Festiwalowa sekcja Gier Video

Festiwal Animator to także sekcja gier! Poznaj program sekcji growej przygotowany przez tegoroczne osoby kuratorskie: Joannę i Marcina Pigulak.

Zdjęcie główne aktualności Festiwalowa sekcja Gier Video

W tym roku także odkryjemy fascynujący świat gier cyfrowych i ich twórców. Tegoroczny kuratorka i kurator sekcji - Joanna i Marcin Pigulak przygotowali bogaty program pełen inspirujących wykładów, warsztatów i dyskusji, które pozwolą Wam zgłębić tajniki tworzenia gier, zrozumieć zawiłości relacji między człowiekiem a maszyną, oraz poznać wyjątkowe podejścia do dostępności i kreatywności w świecie gier.

Poniżej przedstawiamy wyjątkowe wydarzenia, do których Wy także możecie dołączyć:  

🎮 GRA W EMPATIĘ. Wykład ekspercki, 120' | 25.06. 16.45 Kino Muza 2    

prowadzenie: Joanna Pigulak, Marcin Pigulak 

Wykład inspirowany jest hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Animator – Artificial Empathy. Dotyczyć będzie bardziej intymnych relacji między człowiekiem i maszyną w kontekście gier cyfrowych. Prowadzący opowiedzą o czułej inteligencji z uwzględnieniem historycznogrowych kontekstów, ale też zaprezentują współczesne gry, których motywem jest tworzenie relacji człowieka z systemem (gry terapeutyczne i autoterapeutyczne). Joanna i Marcin chcą zwrócić uwagę na „czułą” istotę tych relacji, „otulenie” przez system (cozy games) i komfort obcowania z nim.  

 Joanna Pigulak – filmoznawczyni, badaczka gier wideo, adiunktka w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtwórczyni studiów groznawczych na UAM, aktywnie wspierająca rozwój polskiej dydaktyki groznawczej i edukacji growej. Autorka książki Gra w film. Z zagadnień relacji między filmem i grami wideo (Universitas 2022) i licznych artykułów z zakresu game studies. Zajmuje się analizą gier cyfrowych, a od pewnego czasu prowadzi intensywne badania z zakresu dostępności gier.  

Marcin Pigulak - historyk i filmoznawca, adiunkt w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca na kierunkach groznawstwo (UAM) i Game Development (Collegium Da Vinci). Jako badacz gier wideo i autor tekstów o tematyce historycznogrowej zajmuje się historią medium, audiowizualnymi oraz cyfrowymi przejawami kultury historycznej, a także sposobami konstruowania dyskursu dotyczącego pamięci zbiorowej. Z kolei jako autor materiałów edukacyjnych i konsultant naukowy współpracował z licznymi instytucjami kultury na polu popularyzacji dydaktycznej roli filmu i gier cyfrowych.  

 

🎮 Gdy Junji Ito spotyka H.P. Lovecrafta. Materclass z Pawłem Koźmińskim, twórcą World of Horror | 26.06. 19.45 Kino Muza 2 

 To niezwykła okazja, aby razem z twórcą zagłębić się w mroczny świat 1-bitowej estetyki wczesnych komputerów Macintosh. Podczas spotkania autor opowie o kulisach powstawania gry, podzieli się inspiracjami oraz wyzwaniami, z jakimi musiał się zmierzyć, tworząc projekt. To szansa, by dowiedzieć się więcej o procesie twórczym, a także zadać pytania i poznać tajniki, które stoją za sukcesem World of Horror. W programie przewidziano również wspólne ogrywanie gry. Wraz z Pawłem będziemy eksplorować mroczne zakątki świata horroru, analizując jego elementy i odkrywając kulturowe smaczki. To idealna okazja, by zobaczyć, jak twórca gry interpretuje swoje dzieło i jak radzi sobie z własnymi wyzwaniami. 

Paweł Koźmiński – absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na wydziale lekarsko-stomatologicznym. Od 2017 roku twórca gier komputerowych, czego owocem są The Thing In The Lake (2020) oraz WORLD OF HORROR (2023). W 2024 roku nominowany do nagrody kulturalnej Paszporty Polityki w kategorii Kultura cyfrowa. Nagrodzony przez Fundację Indie Games Polska oraz Game Industry Conference za najlepszą premierę 2023 roku. 

🎮 Wymyślenie sesji RPG, czyli generatywne AI w twojej głowie. | Warsztat, 90’ | wiek: 15+ | 28.06. 16.00 Atrium 1, Stary Browar 

 W powszechnym przekonaniu prowadzanie gier fabularnych wymaga długich godzin na przygotowania i cyzelowanie scenariuszy rozgrywek, ale przecież można inaczej! Podejście play to find out pozwala nie tylko oszczędzać czas, ale przede wszystkim czerpać z RPG unikalną satysfakcję, charakterystyczną dla korzeni tego hobby. Na warsztatach nauczymy się tworzyć i korzystać z narzędzi do zaskakiwania samego siebie, a także sprawdzimy, czy i na ile pomocne mogą przy tym być algorytmy generative AI. 

 Jakub Skurzyński – urodzony w wielkopolskim Kole, zamieszkały na poznańskim Łazarzu, erpegowiec od ponad 20 lat, popularyzator i twórca gier fabularnych, ze szczególnym uwzględnienjem gier z nurtu OSR – old-school renaissance. Autor gier m.in. o odkrywaniu gór nieznanych – Corny Groń oraz Beyond Corny Groń - Adventurer's Guide – inspirowanych folklorem polskich Sudetów, Beskidów i Tatr, legendami o zbójnikach oraz polskimi fey. 

Grupa do 15 osób

🎮 System jako sojusznik czy przeszkoda? Dostępność gier cyfrowych dla osób niewidomych i niedowidzących (panel dyskusyjny) | 26.06 17.30 Atrium 1 Stary Browar  

 Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym dotyczącym dostępności (accessibility) gier wideo dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Skupimy się na kwestiach związanych z designem gier, pokonywaniu systemowych ograniczeń i przekraczaniu barier za pośrednictwem technologii. W dyskusji wezmą udział Konrad Gadzina (programista, edukator, YouTuber), Tomasz Tworek (streamer, konsultant do spraw accessibility w grach) oraz Joanna Pigulak (wykładowczyni i badaczka gier cyfrowych). Omówimy wiodące praktyki dostępnościowe i opcje dostosowujące rozgrywkę do potrzeb osób niewidomych, a także recepcję gier przez uczestników z niepełnosprawnościami. Konrad przybliży temat projektowania włączającego, Joanna opowie o rozwijających się badaniach akademickich w tym zakresie i ich praktycznych wdrożeniach, a Tomek zaprezentuje w jaki sposób osoba niewidoma gra w gry i z jakimi problemami mierzy się podczas rozgrywki. 

 Konrad Gadzina – programista z 15-letmim doświadczeniem, wykładowca na kierunku Game Design, trener mentalny, autor książki InspiracJA – o byciu natchnieniem dla siebie i innych, youtuber na kanale Make Games Today. Współtworzył m.in. wystawę interaktywną w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Aktualnie zgłębia i propaguje temat tworzenia gier dostępnych dla osób z różnymi specjalnymi potrzebami. 

 Joanna Pigulak – filmoznawczyni, badaczka gier wideo, adiunktka w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książki Gra w film. Z zagadnień relacji między filmem i grami wideo (Universitas 2022. Zajmuje się analizą gier cyfrowych, a od pewnego czasu prowadzi intensywne badania z zakresu dostępności gier. Aktualnie realizuje projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki Opcje dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu w polskich grach wideo. 

Wstęp z ważną akredytacją lub dowolnym biletem na wydarzenie lub seans w ramach Festiwalu Animator. 

🎮 Chcę zostać twórcą gier Fortnite. Warsztat, 60’| wiek 12+

 Jeśli myślisz o zostaniu twórcą gier, ale wydaje Ci się to trudne... to masz całkowitą rację. To nie jest zadanie dla każdego. Na spotkaniu pokażę Ci jak w trzy miesiące stworzyliśmy StoryHunt: Poznan – grę opartą na silniku Fortnite, w którą obecnie grają dziesiątki tysięcy osób. Dowiesz się, jak połączyliśmy historie poznańskich legend w immersyjny świat oraz co potrzeba, aby gra stała się sukcesem. 

 Piotr Buczkowski jest artystą i dyrektorem artystycznym z Poznania, specjalizującym się w technologiach wirtualnych. Posiada prawie dwudziestoletnie doświadczenie w branży kreatywnej i skupia się na tworzeniu grafiki i mocnej estetyce wizualnej. Buczkowski jest laureatem nagród w międzynarodowych konkursach z zakresu designu, opakowań i sztuki. Prowadzi studio kreatywne TATO, które tworzy doświadczenia interaktywne, animacje 3D i zwiastuny dla marek i branży gamingowej. Założyciel studia „Realtime Squad” dedykowanego platformie Fortnite, gdzie wraz ze swoim zespołem opracowuje innowacyjne projekty gier. Poza pracą zawodową Piotr jest zapalonym miłośnikiem klocków Lego oraz oddanym mężem i ojcem trójki dzieci. 

 23.06. g. 12.15 Atrium 1 Stary Browar
26.06. g. 12.15 Atrium 1 Stary Browar
29.06. g. 12.15 Atrium 1 Stary Browar 

 Grupy do 15 osób

Pełny program oraz bilety dostępne od 15 czerwca. Karnety jeszcze dostępne online oraz w kasie Kina Muza.

zobacz także

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata