FUNGAE – gra z wyobraźnią w FOTOPLASTYKONIE POZNAŃSKIM

Tytuł: FUNGAE

Autorzy: Wojtek Wawszczyk, Tomasz Leśniak

Termin: 12.06-8.07.2023

Miejsce: Fotoplastykon Poznański
ul. Ratajczaka 44, Poznań

Zdjęcie główne aktualności FUNGAE – gra z wyobraźnią w FOTOPLASTYKONIE POZNAŃSKIM

A co jeśli świat cały jest jedną wielką grzybnią, po której wędruje się w poszukiwaniu wyjścia? Czy zechcesz nie tylko go zobaczyć, ale doń wejść?

Seans FUNGAE - najnowszej powieści graficznej Tomasza Leśniaka i Wojtka Wawszczyka - pozwala na obcowanie z przerażającą gęstwiną, przez którą przedzierają się bohaterowie, napotykając monstrualne owady i obrastając zarodnikami grzybów. Fantazja pokrewna grze wideo The Last of Us zyskuje tu nowy wymiar.

Stereoskopowa fotografia pozwala na immersję: widz zanurza się w 17-minutowym pokazie, nawiązującym do początków kina sprzed kinematografu. Fotoplastykon obecny w Poznaniu od 1923 roku zyskuje, po stu latach swego istnienia, wystawę najnowszych rysunków komiksowych.

Komiks z 2023 roku zostaje zaadaptowany na zabytkową maszynerię i wciąga w głębię obrazu.

Autorem rysunków jest Tomek Leśniak: twórca „Jeża Jerzego”, „Tymka i Mistrza” a także trójwymiarowych iluminacji średniowiecznych ksiąg w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od wielu lat pracują wspólnie z Wojtkiem Wawszczykiem, który jest scenarzystą „FUNGAE” i znanym m.in. z komiksu „Pan Żarówka”, filmów „Headless”, „Drzazga” czy efektów specjalnych do „Ja, robot”. Razem zrealizowali filmowego „Jeża Jerzego”, serial „Kacperiada”, a obecnie kończą pełnometrażowego „Diplodoka” na podstawie kultowej postaci z komiksów Tadeusza Baranowskiego.

Wystawa FUNGAE w Fotoplastykonie Poznańskim to gra z wyobraźnią i zakład z przyszłością. Czy groza przeżywana przez bohaterów komiksu, aby na pewno jest niemożliwa? W końcu łacińskie Fungi to królestwo, w którym co roku odnotowuje się najwięcej nowych gatunków. Tak niewiele wciąż wiemy o możliwościach funkcjonowania grzybów i ich związku z funkcjonowaniem ludzkości.

 

Organizatorzy: Wydawnictwo Kultura Gniewu, Wydawnictwo Miejskie Posnania - Centrum Informacji Kulturalnej, Estrada Poznańska

zobacz także

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata