9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR / 2016
8 – 14 lipca 2016 w Poznaniu
Animator 2016 to przede wszystkim animacja lalkowa. Postanowiliśmy w ten sposób uczcić pamięć dwóch wybitnych twórców i pionierów tej sztuki: Zenona Wasilewskiego (1903-1966) i Władysława Starewicza (1882-1965). Z tej okazji będziemy gościć najwybitniejszych przedstawicieli tej dziedziny twórczości filmowej: Barry'ego Purvesa, Paula Busha, Stanislava Sokolova i Špelę Čadež.
W drugim ważnym bloku pokazów zaprezentujemy animację chorawcką. Przypomnieć warto, że to z Zagrzebia wyszedł pierwszy europejski film animowany nagrodzony Oscarem®, miasta, które jest także siedzibą najstarszego po konkursie w Annecy międzynarodowego festiwalu filmów animowanych.
Listę nazwisk wybitnych twórców, których gościmy po raz pierwszy na Animatorze uświetnia Gerald Potterton, reżyser kultowego "Heavy Metalu" i ostatniego filmu Bustera Keatona "The Railrodder", oraz znakomita czeska realizatorka Michaela Pavlátová. Oczywiście trzon Animatora stanowią konkursy filmów krótkich i długometrażowych, pozwalające zapoznać się naszym widzom z najnowszymi trendami w światowej animacji. No i oczywiście nie zabraknie tradycyjnego już punktu programu, jakim są projekcje z muzyką na żywo.
Na naszym festiwalu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z jednej strony nie zabraknie awangardy, a z drugiej atrakcji dla dzieci. A między tymi biegunami będzie jeszcze wiele znakomitych i różnorodnych zdarzeń. Zapraszam!
Marcin Giżycki, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Filmy nagrodzone
GRAND PRIX / ZŁOTY PEGAZ: “Before Love”, Igor Kovalyov, Russia
- Uzasadnienie Jury: Złożony film, który tworzy swój własny, wyjątkowy wszechświat.
II NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO / SREBRNY PEGAZ: “Ślepa Vaysha / Blind Vaysha”, Theodore Ushev, Canada
- Uzasadnienie Jury: Wizualnie mocny film, który zmusza nas do refleksji na temat współczesności.
III NAGRODA / BRĄZOWY PEGAZ: “Ostateczna Rozgrywka / End Game”, Phil Mulloy, Great Britain
- Uzasadnienie Jury: Absurdalny, zabawny i przerażający film z doskonałym dźwiękiem oraz wyczuciem czasu.
NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY: “Król Olch / Erlking”, Georges Schwizgebel, Switzerland
- Uzasadnienie Jury: Wspaniała podróż, która doskonale łączy muzykę, obrazy i poezję.
NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY: “Niezłe Jaja! / Nuts!”, Penny Lane, USA
- Uzasadnienie Jury: Autorka opowiada historię pouczającą, przewrotną, a zarazem rozrywkową. Dzięki zaskakującym zwrotom akcji oraz twórczemu połączeniu konwencji dokumentu i kina animowanego film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, a jednocześnie zachęca widzów do refleksji nad skutecznością demagogii w polityce i życiu codziennym oraz do krytycznego spojrzenia na mechanizmy medialnej autokreacji.
NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY STUDENCKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: “O Matce / About a Mother”, Dina Velikovskaye, Russia
- Uzasadnienie Jury: Wzruszający film o bezwarunkowej miłości opowiedziany z czarującym poczuciem humoru.
NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY FILM POLSKI: “Figury niemożliwe i inne historie II”, Marta Pajek, Poland
- Uzasadnienie Jury: Pełne wrażliwości zarysowanie osobistego stanu umysłu.
NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE, NAGRODA DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO: “Kinki”, Izumi Yoshida, Poland
- Uzasadnienie: Za interesującą próbę wykazania, że za pomocą filmu abstrakcyjnego można zgłębiać najbardziej mroczne zakamarki ludzkiego umysłu.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: “Sexy Laundry”, Izabela Plucińska, Poland
NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY: “Psychonauci, zapomniane dzieci”, Alberto Vazquez, Pedro Rivero, Spain
KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI: Gerald Potterton
Czołówka
Podsumowanie