OPEN CALL | Sztuczna Intuicja

Zdjęcie główne OPEN CALL | Sztuczna Intuicja

Zapraszamy osoby artystyczne wykorzystujące w swojej twórczości medium i techniki animacji do udziału w Open Call'u 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Czekamy na utwory audiowizualne, stworzone z wykorzystaniem dowolnej techniki animacji, które odpowiadają na hasło: SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY. Zgłaszać można eksperymenty, wideo-kolaże, generative art, fragmenty instalacji, większych utworów lub całe utwory, które w artystyczny, oryginalny sposób interpretują hasło tegorocznego Festiwalu Animator 2024.

Pod pojęciem SZTUCZNEJ INTUICJI/ ARTIFICIAL EMPATHY rozumiemy relację między technologią a intymnością. Na szeroką skalę obserwujemy zacieranie się granicy między bytami żyjącymi, samoświadomymi a bytami sztucznymi (cyfrowymi). Obcujemy z chatbotami GPT, przejmujemy zachowania androidów, nasze relacje kształtuje online dating.

Zmianie ulega nasza percepcja. Pojawiają się trudności w rozróżnieniu prawdy i fałszu, człowieka od bota. Stajemy się podejrzliwi, krytyczni, ale też przytłoczeni szybkością zmian. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie konsekwencji  procesu, w którym AI stałoby się równorzędnym uczestnikiem dyskursu.

Czy w dialogu z nowymi technologiami jest miejsce na paradoks, pozostawienie pytań bez jednoznacznych odpowiedzi? Czy w komunikacji za pośrednictwem AI jest przestrzeń na ambiwalencję i emocjonalne sprzeczności? Jak wygląda cyfrowy model, który pozwala wpływać na ludzkie odczucia?

W Open Call’u 17. Festiwalu Animator interesuje nas wpływ narzędzi AI na twórczość i bliskie relacje, a także zmianę rozumienia pojęcia tożsamości człowieka jako jedynego gwaranta twórczej inwencji.

Open Call jest skierowany do szerokiego grona twórców audiowizualnych. Jesteśmy otwarci na zgłoszenia klasycznych filmów animowanych, jak i wszelkie formy hybrydalne oraz te łamiące granice medium.

Wyboru utworów, które zostaną pokazane w ramach sekcji SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY 17. MFFA Animator dokonają:

Ola Szmida - ilustratorka i reżyserka filmów animowanych, wielokrotnie nagradzana, współpracowała m.in. z Southbank Center, Boiler Room, Art & Fashion Forum, Disney Polska, BBC, wydawnictwami Czarne oraz Centrala.

Filip Kozłowski - kierownik Programu i Konkursów MFFA Animator, inicjator projektów audiowizualnych i kurator programowy na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. MONSTRA - Lisbon Animated Film Festival, Thessaloniki Animation Film Festival i StopTrik International Film Festival, z Festiwalem Animator związany od początku jego istnienia (2008).

Adriana Prodeus - dyrektorka artystyczna MFFA Animator, specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym, jest kuratorką programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, Giornate del Cinema Muto w Pordenone, na Festiwalu Nowe Horyzonty i innych.

REGULAMIN OPEN CALL ANIMATOR 2024:

Tematem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2024 w Poznaniu, który będzie się odbywał w dniach 25.06 – 06.07.2024 (25-30.06.2024 w wersji stacjonarnej, kinowej, 01-06.07.2024 w wersji online) będzie hasło:  SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY.

  1. Do sekcji/programu SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY można nadsyłać dzieła audiowizualne (eksperymenty, wideo-kolaże, generative art, fragmenty instalacji, większych utworów lub całe utwory) wykorzysujące medium i techniki animacji, zrealizowane na przestrzeni ostatnich 20 lat i  nie przekraczające 30 minut.
  2. Festiwal Animator nie pobiera opłaty za zgłoszenia. Twórcy i/lub producenci/dystrybutorzy dzieł zgłoszonych do sekcji SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY udzielają Festiwalowi Animator nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji na korzystanie z dzieła poprzez jego publiczne wyświetlenie w ramach sekcji SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY w kinie i/lub online (pokazy online będą odbywały się na specjalnej, zabezpieczonej, zdalnej festiwalowej platformie streamingowej wyposażonej w geoblokadę i odpowiednie zabezpieczania DRM).
  3. Utwory audiowizualne w postaci plików .MP4 lub .MOV (kodek H.264) w rozdzielczości Full HD 1920x1080 (lub wyższej) prosimy umieszczać na wirtualnym dysku (login: office@animator-festival.com ; pass: AnImAtOrFeStIvAL1): https://mega.nz/fm/Ei5kDLjY  Ponadto - na adres mail: office@animator-festival.com – do każdego zgłoszenia, prosimy przesłać krótki opis i 2 kadry z filmu.
  4. O dopuszczeniu zgłoszonego utworu audiowizualnego do pokazu w ramach sekcji SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY na Festiwalu ANIMATOR 2024 zadecyduje Zespół Oceniający wybrany przez Zespół Programowy Festiwalu.
  5. Termin nadsyłania zgłoszeń do programu SZTUCZNA INTUICJA/ARTIFICIAL EMPATHY upływa 15.01.2024.
  6. Organizator Open Call zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w Regulaminie.

 

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata