16. MFFA Animator - znamy zwycięzców!

Za nami stacjonarna część 16. kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Przez 5 festiwalowych dni publiczność obejrzała ponad 200 filmów z całego świata, wzięła udział w warsztatach, wydarzeniach specjalnych i spotkaniach z międzynarodowymi twórcami i producentami animacji.

Zdjęcie główne aktualności 16. MFFA Animator - znamy zwycięzców!

Przedstawiamy zwyciężczynie i zwycięzców 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR:

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2023 w składzie: Sarina Nihei, Keiichi Hara, Joanna Rytel zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:

GRAND PRIX - ZŁOTY PEGAZ / 45 000 zł brutto

Armat, reż. Elodie Dermange, Szwajcaria,  2022

Uzasadnienie Jury: Szukanie korzeni, których nigdy nie poszukiwałeś/-aś może być czasami trudne. Historia filmu została opowiedziana tutaj za pomocą hipnotyzującego stylu i pięknych kolorów, które może przedstawić tylko animacja. Jesteśmy zafascynowani tą unikalną historią rodziny reżyserki.

II NAGRODA - SREBRNY PEGAZ / 12 000 zł brutto

Ice Merchants, reż. João Gonzalez, Portugalia,  2022

Uzasadnienie Jury: Życie w niebezpiecznym miejscu i schodzenie do miasteczka poniżej, aby sprzedać małą ilość lodu, a przy tym codziennie ryzykując swoje życie. Historia opowiedziana bez dialogów i z pięknym stylem rysunku, który kojarzy się nam z techniką drzeworytu, co jest niezwykle fascynujące.

III NAGRODA - BRĄZOWY PEGAZ / 6 000 zł brutto

Dog – Apartment, reż. Priit Tender, Estonia, 2022

Uzasadnienie werdyktu: Dom zaprojektowany przez architekta stoi w pustym krajobrazie. Fasada ma kształt głowy psa. Wyniszczony mężczyzna, wychodzący na zakupy, w swojej surrealistycznej egzystencji. Zaczyna tańczyć w mleczarni. Z krowami jako widzami. Wspomina dawne czasy jako tancerz baletowy. W oczach zwierząt nigdy nie jesteś przegrany.

Nagroda im. Wojciecha Juszczaka za Najlepszy Film Muzyczny/Muzykę / 4 000 zł brutto

Amok, reż. Balázs Turai, Węgry, 2022

Uzasadnienie werdyktu: Ten film jest nie tylko szalony, ale także bardzo zabawny ze swoim poczuciem humoru i niesamowitym rytmem, wzmocniony oryginalną muzyką.

Nagroda im. Marcina Giżyckiego za Najlepszy Film Studencki / 2 000 zł brutto

Dance my doll, reż. Jasmijn Kooijman, Szwecja, 2022

Uzasadnienie werdyktu: Ta animacja zafascynowała nas minimalną mimiką i subtelnymi ruchami postaci. Wzrusza nas historia, która przedstawia poważny problem, z którym boryka się dziś wiele krajów.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Krótkometrażowy

Ice Merchants, reż. João Gonzalez, Portugalia,  2022

Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Pełnometrażowych 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w składzie: Jeanette Nørgaard, Sara Gunnarsdóttir, Gints Zilbalodis zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:

Nagroda za Najlepszy Film Pełnometrażowy / 30 000 PLN brutto

PERLIMPS, reż. Alê Abreu, Brazylia, 2022

Uzasadnienie Jury: Za zaproszenie nas do dziecięcej wyobraźni i przypomnienie nam jak to jest bawić się w świecie piękna i kolorów. Rozumiemy powagę konsekwencji wyborów w dorosłym życiu, jednak film daje nam nadzieję na przyszłość.

Wyróżnienie

NO DOGS OR ITALIANS ALLOWED, reż. Alain Ughetto, Francja, 2022

Uzasadnienie Jury: Za trzymanie się za ręce z przeszłością i wykorzystanie animacji do opowiedzenia historii w sposób, którego nie dałoby się ująć inaczej.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Pełnometrażowy

PERLIMPS, reż. Alê Abreu, Brazylia, 2022

Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali

Jury Międzynarodowego Konkursu Animowanych Seriali 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w składzie: Jeanette Nørgaard, Sara Gunnarsdóttir, Gints Zilbalodis zdecydowało o przyznaniu:

Nagroda za Najlepszy Serial Animowany / 5 000 zł brutto

Fail in Love, reż. Cécile Rousset, Romain Blanc-Tailleur, Francja, 2022

Uzasadnienie Jury: Za użycie animacji do opowiedzenia osobistej historii za pośrednictwem ujmujących metafor i za zaproszenie nas do zrozumienia złożoności zakochiwania się, gdy miłość nie spełnia oczekiwań o idealnej przyszłości.

Wyróżnienie

Wetsitales: The Hawk and the Hen, reż. Jade Dandan Evangelista, Filipiny, 2022

Uzasadnienie Jury: Za dopasowanie obrazu i narracji w perfekcyjny sposób, pozornie surowy, lecz bardzo wciągający w świeżą i zabawną formę.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Serial Animowany

ANIMANIMALS: T-Rex, reż. Julia Ocker, Niemcy, 2022

Nagroda Jury Dziecięcego za Najlepszy Serial Animowany

Podczas Festiwalu ANIMATOR 2023 obradowało po raz pierwszy Jury Dziecięce w składzie: Zosia Płaczkowska, Agnieszka Kuzdra, Julia Zając, Zofia Woś, Marta Witoń, Miro Wińczyk, Malina Majchrzycka, Mela Kowalczyk. Jury Dziecięce zdecydowało o przyznaniu nagrody:

Bajka na Krańcu Świata, reż. Kacper Zamarło, Polska, 2022

Uzasadnienie Jury Dziecięcego: Po obejrzeniu jednego odcinka mieliśmy ochotę na więcej! Rozbudził naszą ciekawość całej historii Wiktorii i Bajki. Film był zabawny i zaskakujący.

Wyróżnienie

ANIMANIMALS: T-Rex, reż. Julia Ocker, Niemcy, 2022

Uzasadnienie Jury Dziecięcego: Za prostą w formie i zabawną opowieść o pokonywaniu trudności, która została doskonale przedstawiona bez słów.

Polski Konkurs Filmów Animowanych

Jury Polskiego Konkursu Filmów Animowanych 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w składzie: Alexis Hunot, Andrzej Radka, Tim Webber zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

GRAND PRIX – ZŁOTY ANIMUSZ – Nagroda Prezydenta Miasta Poznania / 12 000 zł brutto

Takie cuda się zdarzają, reż. Barbara Rupik, Polska, 2023

Uzasadnienie Jury: Byliśmy zachwyceni sposobem, w jaki ta mała dziewczynka obserwowała otaczający ją świat. Niezanimowany świat, który nagle staje się niewytłumaczalnie żywy. Ta historia jest wzruszająca i czuła, a jednocześnie fascynująco groteskowa. Nie mogliśmy nie być oczarowani jej słodkim charakterem i optymizmem. Ponadto niesamowity projekt dźwiękowy jeszcze bardziej zanurza nas w jej świecie.

II NAGRODA – SREBRNY ANIMUSZ / 4 000 zł brutto

Smell of the ground, reż. Olivia Rosa, Polska, 2023

Uzasadnienie Jury: Ten film ze swoim powolnym rytmem i drobnymi szczegółami staje się coraz bardziej nawiedzony po każdym obejrzeniu. Świetne ruchy kamery, muzyka i piękne czarno-białe obrazy prowadzą nas do ostatniego ujęcia, które dowodzi, że życie znajdzie swoją drogę długo po tym, jak my, ludzie, znikniemy z tej planety.

III NAGRODA – BRĄZOWY ANIMUSZ / 2 000 zł brutto

Koniunkcja, reż. Marta Magnuska, Polska, 2022

Uzasadnienie Jury: Sposób, w jaki reżyser bawi się zbliżeniami, długimi ujęciami i dźwiękami, pomaga budować napięcie w parze. Rytm krok po kroku pokazuje podobieństwa między człowiekiem a zwierzęciem. Wszystko to w pięknym, szorstkim i mocnym stylu wizualnym.

Wyróżnienie

W lesie są ludzie, reż. Szymon Ruczyński, Polska, 2023

Uzasadnienie Jury: Czuliśmy, że odważne użycie przez reżysera surowych technik animacji i wymuszonej perspektywy jest intensywnym i świetnym sposobem zilustrowania trwającego kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim.

Ci uchodźcy są uwięzieni między granicami dwóch krajów i nie widać żadnego natychmiastowego rozwiązania. Jury uznało, że to przesłanie filmu musi zostać podkreślone i wysłuchane.

Nagroda Publiczności za Najlepszy Polski Film Animowany

Brak, reż. Paweł Prewencki, Polska, 2023

Nagroda Wolontariuszy za Najlepszy Film Krótkometrażowy

Dog – Apartment, reż. Priit Tender, Estonia, 2022

zobacz także

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata