Animator Unscreened - program | 10-12.07.2020

We would like to invite you to join Animator Unscreened online and visit the Muza Cinema in Poznań.

Do you remember the summer evenings at the Festival Club when we were watching movies from the “Animator Unscreened” program together? Due to the current situation, the 13th edition of IAFF ANIMATOR will be held in autumn this year (3-9 October 2020). Still, we have decided that your favourite screenings must take place as originally scheduled.

 

Therefore, we would like to invite you to join Animator Unscreened online and visit the Muza Cinema in Poznań. This is again a “wild card” opportunity for you to decide which of the films is to join the selected group of short films qualified to compete for the Golden Pegasus in the International Competition! Also, for the first time you will select one film for the Polish Competition!

 

Films will be presented in english version.

Full program of Animator Unscreened films will be available via virtual screening room of Kino Muza in Poznań at mojeekino.pl

 

mojeekino.pl prices:

Animator Unscreened - International Competition - full set of all films: 15 PLN (available for 48h, from 10.07.2020 6 PM, until 12.07.2020 6 PM) 

Animator Unscreened - Polish Competition ANIMATOR.PL - full set of all films: 8 PLN (available for 48h, from 10.07.2020 6 PM, until 12.07.2020 6 PM) 

 

Program of screenings in Kino Muza in Poznań:

 

10 JULY 2020 6PM

KINO MUZA IN POZNAŃ, SCREENING ROOM 1

TICKETS: 8 PLN

INTERNATIONAL COMPETITION - SET I (79,36’’) 

  1.     Portret kobiecy, Natalia Durszewicz, Poland, 4’50’’
  2.     Lucky Chops – Traveler, Daniel Almagor & Raman Djafari, Germany, 3’45’’
  3.     Any Instant Whatever, Michelle Brand, UK, 5’13’’
  4.     Malakout, Farnoosh Abedi, Iran, 11’00’’
  5.     Têtard / Tadpole, Jean-Claude Rozec, France, 13’40’’
  6.     Tiivad / The wings, Riho Unt, Estonia, 12’30’’
  7.     Schovka / Hide N Seek, Barbora Halířová, Czech Republic, 6’56’’
  8.     Khoziayka Mednoy Gory / The Mistress of the Copper Mountain, Dmitry Geller, Russian Federation, 13’33’’
  9.     Time o´ the Signs, Reinhold Bidner, Austria, 8’36’’

 

10 JULY 2020 9PM

KINO MUZA IN POZNAŃ, SCREENING ROOM 1

TICKETS: 8 PLN

INTERNATIONAL COMPETITION - SET II (77’52’’) 

  1.     Now 2, Kevin Eskew, USA, 9’30’’
  2.     I coś jeszcze, Olga Kłyszewicz, Poland, 6’41’’
  3.     Выпускной / Prom, Darya Zimina, Russian Federation, 6’32’’
  4.     Purpleboy, Alexandre Siqueira, Portugal, 13’55’’
  5.     What Will You Do Now, John? Pooja Pottenkulam, UK, 9’10’’
  6.     Agar ruzi... / If a day..., Soheil Seraji, Iran, 4’19’’
  7.     The Surrogat, Stas Santimov, Ukraine, 6’03’’ 
  8.     backstage. episodes, Marcin Wojciechowski, Poland, 11’30’’
  9.     Dramatiskas Beigas / Dramatic End, Kerija Arne, Latvia, 3’30’’
  10. Hierarchy Glitch, Vessela Dantcheva, Bulgaria, 6’25’’ 

 

11 JULY 2020 6PM

KINO MUZA IN POZNAŃ, SCREENING ROOM 1

TICKETS: 8 PLN

POLISH COMPETITION - SET I (54’) 

SCREENED WITH ENGLISH SUBTITLES

  1.     Keep it, Wojciech Siejak, Alicja Grotuz, Poland 2019, 4’46”
  2.     Oddech, Aneta Siurnicka, Poland 2019, 1’18”
  3.     Film Lalkowy, Weronika Althamer, Poland 2019, 13’05”
  4.     Randka, Maks Rzontkowski, Poland 2019, 1’
  5.     Wired, Yana Siahaieva, Poland 2019, 3’ 
  6.     The Curse, Piotr Kabat, Poland 2020, 7’40”
  7.     #favouritePierogi, Katarzyna K. Pieróg, Poland 2019, 1’32”
  8.     Okna tego domku, Urszula Domańska, Poland 2019, 7’35”
  9.     Hern, Urszula Morga, Poland 2019, 8’19”
  10. Papierowy Dom, Martyna Holda, Poland 2020, 6’

 

11 JULY 2020 9PM 

KINO MUZA IN POZNAŃ, SCREENING ROOM 1

TICKETS: 8 PLN

INTERNATIONAL COMPETITION - SET III  (88’64’’) 

  1.     Vieille Peau / Old Hag, Nicolas Bianco-Levrin, France, 7’36’’
  2.     Ahead, Ala Nunu Leszynska, UK, 5’20’’
  3.     Ural, Alla Churikova, Germany, 14’28’’
  4.     Ciałość, Weronika Szyma, Poland, 5’39’’
  5.     The Bill Jennings Mysteries, Alan Jennings, USA, 3’48’’
  6.     SH_T Happens, Michaela Mihalyi,David Stumpf, Czech Republic/Slovakia/France, 13’10’’
  7.     Room with a Sea View, Leonid Shmelkov, Estonia, 11’55’’
  8.     Them, Nelson Vunda, Germany/Ireland, 15’00 
  9.     Nigel, Natasza Cetner, UK/Poland, 9’00’’
  10. Confetti, Lucia Hernandez, Spain, 2’28’’

 

12 JULY 2020 6PM

KINO MUZA IN POZNAŃ, SCREENING ROOM 1

TICKETS: 8 PLN

INTERNATIONAL COMPETITION - SET IV (76,90’’) 

  1.     Tour de Main / Tricky Hand, Emilie Tronche, France, 6’25’’
  2.     Nestor, João Gonzalez, Portugal, 6’00’’
  3.     Widzę otchłań, Karolina Kajetanowicz, Poland, 4’20’’
  4.     English: Bloody Fairy Tales, Tereza Kovandová, Czech Republic, 7’45’’
  5.     Gravedad, Matisse Gonzalez, Germany, 10’30’’
  6.     The Unknown, Stephanie Marshall, UK, 10’10’’
  7.     Yumeminoe / Dreams Into Drawing, Koji Yamamura, Japan, 10’10’’
  8.     Toomas teispool metsikute huntide orgu / Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves, Chintis Lundgren, Estonia/Croatia/France, 18’00’’

 

THE WINNERS WILL BE ANNOUNCED ON SUNDAY, JULY 12TH AT 8.30 PM VIA VIMEO AND FB

 

SEE YOU!

 

zobacz także