Filmy z muzyką Jarosława Siwińskiego

Polish Frames

63’

Jarosław Siwiński to jeden z najzdolniejszych kompozytorów pokolenia dzisiejszych pięćdziesięciolatków. Jest też aktywnym animatorem życia muzycznego, między innymi dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich. Studiował w klasie fortepianu Kazimierza Gierżoda oraz kompozycję pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie.

 

Być może to aura otaczająca drugiego z profesorów, który był autorem oprawy wielu filmów animowanych, spowodowała, że uczeń również zajął się pisaniem muzyki do animacji. Sam Siwiński mówi, że to przypadek. Agnieszka Skolik, kiedy jeszcze była studentką w ASP w Warszawie, szukała kompozytora do czołówki telewizyjnej, którą opracowywała i natknęła się na młodego Siwińskiego w klubie Akademii Muzycznej. W ten sposób artysta stał się, wedle własnych słów, „nadwornym kompozytorem Pracowni Filmu Animowanego (Daniela Szczechury) w warszawskiej ASP”. Ale jego związek z animacją nie ograniczył się tylko do tego. Ukoronowaniem dorobku Siwińskiego w dziedzinie filmu animowanego była ścieżka dźwiękowa ostatniego dzieła Jana Lenicy Wyspa R.O. (2001), a także muzyka do antologii filmowej Hobby. Daniel Szczechura (2002).

 

Niniejszy program to przekrojowy obraz współpracy Jarosława Siwińskiego z kilkoma animatorami, a wisienką na torcie jest jego własny film zrealizowany dla Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu O wariacjach i odmieńcach z 2016 roku.

Marcin Giżycki

 

Program:

O wariacjach i odmieńcach, Jarosław Siwiński, Polska / Poland, 2016, 10 ‘

Opera ocalenia, Tomek Kozak, Polska / Poland, 1998, 6’

Sycylijska pchła, Marcin Giżycki, Polska / Poland, 2008, 8’

Kinefaktura, Marcin Giżycki, 2012, Polska / Poland, 3’30”

Rondo, Artur Kordas, 2012, Polska / Poland, 6’

Wyspa R.O., Jan Lenica, 2001, Polska / Poland, 31’

 

07.10 / 18:30
Kino Muza Sala 2
Filmy z muzyką Jarosława Siwińskiego /