ANIMATOR DLA DZIECI

Zdjęcie główne ANIMATOR DLA DZIECI

Selekcja filmów krótko- i pełnometrażowych z całego świata zebrana z myślą o najmłodszych widzach Festiwalu ANIMATOR.

Przystanek Hiszpania: Podobni i inne krótkie filmy

Co można odnaleźć w głębinach naszych mórz? Czy zawsze warto podążać wyznaczonymi przez innych ścieżkami? Czy wsłuchiwanie się w przyrodę może ocalić świat? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w prezentowanych w tym zestawie krótkich filmach, które stanowią to, co najlepsze w hiszpańskiej animacji dla dzieci ostatnich lat.

  • Mare Monstrum, Àngel Estois Carrasco, Mercè Sendino García, Lucía Hernández Martínez, Hiszpania / Spain, 2019, 5’30”
   Animowany film dokumentalny, w którym z uwagą będziemy śledzić przygody Flanitusa, nowo odkrytego gatunku ryb zamieszkujących głębiny.
  • Podobni / Alike, Daniel Martínez Lara, Rafa Cano Méndez, Hiszpania / Spain, 2015, 8’
   Ojciec próbuje pokazać synowi właściwą drogę. Ale co to tak naprawdę znaczy?
  • Parasole / Parapluies / Umbrellas, Jose Prats, Alvaro Robles, Francja, Hiszpania / France, Spain, 2020, 12’
   W odległej krainie, gdzie deszcz nigdy nie przestaje padać, 6-letnia Kyna spędza całe dnie na beztroskiej zabawie pod ochronnym parasolem - brodą ojca Dina. Pewnej nocy, ukochany pies Kyny, Nana, znika. Aby go znaleźć, Kyna wyruszy w przygodę odkrywania siebie i zmierzy się ze swoim wielkim strachem - deszczem.
  • Leć! / Vuela / Fly, Carlos Gómez-Mira Sagrado, Hiszpania / Spain / 2020, 15’
   Opowieść o ptaku, któremu zdeformowane skrzydło nie pozwala odlecieć na zimę do ciepłych krajów. Opuszczony przez swoje stado, pogrąża się w rozpaczy. Wszystko zmienia się w dniu, w którym pojawia się Pio-Pio. To bezbronne pisklę daje mu radość i poczucie celu w życiu. Aż pewnego dnia przeznaczenie zmusza go do robienia rzeczy, których nie zrobiłby nawet dla siebie. Na przykład do latania.
  • Bulit słucha natury / Bulit esucha a la naturaleza / Bulit listens to nature, Mikel Urmeneta, Juanjo Elordi, Hiszpania / Spain, 2021, 9’
   Bulit, 8-letni chłopiec z ASD (zaburzeniem spektrum autyzmu) odkrywa, że ​​Natura może się z nim komunikować. Trzy stokrotki proszą go o pomoc, bo nadciąga burza, która zniszczy miasto i lasy. Nikt nie zwraca uwagi na Bulita, z wyjątkiem jego przyjaciół. Wspólnie opracowują plan i dzięki WIELKIEMU DAROWI Bulita wymyślają rozwiązanie.

Przystanek Hiszpania: Nocturna

reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado, Hiszpania, 2007, 80’

W starym sierocińcu niewiele dzieje się za dnia. Noc – to co innego, przynajmniej dla Tima. Tylko w blasku gwiazd chłopiec przestaje bać się ciemności. Pewnej nocy Tim odkrywa, że zniknęła jego ulubiona gwiazda. Niestety, nie jedyna. Tim poznaje także dziwną postać, zwaną Kocim Pasterzem, który wraz z wiernym kotem Tima Tobermorym stanie się osobistym opiekunem chłopca. To dzięki Pasterzowi dzieci śpią spokojnie. Ale Tim nie ma ochoty na sen. Najbardziej na świecie potrzebuje swojej gwiazdy i zrobi wszystko, by zobaczyć ją znów na nocnym niebie.

 

Przystanek nowości ze świata: Kwik

reż. Mascha Halberstad, Holandia, Belgia / Holland, Belgium, 2022, 72’

Pełnometrażowa klasyczna animacja lalkowa, która otwierała tegoroczną sekcję Generation na festiwalu Berlinale.

Kiedy 9-letnia Babs otrzymuje w prezencie od swojego dziadka świnkę, przekonuje rodziców, by zatrzymali ją pod warunkiem, że Kwik będzie szkolona na szczenię. Rodzice nie są jednak największym zagrożeniem dla nowego przyjaciela dziewczynki. To dziadek Babs, który potajemnie bierze udział w konkursie kiełbasek organizowanym przez Towarzystwo Wyrobów Mięsnych ze Świeżych Świń…

Ostrzegamy: po obejrzeniu filmu młody widz może odmówić jedzenia mięsa.

 

Przystanek wybitnego autora: Miki Mol i straszne płaszczydło

reż. Ryszard Antonius Antoniszczak, Krzysztof Kiwerski, Polska, 1996, 83’

Trzy mole książkowe wyruszają do Kalamburgii, walczyć dowcipem i pomysłowością ze strasznym ponurakiem, który zawładnął sąsiednią krainą.

 

Poranek rodzinny z Animatorem

W programie Poranka znajdziecie wyjątkowe filmy animowane:

„PTASZEK W KLATCE” („CUBEBIRD”) |reż. Beto Vega, scen. Marcos Mas | 2021 | 9 min.

Zabawna historia ptaszka, który w niezwykły sposób wydostał się z klatki. Animowana fantazja o kwadratowym ptaszku.

„PTASZEK W KLATCE” to film po raz pierwszy pokazywane na polskim ekranie, dlatego przetłumaczyliśmy go i przeczyta go lektor na żywo - specjalnie dla Was.

„DIMITRII” | reż. Agnès Lecreux | 2014 | 26 min.

Dimitri, mały ptaszek z północnej Europy, podczas wędrówki do ciepłych krajów gubi się i ląduje na afrykańskiej równinie w Ubuyu. Każdego dnia uczy się stawiać czoła swoim lękom i odkrywa świat pełen niespodzianek. Polski lektor.

„SKAFANDER KLINGERTA” I reż. Artur Wyrzykowski | 2021 | 19 min.

Skafander Klingerta (19' 40") Opis: Sześcioletnia Bi boi się wody od czasu, gdy jej młodszego brata zabrała powódź. Jej ojciec Karl Klingert poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata skafandrem do nurkowania. Jeśli wynalazek zadziała, Klingerta czeka wielka kariera w Anglii. Bi wierzy, że jej brat wciąż żyje i nigdy ich nie znajdzie, jeśli wyjadą. Myśli, że skafander to potwór, który zawładnął jej ojcem. Z pomocą Petera, młodego łobuza znad rzeki, stara się go zniszczyć, zanim cała rodzina na zawsze wyjedzie z Wrocławia. Animacja w języku polskim.

 

Warsztaty Animator Jutra

ABRAKADABRA!: Warsztat w technikach mieszanych / warsztat integracyjny dla dzieci z Ukrainy i z Poznania, prowadzony w języku ukraińskim i polskim. // CK Zamek, Laboratorium 1 (parter)

Nie warto już czekać na sowę z listem z Hogwartu, bo w Zamku Cesarskim będą się działy ciekawsze rzeczy! Podczas warsztatu uczestnicy zamienią się w czarodziejów i wróżki i będą praktykowali stare, tajemnicze zaklęcia animacyjne. Opowiedzą, za pomocą animacji poklatkowej, o różnych magicznych przygodach w Zamku. Być może wyczarują eliksir, polatają trochę po sali, przejdą przez ścianę lub zamienią kogoś w psa. Spokojnie – żadne zwierzę nie ucierpi! Będzie też czas na to, by porozmawiać o magicznych rzeczach w naszym życiu codziennym, o momentach, które nas zadziwiają i zachwycają oraz na stworzenie z tych historii ożywionych ilustracji.

Prowadzenie: Dana Danylova (Ukraina / Polska)

I was born on the 22nd of November in 1996 in Kiev, Ukraine. In 2014 I graduated from the Specialized school No269 with advanced study in French and applied to the University of Mari-Curie Sklodowska in Lublin, Poland to major in Graphic Design. In 2016 I moved to the University of Fine Arts in Poznan to major in Animation. In 2020 my graduation film Unclarities won the first prise in category Debut during the festival of animation - Animator. In 2021, I got my master degree at dr Piotr Muszalski's lab. Since then I work in Poznan Animation Studio, teach animation for adults and children, run workshops at my own studio.

 

MAGICZNY ŚWIAT MARZEŃ: Warsztat w technice animacji wycinankowej (tworzenie animowanych kolaży za pomocą zdjęć i obrazów wykonanych z gazet, starych książek, pocztówek i ilustracji). // CK Zamek, sala 229 (III piętro)

Gdy człowiek zasypia, otwiera się przed nim nowy świat. Świat snów i marzeń! Może wtedy stać się kimś zupełnie innym, podróżować w nieznane krainy, w cudowne a czasem straszne miejsca, w których przedmioty są czymś innym niż zazwyczaj. Podczas warsztatu uczestnicy skorzystają z całego potencjału wyobraźni i radości drzemiącego w ich snach i marzeniach. Sfotografują je, ożywią i wprawią w ruch za pomocą techniki animacji poklatkowej. Przeniosą cząstkę świata snów i marzeń do świata realnego, aby każdy mógł zobaczyć, jak wspaniała jest ich wyobraźnia. Każdy, kto ma odwagę zanurzyć się w ten świat marzeń i snów, może uczestniczyć w tych zajęciach. Będzie bardzo wesoło i ekscytująco!

Prowadzenie: Angel Estois Carrasco (Hiszpania)

Niespokojny duch, rozpoczynał pracę w obszarze edukacji społecznej, ale był też operatorem i reżyserem w IDEP (Escuela Superior de Imagen y Diseno) w Barcelonie. Jest animatorem, montażystą i autorem krótkich form literackich. Studiował animację na CIFO in Hospitalet w Barcelonie i właśnie tam wspólnie z przyjaciółmi z roku – Lucíą Hernández i Mercè Sendino – w 2017 roku stworzył Studio Animacji El Tercer Pájaro. Filmy „Confetti” and „Mare Monstrum”, które powstały w tym niewielkim Studiu, zdobyły nagrody i nominacje na festiwalach na całym świecie (między innymi na: Festiwalu MONSTRA w Lizbonie, Health for All Film Festival w Genewie, Sunhak Peace Prize w Seulu). Angel Estois Carracso prowadzi również warsztaty dla dzieci łącząc swoją duszę artystyczną z doświadczeniami zaczerpniętymi z działań w dziedzinach społecznych. Współpracował z wieloma instytucjami i firmami takimi, jak na przykład gazeta Fann Barcelona, SahaTours, Bellina Cosmetics, tworząc materiały wykorzystywane zarówno w internecie, jak i podczas różnych wydarzeń z wykorzystaniem rozmaitych technik kreatywnych, w tym również animacji poklatkowej. 

 

PLASTELINOWE PUNKTY ZWROTNE: Warsztat w technice animacji plastelinowej // CK Zamek, Laboratorium 3 (parter)

Istnieć znaczy zmieniać się, zmieniać się to dojrzewać, dojrzewać zaś to nieskończenie zmieniać siebie samego. (Henri Bergson).

Tytuł warsztatu to próba nawiązania do motta tegorocznego Festiwalu. Dzieci mają swoje własne marzenia o tym, kim chcą być, gdy dorosną. Może superbohaterem? Policjantem? Znanym piłkarzem? Albo mamą? Lub łowcą wampirów? Albo każdą z tych postaci naraz? Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Nie ma też lepszej techniki animacji niż plastelina, żeby wyrazić tak przeróżne metamorfozy. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają swoje plastelinowe autoportrety i przekształcą je w to, kim lub czym chcą stać się w przyszłości.

Prowadzenie: Tomáš Danay (Słowacja)

Animator i reżyser. Studiował animację na Film and TV Faculty of Academy of Performing Arts in Bratislava. Swoje filmy tworzy głównie w technice animacji plastelinowej. W roku 2015 został głównym animatorem w firmie VFX „Blue Faces”. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim animacją 3D i technologią „motion capture”. Zaangażowany był w wiele międzynarodowych i lokalnych projektów związanych z animacją oraz w tworzenie filmów („The Green Hornet”, „Curse of Mayans”, „Asura”, „The Sirene”), gier („NBA 2k16”, „Shadows: Awakening”), reklam (dla firm: Orange, Billa, Chase, Voya, TJMaxx), wideoklipów („Lil Dicky – Pillow Talking”). Od 2015 roku zajmuje się przekazywaniem wiedzy o animacji i prowadzeniem warsztatów w wielu krajach. Od 2019 roku jest dyrektorem Biennale Animacji w Bratysławie (Festival BAB) – najstarszego festiwalu filmów animowanych w Słowacji, którego program adresowany jest do dzieci i młodzieży.