O festiwalu

Zdjęcie główne O Festiwalu

ważne terminy

18.11.2022

otwarcie naboru20.02.2023

zamknięcie naboru21.06.2023

start Festiwalu

0 edycji
0 filmów
0 widzów

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji.

Celem ANIMATORA jest niezmiennie popularyzacja wiedzy, dziedzictwa, nowych trendów i innowacji w dziedzinie artystycznej kinematografii animowanej oraz prezentacja interdyscyplinarnego, ambitnego programu łączącego film animowany z innymi dziedzinami sztuki i nauki.

 

Od 2017 roku ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do nominacji Oscarowych®

 

Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Mariola Brillowska, Daniel Gill, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Hisko Hulsing, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Phil Tippett, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raou Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański. ANIMATORA odwiedzali również reprezentanci polskich studiów animacji i instytucji filmowych, historycy animacji, czy też inni twórcy festiwali, poświęconych animacji w Polsce i na świecie.

Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który jest okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je, podczas festiwalu, międzynarodowe jury. W 2021 po raz pierwszy odbył się również Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali. To odpowiedź na fenomen popularności zainaugurowanej w 2017 roku festiwalowej sekcji ANIMOWANE SERIALE.

Konkurs Polskich Filmów Animowanych został zainaugurowany w 2018 roku. Pierwsza edycja powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Studiem Miniatur Filmowych. Selekcja filmów konkursowych pozwala widzom zapoznać się bliżej z najnowszymi osiągnięciami rodzimej animacji i poznać polskich animatorów i animatorki. Prezentujemy szeroką panoramę najnowszych produkcji autorstwa uznanych twórców jak i utalentowanych debiutantów.

 

ANIMATOR to także spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, wykłady i specjalny program Animator Dla Dzieci.

 

Animator PRO to konferencja branżowa skierowana do osób z mniej lub bardziej ugruntowanym dorobkiem zawodowym w dziedzinie filmu i animacji. To coroczne spotkanie profesjonalistów i profesjonalistek z branży audiowizualnej, przedstawicieli i przedstawicielek festiwali filmowych, firm dystrybucyjnych, telewizji i platform VOD oraz producentów i animatorek, w trakcie którego poruszane są tematy związane z najnowszymi zjawiskami w świecie filmu, animacji, gier komputerowych i nowych technologii.

Dotychczas w konferencji uczestniczyli m.in. Paweł Miechowski z 11 bit studios, Concha Díaz Ferrer z The Tenerife Film Commission, Tim Allen – główny animator „Wyspy psów” Wesa Andersona, Mike Johnson – współreżyser „Gnijącej Panny Młodej”, twórcy „Jeszcze dzień życia” oraz nominowani do Oscara za „Madame Tutli-Putli” Maciek Szczerbowski i Chris Lavis oraz Raul Carvajal z nowojorskiego festiwalu Games for change. Konferencja realizowana jest nieprzerwanie od 2015 roku.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata