KONKURSY

Zdjęcie główne KONKURSY

Festiwalowi od początku jego istnienia towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, stanowiący z jednej strony okazję dla widzów do zapoznania się z przeglądem najnowszej animacji z całego świata, a z drugiej będący szansą dla twórców - zarówno tych debiutujących, jak i uznanych, do zaprezentowania się przed festiwalową publicznością.

Pokazom konkursowym będą towarzyszyły spotkania z twórcami w formie popularnych sesji pytań i odpowiedzi (Q and A). Dzięki hybrydowej formule możliwa jest szeroka online’owa reprezentacja ze strony artystów i aktywny udział ze strony publiczności.

KONKURSY

Coroczne wydarzenie, będące wstępem do festiwalu – cztery wieczory pokazów filmów krótkometrażowych, które nie zostały zakwalifikowane do oficjalnej selekcji Konkursu Międzynarodowego i Konkursu ANIMATOR.PL. W wyniku głosowania publiczności dwa filmy z tzw. “dziką kartą” trafiają do polskiej i międzynarodowej selekcji konkursowej.

W tym roku Animator bez selekcji odbędzie się w dniach 4-7 lipca w Kinie Muza oraz kinie plenerowym na Placu Wolności.

6 pokazów krótkometrażowych filmów animowanych z całego świata.

POKAZ I: Z PIEKŁA KU ZIEMI OBIECANEJ (I VICE VERSA) – 8.07.2022, 11.07.2022, Kino Muza

  1. Promised Land, Andrea Pierri, Italy 2021, 8’41”
  2. Letter to a Pig, Tal KANTOR, France 2022, 16’40”
  3. The Bridge, Izumi Yoshida, Poland 2022, 20’
  4. YUGO, Carlos Gómez Salamanca, Colombia 2021, 10’
  5. The wayfarer, Behrouz Soleimaninazir, Shirin Soleimaninazir, Farnaz Moazen, Iran 2020, 7’
  6. When We Fell, Ben Spooner, Morgan Twiston Davies, United Kingdom 2021, 4’03”
  7. Bolo raz jedno more… / Once There Was a Sea…, Joanna Kozuch, Slovakia 2021, 16’30”

POKAZ II: NIE IDZIESZ SAM(A) – 8.07.2022, 11.07.2022, Kino Muza

  1. 3 geNARRACJE / 3 geNARRATIONS, Paulina Ziółkowska, Poland 2021, 8’30”
  2. Deux Sœurs / Two Sisters, Anna Budanova, France 2021, 14’12”
  3. Siostra / Sister, Kasia K. Pieróg, Poland 2022, 12’
  4. Cimpoiasca, Barbora Halířová, Czech Republic 2021, 2’13”
  5. A Brief History of Us, Etgar Keret, Poland 2021, 6’22”
  6. A Place in Blue, Seung eon Yi, South Korea 2021, 8’40”
  7. Ta presneta ocetova kamera! / My Father’s Damn Camera!, Milos Tomic, Slovenia 2021, 6’40”
  8. Jutro nas tam nie ma / We are not there tomorrow, Olga Kłyszewicz, Poland 2022, 8’
  9. DEGELO / MELTING, Susana Miguel António, Filipa Gomes da Costa, Portugal 2022, 12’20”
  10. Dystans / Distance, Katarzyna Orłowska, Poland 2021, 3’17”

POKAZ III: WIELKIE ŻARCIE I INNE PRZYJEMNOŚCI – 9.07.2022, 12.07.2022, Kino Muza

  1. Crab, Piotr Chmielewski, Poland 2022, 7’45”
  2. Meal On The Plate, Chenglin Xie, USA 2021, 7’
  3. The 4th wall, Mahboube Kalae, Iran 2021, 9’
  4. Wet, Marianne BERGEONNEAU, Lauriane MONTPERT, Mélina MANDON, Cloé PEYREBRUNE, Elvira TAUSSAC, France 2021, 6’
  5. Steakhouse, Špela Čadež, Slovenia 2021, 9’30”
  6. Vertigo, Morgan Curt, France 2021, 12’43”
  7. Fall of the Ibis King, Mikai Geronimo, Josh O’CAOIMH, Ireland 2021, 10’
  8. Awkward, Nata Metlukh, USA 2020, 3’45”
  9. Anxious Body, Yoriko MIZUSHIRI, France 2021, 5’46”
  10. The Body is so Resilient, Moana Vonstadl, Germany 2021, 4’50”

POKAZ IV: W KRĘGU ZŁA  – 9.07.2022, 12.07.2022, Kino Muza

  1. Bestia, Hugo Covarrubias, Chile 2021, 15’
  2. Til We Meet Again, Ülo Pikkov, Estonia 2022, 14’09”
  3. The Trial, César Díaz, Venezuela 2020, 3’25”
  4. The King Way, Zijian Wang, China 2021, 7’17”
  5. Losing It, Sascha Vernik, Austria 2022, 9’30”
  6. TWIERDZA / FORTRESS, ZALESKY’S / Slawek Zalewski, Poland 2021, 12’54”
  7. In seiner Gnade / In his Mercy, Christoph Büttner, Germany 2022, 11’55”
  8. Don’t die on me, Ori Goldberg, Israel 2022, 3’

POKAZ V: TYLKO JEDNO ŻYCIE  – 10.07.2022, 13.07.2022, Kino Muza

  1. Figury niemożliwe i inne historie I / Impossible figures and other stories I, Marta Pajek, Poland 2021, 16’
  2. HIDE, Daniel Benjamin Gray, Hungary 2020, 11’
  3. A Bite of Bone, Honami Yano, Japan 2021, 9’45”
  4. LOOP, Pablo Polledri, Spain 2021, 8’
  5. Les 2 Souliers / The 2 Shoes, Paul DRIESSEN, France 2020, 5’
  6. Linije / Lines, Ivan Stojkovic, Serbia 2021, 6’23”
  7. Of Wood, Owen Klatte, USA 2022, 6’59”
  8. SLOW LIGHT, Kijek / Adamski, Poland 2022, 10’58”

POKAZ VI: PODRÓŻOWAĆ JEST BOSKO  – 10.07.2022, 14.07.2022, Kino Muza

  1. Autoportrait entre Prague et Vienne (Lieux et Monuments-12) / Selfportrait between Prague and Vienna (Places and Monuments – 12), Pierre Hébert, Canada 2021, 8’55”
  2. The Debutante, Elizabeth Hobbs, United Kingdom 2022, 8’07”
  3. Sed Saepe Cadendo, Gina Kamentsky, USA 2021, 3’
  4. Hand, Tsz Wing Ho, Hong Kong 2021, 5’15”
  5. Sierra, Sander Joon, Estonia 2022, 16’
  6. Au revoir Jérôme ! / Goodbye Jérôme!, Gabrielle SELNET, Adam SILLARD, Chloé FARR, France 2021, 7’44”
  7. Bird in the Peninsula, Atsushi Wada, France, Japan 2022, 16’
  8. Stranger than Rotterdam with Sara Driver, Lewie Kloster & Noah Kloster, USA 2021, 9’

Na najwyżej ocenione krótkometrażowe produkcje animowane czekają Pegazy:

  • Kryształowy Pegaz – Nagroda za Całokształt Twórczości
  • Grand Prix – Złoty Pegaz 45 000 PLN
  • Srebrny Pegaz 12 000 PLN
  • Brązowy Pegaz – Nagroda Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych 6 000 PLN

Ponadto zostaną przyznane:

  • Nagroda za Najlepszy Film Muzyczny / Muzykę 4 000 PLN
  • Nagroda Specjalna za Najlepszy Film Studencki 1 000 PLN
  • Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne przyznawana przez Dyrektora Artystycznego Marcina Giżyckiego 1 000 PLN
  • Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Krótkometrażowy

Więcej informacji o konkursie, skład jury i selekcję poznać można się TU.

5 pokazów niezależnych i artystycznych, animowanych filmów pełnometrażowych.

  • Bob Cuspe – Nós Não Gostamos de Gente / Bob Spit – We Do Not Like People, Cesar Cabral, Brazylia 2021, 90′ – 9.07.2022, 10.07.2022, Kino Muza / Muza Cinema
  • Ikuta no Kita / Dozens of Norths, Koji Yamamura, Japonia, Francja 2021, 64’ / PREMIERA POLSKA – 11.07.2022, 12.07.2022, Kino Muza / Muza Cinema
  • The Timekeepers of Eternity, Aristotelis Maragkos, Grecja, UK 2021, 62′ / PREMIERA POLSKA – 10.07.2022, 11.07.2022, Kino Muza / Muza Cinema
  • Przeżyć / Flee, Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja 2021, 89′ – 8.07.2022, 12.07.2022, Kino Muza / Muza Cinema
  • The Island, Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2021, 84′ / PREMIERA POLSKA – 8.07.2022, 9.07.2022, Kino Muza / Muza Cinema

Nagrody:

  • Nagroda za Najlepszy Film Pełnometrażowy 30 000 PLN
  • Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Pełnometrażowy

Więcej informacji o konkursie i skład jury poznać można się TU.

3 pokazy animowanych seriali, w tym 1 pokaz dla dzieci (złożony z 10 produkcji konkursowych) i 2 pokazy dla młodzieży i dorosłych.

POKAZ I – DLA DZIECI (53’) – 8.07.2022, 15.07.2022, Kino Muza

  1. My Name is Fear, Eliza Płocieniak-Alvarez, Germany 2021, 5’28”
  2. Fairy Horses, Oksana Nesenenko, Ukraine 2020, 4’35”
  3. Pip and Posy (Night Pip), Matt Tea, Jeroen Jaspaert, United Kingdom 2021, 7’05”
  4. Chichraszek / Giggle Wiggle – Hot Summer Day, Marzena Nehrebecka, Poland 2021, 6’
  5. The Kuflis 3: The Kuflis and the Whatever, Kristóf Jurik, Hungary 2021, 7’
  6. Limonek i Bezia / Lemon and Berry, Ilenia Cotardo, Piotr Ficner, Poland 2022, 3’30”
  7. Kiwi & Strit – Things Have Legs, Esben Toft Jacobsen, Denmark 2021, 5’
  8. Toru Superlis: Smutaski i Wesołki / Toru Superfox, Piotr Szczepanowicz, Poland 2021, 7’30”
  9. In The Woods, Ilgın Saçan, Turkey 2021, 2’02”
  10. Meneer Papier / Mister Paper, Steven De Beul, Ben Tesseur, Belgium 2021, 5’

POKAZ II (60’) – 8.07.2022, 13.07.2022, Kino Muza

  1. MITCH-MATCH series #29, Géza M. Tóth, Hungary 2021, 3’
  2. Portal of Adventures, Yelyzaveta Tarasova, Ukraine 2021, 10’
  3. ALPHONS ADVENTURES – THE BIRD GOD, Julia Thonig, Germany 2021, 9’22”
  4. Ella Gator – A Day in the Life, Thomas Kim, South Korea 2020, 1’11”
  5. Machines, Cristian Ciumac, Italy 2021, 5’
  6. Diasporan, Deniz Khateri, USA 2021, 6’
  7. One Constitution for all Syrians, Leo Rey, Toby Mory, Germany 2021, 1’44”
  8. Trash Talk!, Maxfield Roos Chandler, Czech Republic 2021, 1’30”
  9. Caresses magiques / Magical Caresses – Episode 1, Lori Malépart-Traversy, Canada 2022, 4’
  10. The Great List of Everything – s02e01, Francis Papillon, Canada 2022, 2’47”
  11. Ex Imam Show, Dr Mohamed Badredine Tachouche, Algeria 2020, 3’15”
  12. Cherchez la Femme – Ida Pfeiffer / Unsung Women – Ida Pfeiffer, Julie Gavras, Mathieu Decarli, France 2021, 3’08”
  13. The Wizard of Oz, Thomas Kim, South Korea 2020, 2’
  14. FLIPPÉ – Episode 01 – SUEURS DANS LE TGV, Théo Grosjean & Mothy, France 2022, 2’17”
  15. My Year of Dicks, Sara Gunnarsdóttir, USA 2022, 5’

POKAZ III (60’) – 9.07.2022, 14.07.2022, Kino Muza

  1. Sustos Ocultos de Frankelda / Frankelda’s Book of Spooks, Arturo Ambriz, Roy Ambriz, Mexico 2021, 15’
  2. Open Bar – Episode 09, Frédérick Chaillou, France 2021, 2’15”
  3. Pan Wiedźma / Mr. Witch – Episode 1: Spoilergeist, Leszek Nowicki, Bartosz Minkiewicz, Poland 2022, 3’17”
  4. SHAMBU!!, Chetan Sharma, India 2021, 1’
  5. Poorly Drawn Lines – Episode 1: Bathroom Emergency, Matt Thompson, USA 2021, 3’16”
  6. Iron Farmer, Wei-Zhi Chen, Taiwan 2021, 6’46”
  7. Panique au Village – Les Grandes Vacances / A Town Called Panic: The Summer Holidays, Vincent Patar & Stéphane Aubier, Belgium, France, Switzerland 2021, 26’

Twórca najlepszego serialu animowanego otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 zł.

Więcej informacji o konkursie, skład jury i selekcję poznać można się TU.

4 pokazy prezentujące panoramę najnowszych, polskich produkcji animowanych.

POKAZ I: MIĘDZY NAMI (74’)  – 8.07.2022, 13.07.2022, Kino Muza

  1. A Brief History of Us, Etgar Keret, Poland 2021, 6’22”
  2. 3 geNARRACJE / 3 geNARRATIONS, Paulina Ziółkowska, Poland 2021, 8’30”
  3. The Bridge, Izumi Yoshida, Poland 2022, 20’
  4. Dystans / Distance, Katarzyna Orłowska, Poland 2021, 3’17”
  5. Astra, Michał Łubiński, Poland 2022, 14’59”
  6. Siostra / Sister, Kasia K. Pieróg, Poland 2022, 12’
  7. Green, Karolina Kajetanowicz, Poland 2021, 8’15”

POKAZ II: BEZ ZNIECZULENIA (72’) – 9.07.2022, 13.07.2022, Kino Muza

  1. C’est la vie, Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz, Bartosz Terlicki, Poland 2021, 12’51”
  2. Meblościanka / Wall unit, Joanna Polak, Poland 2021, 9’47”
  3. Wizyta / The Visit, Mateusz Jarmulski, Poland 2021, 7’
  4. Great Wall of Poland, Aga Jarząb, Poland 2021, 2’50”
  5. PRZYGODY KULKI Kulka idzie do pracy / ADVENTURES OF THE BALL The Ball takes up a job, Julia Szmyt, Poland 2022, 4’17”
  6. Bolo raz jedno more… / Once There Was a Sea…, Joanna Kozuch, Poland, Slovakia 2021, 16’30”
  7. Najważniejsze, że się starasz / Just keep trying, Karolina Borgiasz, Poland 2022, 5’
  8. TWIERDZA / FORTRESS, ZALESKY’S / Slawek Zalewski, Poland 2021, 12’54”

POKAZ III: CZĘSTOTLIWOŚĆ CHWILI (68’) – 9.07.2022, 14.07.2022, Kino Muza

  1. SLOW LIGHT, Kijek / Adamski, Poland 2022, 10’58”
  2. Post-Proto, Aneta Siurnicka, Poland 2021, 2’45”
  3. Sphere, Nikodem Kłoś, Poland 2021, 3’35”
  4. Wdech Wydech / Breathe In Breathe Out, Angela Weronika Walijewska, Poland 2021, 4’50”
  5. Thrown Away Book, Agata Gorzadek, Poland 2022, 18’
  6. All At Sea, Kasia Nalewajka, Poland 2021, 9’24”
  7. To nie będzie film festiwalowy / This Will Not Be a Festival Film, Julia Orlik, Poland 2022, 8’
  8. Mosty / Bridges, Weronika Szyma, Poland 2022, 2’18”
  9. Transfer, Krzysztof Kiwerski, Poland 2021, 7’26”

POKAZ IV: PUNKT WIDZENIA (68’) – 11.07.2022, 14.07.2022, Kino Muza

  1. Figury niemożliwe i inne historie I / Impossible figures and other stories I, Marta Pajek, Poland 2021, 16’
  2. To nie kąpiel / This is not a bath, Pola Lotta Włodarczyk, Poland 2022, 7’48”
  3. Guilty Pleasure, Michał Orzechowski, Poland 2021, 12’57”
  4. Kwitnący mózg / Blooming brain, Edyta Adamczak, Poland 2022, 10’05”
  5. Mieszaniec / The Bastard, Zofia Tomalska, Poland 2021, 4’08”
  6. Deserowy Jamnik / Dessert Dachshund, Betina Bożek, Poland 2022, 7’20”
  7. Męty / Floaters, Kasia Kurop, Poland 2021, 9’37”

Nagrody:

  • Grand Prix – Złoty Animusz – Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 12 000 PLN
  • Srebrny Animusz 4 000 PLN
  • Brązowy Animusz 2 000 PLN
  • Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Polski

Więcej informacji o konkursie, skład jury i selekcję poznać można się TU.