2017

Zdjęcie główne 2017

10. kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2017

7 – 13 lipca 2017 w Poznaniu

BROTHERS AND SISTERS PREPARE

 

Kiedy startowaliśmy z Animatorem w 2008 roku nie mogliśmy mieć pewności, że festiwal przerodzi się w trwałe, i ważne wydarzenie na mapie światowych konkursów filmów animowanych. Po dziewięciu edycjach, w roku obchodów 70-lecia Polskiej Animacji, możemy śmiało powiedzieć, że tak się stało. Animator przetrwał, okrzepł, stał się festiwalem kwalifikującym do Oscarów®, a co najważniejsze został zaakceptowany w środowisku twórców zarówno w kraju, jak i za granicą.

Z roku na rok staraliśmy się rozwijać festiwal, dodając nowe sekcje i bloki. Przełomowymi momentami było uruchomienie konkursu filmów pełnometrażowych w roku 2012 i konferencji naukowo-branżowych w 2014 roku (współorganizowanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dorobek tych ostatnich (który częściowo udało nam się zaprezentować w tym roku, w tomie wydajnym przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych i numerze specjalnym "Czasu Kultury"), stanowi niewątpliwie ważny wkład w studia nad filmem animowanym nie tylko w skali polskiej.

W dziesiątej, jubileuszowej edycji obchodzimy oczywiście 70-lecie Polskiej Animacji i kontynuujemy wątki z poprzednich lat, które obok konkursów stały się trwałą częścią Animatora. Nie zabraknie bloków tematycznych (w tym roku skupiamy się między innymi na animacji i polityce), retrospektyw wybitnych twórców (nie zapomnieliśmy o jubileuszu Witolda Giersza), prezentacji wybranej kinematografii (austriacka animacja eksperymentalna) i uczelni (FAMU), koncertów czy prezentacji zjawisk "z pogranicza" (wideopoezja). Chcemy, by nasz festiwal był w jeszcze większym stopniu miejscem integracji środowiska, skąd rozbudowujemy sekcję Animatora Pro. A na Animatora dla Dzieci i warsztaty, jak zwykle zapraszamy najmłodszych kinomanów i ich rodziców.

Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny

Zdjęcie 1

Filmy nagrodzone

GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: “A Dad”, Robert Cambrinus, Austria 2016

  • Uzasadnienie Jury: Nagroda za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku.

II NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / SREBRNY PEGAZ: “Ja na zdjęciu / A photo of me”, Dennis Tupicoff, Australia 2017

  • Uzasadnienie Jury: Za monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu „odnalezionego materiału” („found footage”) i rotoskopowego obrazowania.

III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ: “Lot wróbla / Sparrow’s Flight”, Tom Schroeder, USA 2016

  • Uzasadnienie Jury: Film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY: “Window Horses”, Ann Marie Fleming, Kanada 2016

  • Uzasadnienie Jury: Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę.

NAGRODA SPECJALNA ZA MUZYKĘ: “Chateau au Go Go”, Steve Gentile, USA 2016

  • Uzasadnienie Jury: Nagroda za błyskotliwą formę i znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką Vijaya Iyera.

NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY STUDENCKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: “Niezrozumienie / The Wrong End of the Stick”, Terri Matthews, UK 2016

  • Uzasadnienie Jury: Doskonale stworzony film z ciętym humorem. Świetnie napisany, zaprojektowany i animowany. Doskonale wykonany.

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY FILM POLSKI: “Cipka / Pussy”, Renata Gąsiorowska, Poland 2016

  • Uzasadnienie Jury: Zabawny film, który odważnie mówi o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała – o prawie, które zbyt długo uważano za brudne lub gorszące.

NAGRODA SPECJALNA JURY: Wiatr nagle / The wind suddenly”, Edris Samani, Iran 2016

  • Uzasadnienie Jury: Film z niezwykle inspirującą wizją. To wartościowa przypowieść we współczesnym świecie dręczonym przez problemy.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE, NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO: “Dzięki uprzejmości artysty”, Piotr Bosacki, Polska 2016

  • Uzasadnienie: Za interesujące i dowcipne poszukiwanie niekonwencjonalnych związków obrazu i tekstu.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: “Dzięki uprzejmości artysty”, Piotr Bosacki, Polska 2016

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY: “Louise nad morzem /Louise en Hiver / Louise by the Shore”, Jean-François Laguionie, Francja, Kanada 2016

KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI: Witold Giersz

 

Czołówka

 

Podsumowanie

 

Pliki

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata