O festiwalu

Zdjęcie główne O festiwalu

ważne terminy

21.12.2021

Call for Entries - Opening Date21.02.2022

Call for Entries - Final Deadline08.07.2022

Festival Date

0 editions
0 films
0 attendees

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Mariola Brillowska, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raou Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański. ANIMATORA odwiedzali również reprezentanci polskich studiów animacji i instytucji filmowych, historycy animacji, czy też inni twórcy festiwali, poświęconych animacji w Polsce i na świecie.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który jest okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je, podczas festiwalu, międzynarodowe jury. ANIMATOR to także spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, wykłady i specjalny program Animator Dla Dzieci.

Animator PRO to konferencja branżowa skierowana do osób z mniej lub bardziej ugruntowanym dorobkiem zawodowym w dziedzinie filmu i animacji.
To coroczne spotkanie profesjonalistów i profesjonalistek z branży audiowizualnej, przedstawicieli i przedstawicielek festiwali filmowych, firm dystrybucyjnych, telewizji i platform VOD oraz producentów i animatorek, w trakcie którego poruszane są tematy związane z najnowszymi zjawiskami w świecie filmu, animacji, gier komputerowych i nowych technologii. Dotychczas w konferencji uczestniczyli m.in. Paweł Miechowski z 11 bit studios, Concha Díaz Ferrer z The Tenerife Film Commission, Tim Allen – główny animator „Wyspy psów” Wesa Andersona, Mike Johnson – współreżyser „Gnijącej Panny Młodej”, twórcy „Jeszcze dzień życia” oraz nominowani do Oscara za „Madame Tutli-Putli” Maciek Szczerbowski i Chris Lavis oraz Raul Carvajal z nowojorskiego festiwalu Games for change. Konferencja realizowana nieprzerwanie od 2015 roku, od 2020 przeniosła się do sieci i jest organizowana w wersji online. Koordynatorką Animatora PRO od 2017 roku jest Joanna Stankiewicz.

W 2021 po raz pierwszy odbył się również Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali. To odpowiedź na fenomen popularności zainaugurowanej w 2017 roku festiwalowej sekcji ANIMOWANE SERIALE.

ANIMATOR zajmuje ważną pozycję na mapie najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie. Redaktorzy poświęconej festiwalom książki Coming Soon to a Festival Near You: Programming Film Festivals, wydanej przez prestiżowe wydawnictwo uniwersytetu St. Andrews, uznało ANIMATORA za jeden z dwóch (obok odbywającego się w Hiroszimie) festiwali filmów animowanych godnych osobnego zaprezentowania.