Krótki metraż

Główną nagrodą w konkursie jest Złoty Pegaz – Grand Prix festiwalu i 45 000 zł!

Wystartował nabór filmów i seriali do konkursów 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR \ 2021, który odbędzie się w dniach 9-15 lipca. Zgłoś swój film lub serial do 15.03.2021 na filmfreeway.com/ANIMATORFestival

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowszymi krótkimi animowanymi produkcjami z całego świata, wyłonionymi przez Komisję Selekcyjną spośród niemal 1000 napływających co roku zgłoszeń.

Amerykańska Akademia Filmowa (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) przyznała Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animowanych ANIMATOR status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®. Poznański Festiwal jest jedynym z trzech festiwali w Polsce (w tym, jednym festiwalem filmów animowanych), który otrzymał takie wyróżnienie. Oznacza to, że film krótkometrażowy, który zdobędzie Grand Prix – Złotego Pegaza ma skróconą drogę do nominacji do Oscara® w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany i może powalczyć o tę prestiżową nagrodę.

Filmy wybiera Komisja Selekcyjna, w której skład wchodzą: Jerzy Armata, Agnieszka Kozłowska i Piotr Muszalski.

Jerzy Armata

Krytyk filmowy i muzyczny. Wiceprzewodniczący Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, polskiej sekcji FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych), członek zarządu Sekcji Filmu Animowanego oraz Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP. Selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych, autor licznych artykułów prasowych, audycji telewizyjnych (m.in. „Małe Kino”, „Dwaj ludzie z filmem”, „Anima”) oraz radiowych, a także kilkunastu książek o tematyce filmowej, zwłaszcza poświęconych filmowi animowanemu. Dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor programu Akademii Polskiego Filmu – Animacja, a także kurator wystaw, przeglądów retrospektywnych poświęconych rodzimej animacji, m.in. na festiwalach Nowe Horyzonty, Przegląd Filmów o Sztuce. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za publikacje poświęcone polskiemu filmowi animowanemu (1989), a także Platynowych Koziołków na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu (2015). Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2013).


Agnieszka Kozłowska

Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu przedsięwzięć poświęconych czasopismom kulturalnym, literaturze i filmowi animowanemu. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego ASIFA Polska. Uważnie przygląda się działaniom twórczym realizowanym przez kobiety. Uważa, że o animacji powinno się także rozmawiać, dlatego jako kuratorka pokazów chętnie prowadzi rozmowy z artystami i artystkami.


Piotr Muszalski

Reżyser, scenarzysta, animator, autor scenografii filmowych, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Filmu Animowanego w 1993 roku. W latach 1993 – 2000 współpracował z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu, gdzie zrealizował filmy: „TOCCATA D- moll”, „GUSTAV KLIMT”, „THE WAY OF THE BUDDHA” i „JAK BÓG MAIOR UTRACIŁ TRON”. Profesor na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Prodziekan Wydziału Animacji, wykłada historię i teorię animacji. Na uczelni kieruje pracownią animacji materii, w której realizowane są filmy w technikach materii sypkiej, wycinanki, plastelinowej oraz płynnej farby tworzone bezpośrednio pod kamerą. Zajmuje się archeologią kina, historią animacji, a zwłaszcza okresem przedkinematograficznym. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Selekcjoner konkursu festiwalu ANIMATOR od 2008 roku.