KRYSZTAŁY ANIME

Zdjęcie główne KRYSZTAŁY ANIME

KRYSZTAŁY ANIME to nowy blok programowy poświęcony anime – niezwykle popularnemu w ostatnich latach i intensywnie rozwijającemu się rodzajowi animacji.

Festiwal ANIMATOR zaprezentuje dzieła przełomowe w historii gatunku i rozpocznie proces zaznajamiania widowni z jego długą tradycją.

Anime w tym ujęciu to nie tylko gatunek filmowego opowiadania, ale całe kino - równolegle rozwijające swój język. Twórcą niezmiennie tworzącym ten język jest Keiichi Hara, członek tegorocznego Międzynarodowego Jury, któremu poświęciliśmy część sekcji RETROSPEKTYWY. Poza jego projektami, pokażemy też szereg klasyków gatunku, o których przeczytasz poniżej.

 

ON-GAKU: OUR SOUND (reż. Kenji Iwaisawa, Japonia 2019)

Kiedy jesteś znudzonym nastolatkiem szukającym dreszczyku emocji, czasami jedynej rzeczy do którego możesz się zwrócić, to rock and roll. Pomimo braku umiejętności, pieniędzy, a nawet kompletnego zestawu perkusji, siejące postrach trio licealnych łobuzów, decydują, że ich przeznaczeniem jest osiągnięcie muzycznej chwały, a przy okazji zaimponowanie swojej jedynej przyjaciółce Ayi, uniknięcie rywalizującego gangu i – co najważniejsze – danie czadu.

Animowany prawie w całości przez reżysera Kenjiego Iwaisawę, z japońską legendą alternatywnego rocka, Shintaro Sakamoto, w roli głównej, "ON-GAKU: Our Sound" wnosi własne brzmienie i wizję do mangi Hiroyuki Ohashi, którego jest adaptacją. Z doskonałym, suchym humorem, film stanowi bardzo oryginalny przykład slacker comedy - wyluzowana komedia z olśniewającym finałem muzycznym, który sprawi, że będziesz jeszcze długo nucić pod nosem.

 

MEMORIES (reż. Katsuhiro Otomo, Koji Morimoto, Tensai Okamura, Japonia 1995)

Stworzone przez słynnego mistrza anime Katsuhiro Otomo („Akira”, „Roujin Z”), „Memories” składa się z trzech olśniewających historii, z których każda została przedstawiona w swoim własnym, zadziwiającym stylu. „Magnetic Rose”, wyreżyserowany przez Koji Morimoto („Animatrix”), oparty na krótkiej mandze autorstwa Otomo, opowiada o dwóch kosmicznych podróżnikach podążających za wołaniem o pomoc i wciągniętych do wspaniałego świata stworzonego przez wspomnienia jednej kobiety. W filmie „Stink Bomb” Tensai Okamury („Wolf’s Rain”) młody chemik przypadkowo zmienia się w niepowstrzymaną broń biologiczną skierowaną bezpośrednio na Tokio. „Cannon FodderOtomo przedstawia dzień z życia miasta, którego jedynym celem jest strzelanie z armat do nieznanego wroga. 

 

SATOSHI KON, THE ILLUSIONIST (reż. Pascal-Alex Vincent, Francja 2021)

Mangaka i twórca filmów anime Satoshi Kon zmarł nagle w 2010 roku w wieku 46 lat. Pozostawił po sobie nieliczny i niedokończony dorobek artystyczny, który mimo to należy do najbardziej rozpowszechnionych i wpływowych w historii współczesnej kultury japońskiej.

Dziesięć lat po jego śmierci rodzina i współpracownicy wypowiadają się na temat jego twórczości, a spadkobiercy w Japonii, Francji i Hollywood wspominają jego artystyczną spuściznę. „Satoshi Kon, The Illusionist” ilustruje podróż samotnego autora, którego życie było poświęcone komiksom i animacji dla dorosłych.

 

GHOST IN THE SHELL (reż. Mamoru Oshii, Japonia 1995)

2029 n.e. - Niedaleka przyszłość, w której sieci korporacyjne obejmują całą planetę, elektrony i światło nasycają świat, ale informatyzacja nie zatarła jeszcze granic między narodami i grupami etnicznymi. To czas, w którym sieci informacji otaczają świat na wielu poziomach, a przestępczość komputerowa i cyberterroryzm mają miejsce każdego dnia. Motoko Kusanagi z National Public Security Section 9 zostaje wysłana w celu zbadania nieuchwytnego hakera zwanego Władcą Marionetek, za którym istnieją międzynarodowe nakazy aresztowania. „Władca marionetek” to kryptonim, który pochodzi od konkretnej techniki stosowanej przez przestępcę – hakowania ludzkich mózgów w celu kontrolowania pamięci i zachowania – ale w rzeczywistości jego tożsamość jest nieznana. Po zbadaniu wielu incydentów, Kusanagi wydaje się być bliżej Władcy Marionetek niż kiedykolwiek, ale rzeczywistość jest taka, że Władca Marionetek również próbował się do niej zbliżyć. A kiedy w końcu tajemniczy przestępca staje twarzą w twarz z major Kusanagim z Sekcji 9, prawda zdaje się przekraczać wszelkie wyobrażenia... 

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata