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: Jestem tutaj / I’m Here”, Julia Orlik, Polska / Poland 2020

 

Czołówka

 

Podsumowanie

 

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata