2012

Zdjęcie główne 2012

5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2012

13 – 19 lipca 2012 w Poznaniu

Animator, obchodzący w tym roku swoje pięciolecie, niewątpliwie usadowił się na dobre na mapie najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie. Świadczy o tym chociażby fakt, że redaktorzy poświęconej festiwalom książki "Coming Soon to a Festival Near You: Programming Film Festivals", wydanej właśnie przez znane z publikacji filmowych wydawnictwo uniwersytetu St. Andrews, uznało właśnie Animatora za jeden z dwóch (obok odbywającego się w Hiroszimie) festiwali filmów animowanych godnych osobnego zaprezentowania.

Największą nowością, jaką zdecydowaliśmy się wprowadzić do programu Animatora w jubileuszowym, piątym roku jego istnienia, jest konkurs filmów pełnometrażowych. Jestem przekonany, że ta innowacja zwiększy jeszcze atrakcyjność naszej imprezy i spotka się z życzliwym przyjęciem naszej publiczności.

Głównym wydarzeniem festiwalu, na które szczególnie pragnę zwrócić uwagę, jest – oczywiście poza konkursami – szeroko zakrojona prezentacja animacji kanadyjskiej ze studia National Film Board. Jedną z gwiazd NFB był przez lata legendarny Norman McLaren, któremu oczywiście zostanie poświęcony osobny seans. Na festiwalu będzie obecny – z retrospektywą swych filmów – Normand Roger, najwybitniejszy kanadyjski kompozytor muzyki do filmów wielokrotnie nagradzanych Oscarami.

Jubileusz Animatora zbiega się z jubileuszem profesora Jerzego Kuci, jednego z najwybitniejszych polskich twórców animacji, obchodzącego w tym roku siedemdziesiąte urodziny. Z wielką przyjemnością zapraszam na spotkanie z Jubilatem i przegląd jego filmów.

Jak co roku staraliśmy się wypełnić program nie tylko projekcjami, ale też koncertami, wykładami i warsztatami. Nasza oferta w tym zakresie jest bardzo różnorodna, polecam więc dokładne przestudiowanie katalogu, który macie Państwo przed sobą. Chciałbym jednak szczególnie podkreślić, że idąc z duchem czasu, zaprosiliśmy tym razem wybitnych znawców nowych mediów, którzy pokażą naszym widzom, jak się robi filmy przy użyciu telefonów komórkowych (Abi Feijo) i przy użyciu programów do pisania gier komputerowych (Friedrich Kirschner).

Być może największą niespodzianką i odkryciem tegorocznej edycji festiwalu jest Bruce Bickford, niemal nieznany w Europie, ale otoczony legendą w USA twórca filmów plastelinowych, o którym film zrobił sam Frank Zappa!

Życzę Państwu wielu niezapomnianych wrażeń w czasie oglądania imprez Animatora 2012.

Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Zdjęcie 1

Filmy nagrodzone

GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: „Ya videl kak mishy kota horonili” („Widziałem jak myszy zakopywały kota“), Dmitry Geller, Rosja / Chiny, 2011, 5’35”

II NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / SREBRNY PEGAZ: „Tussilago”, Jonas Odell, Szwecja, 2010, 13’45”

III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ: „Le grand ailleurs et le petit ici” („Tutaj i wielkie gdzie indziej”), Michèle Lemieux, Kanada, 2011, 14’24″

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM MUZYCZNY/MUZYKĘ: „Sunny Afternoon” („Słoneczne popołudnie”), Thomas Renoldner, Austria, 2012, 6’50”

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY POLSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: „Papierowe pudełko”, Zbigniew Czapla, Polska, 2011, 8’55”

NAGRODA SPECJALNA ZA FILM PEŁNOMETRAŻOWY: „Droga na drugą stronę”, Anca Damian, Rumunia / Polska, 2011, 73’

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „Przewinięty dzień” („Rew Day”), Svilen Dimitrov, Bułgaria, 2012, 6’40”

 

Czołówka

 

Pliki

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata