Poznaj gości 16. Festiwalu ANIMATOR: Sarina Nihei

Sarina Nihei gościnią i jurorką 16. edycji Festiwalu ANIMATOR! 

Zdjęcie główne aktualności Poznaj gości 16. Festiwalu ANIMATOR: Sarina Nihei

Surrealistyczne acz… kilka słów o Sarinie Nihei  

Sarina Nihei studiowała projektowanie graficzne na Tama Art University in Tokyo. Tam zetknęła się z estońską animacją, która zafascynowała ją do tego stopnia, że postanowiła polecieć do Londynu i podjąć studia w Royal College of Art, aby rozwijać się w tej artystycznej dziedzinie. 

Jej dyplomowy film pt. „Mali ludzie w kapeluszach” („Small people with hats”) zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie. Kolejne tytuły jak „Polka-Dot Boy” i „Rabbit’s Blood” zostały wyróżnione na festiwalach animacji na całym świecie.  

W wywiadach Nihei podkreśla, że twórcą, który wywarł na nią ogromny wpływ jest Priit Pärn.

W języku Pärna dominuje satyra i humor. Pritt Pärn z żoną Olgą, z którą tworzą artystyczny duet, byli gośćmi Festiwalu ANIMATOR w roku 2013. A w roku 2015 ich film pt. „Pilots on the Way Home” otrzymał II Nagrodę – Srebrnego Pegaza w ramach 8. edycji Festiwalu.  

W filmach Olgi i Pritta Pärnów pojawiają się nawiązania do marzeń sennych oraz teorii Zygmunta Freuda. Śnienie inspirowało surrealistów tj. Max Ernst, Salvador Dali, czy Dorothea Tanning. Animacje Sariny Nihei są nadrealistyczne, czasem mroczne i pełne absurdu oraz zaskakujących zbiegów okoliczności. Czy poza twórczością estońskiego duetu Pärnów, Sarina Nihei czerpie również z malarstwa Tanning lub Magritte’a? Z przyjemnością zadamy jej to pytanie podczas 16. edycji MFFA ANIMATOR. Sarina Nihei przyjęła zaproszenie i pojawi się w Poznaniu w czerwcu 2023. 

Do osobistego spotkania z Sariną zapraszamy już w czerwcu!

 

zobacz także

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata