v. GRY WIDEO

Zdjęcie główne v. GRY WIDEO

Blok programowy dedykowany animacjom aktywnie angażującym odbiorców, produkcjom animowanym powstającym w oparciu o silniki gier wideo. W tej sekcji programowej przyjrzymy się w jaki sposób w swoich produkcjach twórcy gier wykorzystują ogromny potencjał formalny i narracyjny kina animowanego.

1. Więcej niż rozrywka. Czym są i jak powstają "SERIOUS GAMES"?

Gry wideo odgrywają istotną rolę we współczesnej kulturze, a wraz z dynamicznym rozwojem branży gier obserwujemy ich wykorzystanie w nowych obszarach naszego życia. W świecie, w którym coraz trudniejsze jest utrzymanie naszej uwagi i koncentracji, przeciętny gracz spędza kilkanaście godzin tygodniowo na graniu, uzyskując wysoki stopień skupienia, przyswajając mnóstwo informacji. Dlaczego się tak dzieje i czy możemy wykorzystać to zaangażowanie i skupienie w pożytecznym celu? Nauka programowania, języków obcych, obsługi maszyn, wypracowanie dobrych nawyków lub skłonienie do refleksji - to tylko niektóre zastosowania "Serious Games". Podczas prelekcji zostaną zaprezentowane dobre praktyki projektowania gier poważnych oraz konkretne przykłady ich zastosowania, a także wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć projektanci gier edukacyjnych.

Prowadzący: Jakub Ryfa (Doji)

Twórca gier niezależnych, współzałożyciel studia DOJI S.A. specjalizującego się w projektowaniu gier edukacyjnych oraz zgamifikowanych aplikacji na potrzeby szkół oraz klientów korporacyjnych. Odpowiedzialny za stworzenie gry Coffee Noir - Business Detective Game. Członek Poznańskiej Gildii Graczy. Entuzjasta niszowych, niezależnych gier wideo oraz wykorzystania nowych technologii w nauczaniu.

 

2. DEMOSCENA - Best High-End Productions 

Demoscena to międzynarodowe środowisko artystyczne, a jednocześnie pierwsza istniejąca kultura cyfrowa wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tworzenie na styku sztuki i technologii skupione jest tu na produkcji tzw. dem - czyli animacji generowanych w czasie rzeczywistym, przekraczając przy tym często bariery i teoretyczne możliwości danej platformy sprzętowej. Na pokazie obejrzymy wybrane prace spośród najlepszych produkcji demoscenowych ostatnich lat okraszone krótkim komentarzem. Prace z wielu powodów wyjątkowe potrafiące zadziwić na wielu poziomach.

Prowadzący: Bartosz Rakowski (Atomic Jelly)

CEO i współzałożyciel Atomic Jelly, studia zajmującego się tworzeniem gier, które słynie z dobrych narracji. Jego kariera rozpoczęła się w branży reklamowej i obejmuje programowanie aplikacji, projektowanie przemysłowe, interfejsy użytkownika, strony internetowe, materiały drukowane, ilustracje, copywriting, efekty specjalne, reklamy telewizyjne, modele 3D, wizualizacje architektoniczne i – last but not least – animacje. Obecnie zajmuje się głównie projektowaniem poziomów, grafiką i zarządzaniem projektami. Jest także wykładowcą Collegium Da Vinci. Entuzjasta i odnoszący sukcesy członek społeczności demosceny od lat 90.

 

3. ANIMACJA W GRACH WIDEO – techniki i gatunki

Jakie są relacje animacji w grach wideo i filmu animowanego? Współczesne gry wideo w większości korzystają z szeroko pojętej animacji 3D tworzonej przy pomocy oprogramowania graficznego. Jednak w okresie rozkwitu gier niezależnych coraz więcej twórców decyduje się na pójście inną drogą. Podobnie jak w filmie animowanym, gry wideo korzystają z różnych technik i rodzajów animacji. Plastelina, wycinanka, czemu nie? W trakcie pokazu - prezentacji widzowie przekonają się, że gry to często małe dzieła sztuki, zarówno w aspekcie wizualnym, jak i narracyjnym, co zresztą jest ze sobą nierozerwalnie połączone.

Prowadzący: Juliusz Zenkner (Robot Gentleman) 

 

4. EROTYKA W GRACH WIDEO – od niszy do mainstreamu

Gry wideo, podobnie jak każde inne medium, od zawsze romansowały ze sferą cielesności i intymności. „Seks sprzeda wszystko!” mawiał klasyk, i coś w tym jest. Gry oczywiście nie są tu wyjątkiem. Erotyka, choć często pomijana, nieakcentowana lub zbyt wyolbrzymiana istniała w grach od początku i nic nie wskazuje na to, żeby coś się miało zmienić. Opowiemy o skandalach, sukcesach, historii i przyszłości, wpływie fenomenu na graczy i wizerunku kobiet w grach wideo. W końcu odpowiemy na pytanie, czy poważne podejście do tematu ma szanse w starciu z niezbyt górnolotnym monetyzowaniem ludzkich fantazji.

Prowadzący:

Łukasz Szałankiewicz - Artysta dźwiękowy, członek Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. W swojej pracy skupia się w równej mierze na sferze wizualnej i muzycznej. Jego działalność artystyczna oscyluje także wokół interaktywnych instalacji. Posiada wieloletnie doświadczenie kuratorskie. Jest współtwórcą wydawnictwa i platformy Audiotong. W latach 2016-2017 pracował jako kurator projektów specjalnych, ze szczególnym naciskiem na promocję gier komputerowych oraz mediów interaktywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Zajmuje się zagadnieniami audio w mediach interaktywnych w poznańskim Collegium Da Vinci.

 

Piotr Maciantowicz - filozof z wykształcenia, filmoznawca, animator i edukator z pasji. Promotor muzyczny, programmer filmowy, prelegent, konferansjer, dj, producent wydarzeń kulturalnych, ojciec, animator kultury, gracz. Związany z grami wideo od najmłodszych lat. Twórca podcastu „Kulturalnie o Grach”, w którym prześwietla kulturę gier w różnych aspektach.