SPEAKERZY

Zdjęcie główne SPEAKERZY

Poznaj speakerów na tegorocznej edycji Animatora PRO!

Tim Allen – animator nomad

Tim Allen, animator stop motion od ponad 20 lat, senior animator w filmie "Pinokio" Guillermo del Toro. Był głównym animatorem w nominowanym do Oscara filmie Wesa Andersona "Wyspa psów". W swoim dorobku ma również takie filmy jak "Fantastyczny Pan Lis", "Gnijąca panna młoda" i "Frankenweenie" Tima Burtona oraz "Chuck Steel: Night of the Trampires". Poza tym animował przy nagrodzonym Oscarem "Piotrusiu i wilku" oraz nominowanym do Oscara "Nazywam się Cukinia", przez wiele lat pracował przy serialach telewizyjnych, takich jak "Strażak Sam", "Listonosz Pat" oraz "Baranek Shaun" i "Creature Comforts USA" dla Aardman Animations.

 

Anna Błaszczyk – reżyseria i animacja

Reżyserka, animatorka, scenarzystka, ilustratorka. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku Animacja i Efekty Specjalne. Debiutowała filmem "Caracas" (2006).

Wśród nagród festiwalowych, wymienić można wyróżnienie za artyzm i reżyserię w kategorii debiutów filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych BIMINI w Rydze, nagrodę za najlepszy debiut na Balcanima Film Festival w Belgradzie, wyróżnienie Jury na FilmFest w Dreźnie czy O!PLA-I Nagroda "Złoty Tobołek Koziołka Matołka" w kategorii Wideoklip.

Obok animacji zajmuje się również ilustracją książkową i prasową. Jej prace były wystawiane w Polsce i zagranicą (cykl "Baśnie Braci Grimm" – Bologna Book Fiere w Bolonii, wystawa indywidualna w "Małej Literze" w Łodzi, Cityuations – Consumed Society w Berlinie).

Jedna z reżyserek serialu animowanego dla dzieci „Przytul Mnie” , a także reżyserka pełnometrażowego filmu o przygodach misiów „Przytul Mnie. Poszukiwacze Miodu”. Autorka ilustracji do noweli graficznej o życiu i pracy Marii Curie Skłodowskiej - tytuł oryginalny „Et lys i mørket” (do tej pory wydanej w Danii, Niemczech, Polsce, USA, Armenii).

 

Ola Szmida – animacja na zlecenie

Ilustratorka i reżyserka filmów animowanych. Zajmuje się również tworzeniem komiksów. Studiowała animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Kunsthochschule für Medien w Kolonii (stypendium DAAD). Jej głównym zainteresowaniem jest rysunek. Współpracowała, między innymi, z : BBC, Ermenegildo Zegna, Boiler Room, Southbank Centre, Häagen-Dazs, Disney Polska, Vogue Polska. Jej filmy animowane i rysunki były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach. Obecnie pracuje nad autorskim filmem w studiu Munka w ramach programu Młoda Animacja. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za komiks „Twarz, Brzuch, Głowa” stworzony wspólnie z Wandą Hagendorn.

 

Matylda Damięcka - po co aktorce, wokalistce animacja

Aktorka, wokalistka, reżyserka wizualna, rysowniczka. Debiutowała w Teatrze Nowym, za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Na stałe współpracuje z Klubem Komediowym, Och-Teatrem, Teatrem Polonią w Warszawie, oraz Teatrem InVitro w Lublinie. Wokalistka i producentka koncertu Bowie First Step pod dyr. muz. Wojciecha Waglewskiego z udziałem zespołu VooVoo. Muzycznie współpracowała również m.in. z Quintetem Wojtka Mazolewskiego, Radkiem Łukasiewiczem, oraz Leszkiem Biolikiem z którym jako reżyserka wizualna współtworzyła koncert „Cohen i Kobiety” oraz „Znikające miasta”. Tworzy wizualizacje koncertowe, teatralne oraz teledyski z elementami animacji. Swoje prace wystawiała m.in. w Galerii Satyrykon w Legnicy, Galerii Teatru Dramatycznego i Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu. Publikuje na instagramowym i facebookowym profilu „The Girl Who Fell On Earth”.

 

Katarzyna Pieróg – animatorka w studiu animacji

Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Reżyserka i animatorka, specjalizująca się w animacji rysunkowej. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

 

Marcin Podolec - jak artysta zakłada własne studio

Twórca komiksów i animacji; absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi; założyciel studia animacji Yellow Tapir Films. Jako twórca autorskich animacji prezentował swoje filmy między innymi w Clermont-Ferrand, Lipsku, Atenach, Sao Paulo czy Poitiers. Za „Colaholica” (2018) odebrał Grand Prix IAFF Banjaluka w Bośni i Hercegowinie. Jego najnowszy film to „Insekt”, 30-minutowa animowana adaptacja komiksu Saschy Hommera.

 

Hisko Hulsing - jak nie pozostawić swoich pomysłów niezrealizowanych

Hisko Hulsing ukończył studia w zakresie malarstwa i animacji na Akademii Sztuk Pięknych w Rotterdamie w 1995 roku. Jego filmy „Seventeen” i „Junkyard" były zapraszane na liczne festiwale i zdobyły wiele nagród, w tym główną nagrodę na Ottawa International Animation Festival i nagrodę publiczności na Stuttgart Festival of Animated Film. Zarówno „Seventeen” jak i „Junkyard” były oficjalnym holenderskim zgłoszeniem do Oscarów.

Oprócz pisania, reżyserowania, malowania i animowania, Hisko komponuje orkiestrowe ścieżki dźwiękowe do swoich filmów. Hisko Hulsing wyreżyserował i wyprodukował „Undone”, serial animowany dla dorosłych dla Amazon Prime i „Tornante” Michaela Eisnera, napisany przez Kate Purdy i Raphaela Bob-Waksberga. „Undone” miał premierę we wrześniu 2019 roku. Otrzymał 100% wynik na Rotten Tomatoes i pojawił się na listach Top Ten m.in. New York Timesa, Vanity Fair i Time Magazine.

Sezon 2 „Undone” miał premierę w kwietniu 2022 roku.

 

Weronika Rajszys - animacja w grach

Cinematic Animator w CD Projekt RED. Animacja w różnych formach towarzyszy jej od dzieciństwa. Po ukończeniu studiów na PJATK oraz Animation Mentor zaczęła pracę w CD Projekt RED, gdzie pracowała m.in. nad „Cyberpunk 2077” jako Cinematic Animator. Mimo że na co dzień zajmuje się animacją 3D, to animacja klasyczna nadal zajmuje szczególne miejsce w jej sercu.

 

Anna Głowik - pracodawczyni animatorów i animatorek

Szefowa produkcji w Letko - studiu animacji 2D z Warszawy, specjalizującym się w międzynarodowych koprodukcjach. Ostatnio pracowała jako producentka liniowa przy serii „Odo” - koprodukcji polsko - irlandzkiej, która została sprzedana do ponad 150 krajów. W ramach Letko Anna rozwija, jako producentka kreatywna, serię animowaną pt. „Czarni”, jest również koproducentką międzynarodowego projektu „Women in War”. Wcześniej Anna przez 3 lata pracowała jako kierowniczka produkcji w Grupie Smacznego w Gdańsku. Absolwentka wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTViT w Łodzi.

Yelizaveta Pysmak - jaki aktywizm w animacji jest możliwy?

Urodzona w 1997 w ciemnych lasach Czerhichowa na Ukrainie. Autorka filmów animowanych, absolwentka PWSFTviT w Łodzi, czarownica klasy B, jak ma dobry dzień to A. Przed zostaniem czarownicą była wiedźmą, ale w 2021 roku postanowiła zerwać współpracę z mrokiem i rozpadem. Może powiedzieć Ci jaki kolor i smak ma twoje imię, jeżeli ją spytasz, a także nałożyć klątwę, przez którą zaczynasz śpiewać głupie piosenki na poważnych zebraniach. Stanowczo za długo patrzy na kaczki w parkach. Jest słynna ze swojej grubej dupy, a mianowicie filmu “Ja i Moja Gruba Dupa" (2020), który dostał drugą nagrodę w Cannes, kryształowego Animusza na festiwalu Animator oraz doznał innych przygód.

 

Wojtek Wawszczyk 

Absolwent PWSFTviT w Łodzi i niemieckiej Filmakademie Baden-Württemberg w Ludwigsburgu. Twórca nagradzanych krótkometrażowych filmów: Headless (1999) i Mouse (2001), Pingwin (2002), Drzazga (2007). W latach 2003–2005 pracował w Digital Domain w Los Angeles, gdzie współtworzył animację do filmów Ja, robot, Æon Flux i minutowy film promocyjny dla Wytwórni Disneya. W 2004 roku kierował grupą animatorów w Prana Studios w Bombaju przy realizacji filmowych wstawek do gry Fight Club. Główny animator w filmie Kamila Polaka ŚwiteźWraz z Tomaszem Leśniakiem i Jakubem Tarkowskim współreżyserował i animował pełnometrażową adaptację komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka Jeż Jerzy  (2011). 

Reżyser (niezależnie lub w duecie z Kamilem Polakiem) niemal 200 reklam łączących animację i zdjęcia aktorskie. Twórca popularnej serii filmów Słońce i woda (2018), opartych na improwizowanych piosenkach jego wówczas 5-letniego syna Gucia. Autor rysowanej kilkanaście lat powieści graficznej Pan Żarówka (2018) wydanej w Polsce przez Kulturę Gniewu i w Stanach Zjednoczonych nakładem prestiżowego wydawnictwa Fantagraphics, w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones. Mr. Lightbulb (2022) to pierwszy polski komiks w historii tego wydawnictwa.

W 2022 zakończyły się prace nad kolejną powieścią graficzną Fungae, z ilustracjami Tomasza Leśniaka. Obecnie, od niemal dekady, jako reżyser i scenarzysta pracuje nad pełnometrażowym filmem Diplodok na motywach komiksów Tadeusza Baranowskiego. Równolegle tworzy kolejną autorską powieść graficzną Bardzo mi przykro.

 

Kamila Górny

Zastępca Kierownika Redakcji Repertuaru TVP ABC. Ma wieloletnie doświadczenie pracy w produkcji telewizyjnej programów dla dzieci (pisanie scenariuszy, asystent reżysera, script na planie, research, występy przed kamerą).

Obecnie pracuje w Redakcji Repertuaru przy dobieraniu treści emitowanych na antenie TVP ABC. Ekspert w komisji stypendialnej Instytutu Felczaka (m.in. ewaluacja wniosków na produkcję filmów).

Autorka książki „Bezglutenowe podróże. Ciasta i desery.” Autorka reportaży. Miłośniczka podróży i kuchni. Biegle mówi w pięciu językach.

TVP ABC powstało z myślą o wszystkich dzieciach. Antena została stworzona z ogromną troską jako przestrzeń bezpieczna dla najmłodszych widzów, pełna wartościowych bajek i programów, które uczą kreatywności oraz samodzielności! Wszystko to w radosnym towarzystwie bajkowych postaci oraz śmiechu i wygłupów!