7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2014
11 – 17 lipca 2014 w Poznaniu
Siódemka to liczba oznaczająca całość, pełnię, doskonałość oraz związek czasu i przestrzeni. Animacja jest oczywiście sztuką czasu, ale także w dużym stopniu przestrzeni, zwłaszcza gdy w sukurs przychodzą jej komputerowe techniki 3D. Siódma edycja Animatora ma zatem ambicję bycia najpełniejszym i najdoskonalszym, w sensie różnorodności programu, wydaniem festiwalu w dotychczasowej jego historii.
W dziejach polskiego filmu animowanego znaczącą rolę odgrywały zawsze kobiety. Niestety, ten fakt rzadko docierał do świadomości publicznej. Zdarzeniem szczególnej wagi tegorocznego Animatora, które, mam nadzieję, przywróci wielu niedocenionym lub zapomnianym artystkom należne im miejsce, jest szeroki przegląd animacji kobiet, połączony z międzynarodową konferencją naukową zorganizowaną przez Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rozszerzamy wciąż nasze kontakty międzynarodowe. W tym roku szeroko zaprezentujemy animację z Chin, wciąż mało znaną w Europie, ale szybko podbijając świat. Retrospektywy mistrzów zadowolą zarówno amatorów wysokiej klasy rozrywki filmowej, jak i miłośników eksperymentu czy poważnej refleksji filozoficznej. Bruno Bozzetto od ponad pięćdziesięciu lat należy do najdowcipniejszych animatorów współczesnych. Należący do tej samej generacji kalifornijski twórca Pat O'Neill reprezentuje z kolei eksperymentalny nurt kina. Jego pełnometrażowy film "Woda i moc" (1989) jest jednym z najbardziej magicznych dzieł, jakie kiedykolwiek zrealizowano. Nie zapomnieliśmy też o polskim, zmarłym przed piętnastoma laty, mistrzu groteski filozoficznej Mirosławie Kijowiczu, który, gdyby żył, obchodziłby w tym roku swoje osiemdziesięciopięciolecie.
Chcemy też rzucić snop światła na animację bezkamerową, której współczesnym mistrzem jest Steven Woloshen.
Sercem festiwalu pozostają oczywiście konkursy, które dają okazję zapoznania się z bieżącymi trendami w animacji światowej. Jesteśmy dumni, że i w tym roku swoje dzieła nadesłali na nasz Festiwal nie tylko twórcy młodzi, zaczynający dopiero karierę, ale również ci uznani i nagradzani na innych festiwalach. Nie zapominamy oczywiście o dzieciach, będzie też kilka niespodzianek. A na koniec zapraszam do kina nocnego i na liczne koncerty połączone z projekcjami, czyli punkt programu, z których uczyniliśmy specjalność Animatora i na które z pewnością czekają nasi stali widzowie.
Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Filmy nagrodzone
GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: „Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.”, Stephen & Timothy Quay, Wielka Brytania, 2014, 26′
II NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / SREBRNY PEGAZ: „Symphony No. 42”, Réka Bucsi, Węgry, 2013, 10’
III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ: „É In Motion No.2”, Sumito Sakakibara, Japonia, 2013, 12’
NAGRODA SPECJALNA ZA FILM MUZYCZNY/MUZYKĘ: „Łaźnia”, Tomek Ducki, muzyka: Jean-Marc Petsas, Polska, 2013, 4’
NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY POLSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: „Rzeczy oczywiste”, Piotr Bosacki, Polska, 2013, 10’
NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE: „Hipopotamy”, Piotr Dumała, Polska, 2014, 12’29″
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „Padre”, Santiago ‘Bou’ Grasso, Argentyna, Francja 2013, 11’50″\
NAGRODA SPECJALNA ZA FILM PEŁNOMETRAŻOWY: „Rocks in my Pockets”, Signe Baumane, USA, Łotwa, 2014, 93′
Czołówka
Podsumowanie