Festiwal ANIMATOR bawi i uczy – zapraszamy do udziału w spotkaniach z wybitnymi twórcami animacji, którzy podzielą się swoim warsztatem i doświadczeniem.
Masterclass z Andrzejem Radka i Niamh Moyles: CARTOON SALOON
ANIMATOR Festival i Cartoon Saloon, pięciokrotne nominowane do Oscara®, Złotego Globu®, BAFTA i Emmy studio animacji z siedzibą w Kilkenny, serdecznie zapraszają na spotkanie z Andrzejem Radką i Niamh Moyles, aby porozmawiać o ich pracy w branży animacji.
ANDRZEJ RADKA swoją karierę w filmie animowanym rozpoczął w 1989 roku zatrudniając się w Hanna Barbera Poland w Bielsku-Białej, gdzie pracował na stanowiskach asystenta animacji, animatora, oraz layout posing. Od 2008 roku pracował przy 17 pełnych metrażach i kilku filmach krótkometrażowych, z czego 7 tytułów zostało nominowanych do Oscara. Między innymi: wspomniany “Secret of Kells”, “Song of the Sea”, “Ernest and Celestine”, “Chico & Rita, Late Afternoon”, “The Breadwinner” i “Wolwalkers”. Od 2019 zatrudniony w Cartoon Saloon jako animation supervisor. Na tym stanowisku pracował przy tworzeniu pełnego metrażu “My Fathers Dragon” w reżyserii Nore Twomey i “Screechers Reach” Paula Younga, epizodu z drugiej odsłony “Star Wars Visions”.
NIAMH MOYLES jest irlandzką animatorką i aktorką dubbingową, związaną z Cartoon Saloon od ponad 10 lat. Niektóre z jej wcześniejszych ról to Moho rigger w serialu telewizyjnym „Puffin Rook”, aktorka głosowa w nominowanym do Oscara filmie krótkometrażowym „Late Afternoon”, compositing artist w serialu Amazon „Pete the cat”, trener głosu dzieci w filmie fabularnym „Wolfwalkers”, animator w filmie fabularnym „My Fathers Dragon” i aktorka głosowa w filmie krótkometrażowym „Screechers Reach” w ramach “Star Wars Visions”.
75 LAT PATRZYMY NA ŚWIAT. Jubileusz Szkoły Filmowej w Łodzi
Absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi stworzyli i nieustannie tworzą polską kinematografię. Wypełniają swoimi nazwiskami napisy końcowe polskich i zagranicznych filmów, otrzymują laury, nagrody, honory festiwali i konkursów na całym świecie.
Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły. Marzymy o tym, żeby z okazji jubileuszu tego ducha przywołać!
Świętujemy, wspominamy, oglądamy, spotykamy się i wciąż, nieustannie, nałogowo, PATRZYMY NA ŚWIAT. Popatrz z nami!
Masterclass z Anną Błaszczyk: OD KSIĄŻKI DO FILMU
Festiwal ANIMATOR i Katedra Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi zapraszają na wyjątkowe spotkanie!
Masterclass OD KSIĄŻKI DO FILMU opowie o procesie powstawania pełnometrażowej animacji dla najmłodszego widza na przykładzie produkcji „Przytul Mnie. Poszukiwacze Miodu”.
ANNA BŁASZCZYK - reżyserka, animatorka, scenarzystka, ilustratorka. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne.
Debiutowała filmem „Caracas” (2006). Absolwentka European Animation Masterclass w Halle (Niemcy). Uczestniczka kilku edycji European Exchange Forum – Perspectives for Animated Film w Dreźnie. W ramach stypendium DAAD, reżyserowała w Berlinie następną animację „Return” w koprodukcji ze Szkołą Filmową w Poczdamie HFF Konrad Wolf. Jest autorką wizualizacji do festiwalu OPEN’ER oraz wideoklipu promującego piosenkę Kory & 5th Element – „Szare Miraże”, nominowanego do nagrody YACH. Reżyserka kilku edukacyjnych serii animowanych (m.in. „Moni i Uszko”, „Baranek Loco”). Autorka filmu krótkometrażowego „Trzej Królowie”. Wśród nagród festiwalowych, wymienić można wyróżnienie za artyzm i reżyserię w kategorii debiutów filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych BIMINI w Rydze, nagrodę za najlepszy debiut na Balcanima Film Festival w Belgradzie, wyróżnienie Jury na FilmFest w Dreźnie czy O!PLA – I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii wideoklip.
Obok animacji zajmuje się również ilustracją książkową i prasową - publikowała swoje prace m.in. w tygodniku WPROST, magazynie „Lampa” i Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Jej prace były wystawiane w Polsce i zagranicą (cykl „Baśnie Braci Grimm” – Bologna Book Fiere w Bolonii, wystawa indywidualna w „Małej Literze” w Łodzi, Cityuations – Consumed Society w Berlinie). Autorka ilustracji do noweli graficznej o życiu i pracy Marii Curie Skłodowskiej – tytuł oryginalny „Et lys i mørket” (do tej pory wydanej w Danii, Niemczech, Polsce, USA, Armenii). Reżyserka prowadząca w serialu animowanym „Przytul Mnie”, jedna z reżyserek serii „Kicia Kocia”. Reżyserka pełnometrażowego filmu „Przytul Mnie. Poszukiwacze Miodu”.
https://www.behance.net/annablaszczyk1
Masterclass z Marcinem Podolcem: ANIMOWANY DOKUMENT
Festiwal ANIMATOR i Katedra Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi zapraszają na wyjątkowe spotkanie!
W trakcie masterclassu ANIMOWANY DOKUMENT dowiecie się czy animowany dokument to hit kilku sezonów czy stały bywalec kinowych ekranów? Co animacja oferuje dokumentowi, a co dokument animacji? I jak zabrać się za reżyserię tej hybrydowej formy? Na te i inne pytania odpowie Marcin Podolec, autor animadoków „Dokument”, „Olbrzym” i „Colaholic”.
MARCIN PODOLEC - urodzony w 1991 roku w Jarosławiu twórca komiksów i animacji; absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Założyciel studia animacji Yellow Tapir Films. Prezentował swoje filmy między innymi na festiwalach w Clermont-Ferrand, Lipsku, Atenach, Sao Paulo czy Poitiers. W komiksie zadebiutował w 2010 roku i od tamtej pory opublikował kilkanaście albumów, między innymi nagradzane „Czasem” (scen. Grzegorz Janusz) i komiksy na faktach: „Morze po kolana” (scen. Marcin Kołodziejczyk), „Dym. Wywiad graficzny z Pablopavo” (scen. Marcin Flint), „Fugazi Music Club”. Ten ostatni tytuł został wydany w kilku krajach, otwierając twórcy drogę na zagraniczne rynki. Najszerzej zakrojonym projektem Marcina Podolca jest postapokaliptyczna seria dla najmłodszych pt. „Bajka na końcu świata”.
Masterclass z Natalią Spychała: STOP MOTION. FILM EKSPERYMENTALNY I MOTION DESIGN
Festiwal ANIMATOR i Katedra Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi zapraszają na wyjątkowe spotkanie!
Czy stop motion to tylko artystyczna nisza? Jak łączenie technik poklatkowych z cyfrowymi wpływa na proces produkcji animacji? Czy eksperymentalna animacja stop motion może przydać się w pracy dla komercyjnego klienta? Czym jest cyfrowy wieloplan?
O tych i innych zagadnieniach opowie Natalia Spychała, reżyserka filmów i form animowanych.
NATALIA SPYCHAŁA - Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyserka i animatorka. Poza realizacją krótkometrażowych filmów animowanych, eksploruje techniki poklatkowe i cyfrowe, współtworząc projekty artystyczne oraz komercyjne. Od 2020 roku prowadzi zdalne studio animacji, gdzie razem z zespołem freelancerów gasi animowane pożary na zlecenie firm, NGOsów oraz producentów animacji. W wolnych chwilach prowadzi warsztaty dla młodzieży i dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.