Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla młodych fanów i fanek animacji!
Halo, rodzice, opiekunowie i opiekunki! Jak co roku, w programie festiwalu znajdziecie pokazy dla młodszej publiczności. Zabierzcie ze sobą dzieciaki i ruszajcie na animowaną przygodę!
Program „Animator dla dzieci” powstał we współpracy z słoweńskim Międzynarodowym Festiwalem Filmów Animowanych Animateka. Kuratorką pokazu jest Jelena Dragutinović – pracowniczka kultury i edukatorka filmowa. Do programu Animatora wprowadziła dwa barwne wizualnie i narracyjnie filmy pełnometrażowe i dwa sety filmów krótkometrażowych (dla odbiorców i odbiorczyń od 6 oraz od 11 roku życia).
Dodatkowo seanse dla dzieci są częścią Międzynarodowego Konkursu Animowanych Seriali. W tym roku aż dwa z trzech setów przygotowane zostały z myślą o młodej publiczności. Każdy uczestnik i każda uczestniczka pokazu będzie mogła zagłosować w Konkursie Publiczności, a spośród seriali swojego zwycięzcę wybierze także Jury Młodych.
Nie zapominajmy o pokazie Animatora Jutra, podczas którego zaprezentowane zostaną efekty pracy warsztatów dla dzieci i młodzieży.
Program „Animatora dla dzieci”:

Program 6+
On the Mat Outside my Door, reż./dir. Antje Heyn, Niemcy/Germany 2025, 4’44’’
Do domu naszego bohatera wprowadza się przerośnięty, zuchwały szczur. Gwiżdże do muzyki z radia, przesiaduje w lodówce, chlupie w wannie i po prostu jest wszędzie – głośny i uciążliwy. Kiedy nagle znika, bohater uświadamia sobie, że nigdy wcześniej nie było tak cicho… ani tak pusto.
Sounds Between the Crowns, reż./dir. Filip Diviak, Czechy/Czech Republic 2020, 14’40’’
Bezdomny muzyk zostaje wyrzucony z miasta po tym, jak królowa zobaczyła jego twarz. Jego instrument zniszczyli strażnicy, lecz on nie stracił motywacji, by go naprawić.
Night Boots, reż./dir. Pierre-Luc Granjon, Francja/France 2024, 12’20’’
Rodzice ostrzegają Eliota, że las może być pełen strasznych potworów. Tajemniczość kusi jednak chłopca, który nie chce iść spać.
To Be Sisters, Anne-Sophie Gousset, reż./dir. Clément Céard, Francja/France 2022, 7’15’’
Dwie kochające się siostry dorastają razem, lecz wiele je różni. Bez względu na to, jak cudowne i zabawne było ich dzieciństwo, młodsza siostra zawsze jest zależna od pomocy starszej. Aż do chwili, gdy dostaje szybki wózek inwalidzki! Autentyczny i wzruszający hołd dla dzieciństwa oraz wyjątkowej więzi między rodzeństwem. Film promuje naturalne i pozytywne podejście do niepełnosprawności.
A Stone in The Shoe, reż./dir. Eric Montchaud, Francja/France 2020, 11’30’’
Do klasy przychodzi nowy uczeń. Różni się jednak od pozostałych – jest żabą w klasie królików.
Filante, reż./dir. Marion Jamault, Francja/France 2024, 8’49’’
Każdej nocy Paulette obserwuje na niebie tę samą spadającą gwiazdę. Wypowiada swoje największe życzenie: odnaleźć swojego szczura, który zaginął w tajemniczy sposób. Mijają dni, a zwierzątko nie wraca. Paulette chce zrozumieć, co jest nie tak z jej gwiazdą.

Program 11+
Head in the Clouds, reż./dir. Rémi Durin, Francja/France 2023, 10’30’’
Alphonse, mała wiewiórka, wiecznie buja w obłokach. Uwielbia je obserwować, a czasem nawet robić im zdjęcia. Ani jego rodzice, ani przyjaciele nie rozumieją tej pasji. Tymczasem kontemplowanie chmur wcale nie jest łatwe. Czasem Alphonse musi wykazać się odwagą godną największych odkrywców.
The Invention of Less, reż./dir. Noah Erni, Szwajcaria/Switzerland 2021, 3’3’’
W 2031 roku, z powodu globalnego ocieplenia, młoda niedźwiedzica polarna musi opuścić swój dom i przeprowadza się do Zurychu. Razem z innymi zwierzętami uchodźcami utrzymuje się z dorywczych prac. Wtedy wpada na pomysł, który może zmienić świat!
Birth of the Oases, reż./dir. Marion Jamault, Francja/France 2021, 9’
Na pustyni wąż spotyka wielbłąda. Jednemu jest bardzo zimno, drugiemu bardzo gorąco. Dlaczego więc nie podróżować razem? Ich relacja, początkowo oparta na wzajemnych korzyściach, stopniowo przeradza się w cenną i trwałą przyjaźń.
Cases of Sergeant Goodmind, reż./dir. Filip Tatýrek, Czechy/Czech Republic 2024, 6’45’’
Ten uwielbiany przez dzieci, świeży artystycznie film składa się z czterech odcinków. W każdym z nich porucznik Goodmind musi wykorzystać swoją odwagę i humorystyczne podejście, by sprostać nowemu wyzwaniu. Każda sprawa to walka dobra ze złem, szczególnie w ostatnim odcinku, kiedy Goodmind spotyka samego Diabła.
Yuck, Loïc Espuche, reż./dir. Francja/France 2023, 13’10’’
Fuj. Pary całujące się w usta są obrzydliwe. A najgorsze, że nie da się ich nie zauważyć: kiedy ludzie mają się pocałować, ich usta robią się różowe i błyszczące. Mały Léo śmieje się z nich tak samo jak wszystkie dzieci na obozie letnim. Ale skrywa sekret, którego nie chce zdradzić przyjaciołom: jego własne usta też zaczęły błyszczeć. A tak naprawdę Léo bardzo chciałby spróbować pocałunku.
The Girl Who Wasn't Afraid of Bears, reż./dir. Lea Vučko, Słowenia, Węgry, Chorwacja/Slovenia, Hungary, Croatia 2025, 20’
W tej niemej animowanej baśni inspirowanej mitologią Bałkanów i opowiedzianej w surowej estetyce feministycznego westernu, młoda dziewczyna ucieka przed narzuconymi jej rolami, przebierając się za chłopca. W swojej podróży przechytrza diabły, pokonuje bestie i zdobywa szacunek królów, udowadniając światu, że niczego się nie boi. Jednak jej największa próba nadchodzi, gdy spotyka zmiennokształtnego smoka, który dostrzega to, co próbowała ukryć przez cały czas. „The Girl Who Wasn’t Afraid of Bears” to opowieść o odwadze, tożsamości i cichej cenie stawania się tym, czego oczekuje świat.
The 5-Second Rule, reż./dir. Yura Boguslavsky, Armenia 2025, 1’25’’
Krótki film wykonany techniką piksilacji przez grupę Invisible Friends. Film nawiązuje do znanej „zasady 5 sekund” – powszechnego przekonania, że jedzenie podniesione z podłogi w ciągu pięciu sekund nadal nadaje się do spożycia.

Sirocco and Kingdom of Winds / Sirocco i Królestwo Wichrów, reż./dir. Benoît Chieux, Francja, Belgia/France, Belgium 2023, 8+
Pewnego dnia żądna przygód Juliette i jej siostra Carmen znajdują zaczarowaną zabawkę i zostają porwane do Królestwa Wiatrów. Zamieniają się w koty i trafiają do fantastycznego świata pełnego latających diw, wielobarwnych smoków i innych zdumiewających stworzeń. Gdy Juliette powoduje wypadek, który wzbudza gniew mieszkańców, burmistrz oddaje ją pięknej pieśniarce Selmie, a Carmen skazuje na małżeństwo ze swoim synem. Siostry muszą znaleźć sposób na ucieczkę, zanim zabrzmią ślubne dzwony. Klucz do powrotu do domu znajduje się w rękach Sirocco, tajemniczego czarodzieja słynącego z gwałtownych burz.

Tales of the Magic Garden / Opowieści z magicznego ogrodu, reż./dir. Patrik Pass Jr., Jean-Claude Rozec, David Súkup, Czechy, Słowacja, Słowenia, Francja/Czech Republic, Slovakia, Slovenia, France 2025, 5+
Trójka dzieci spędza noc w domu dziadka. Aby wypełnić ciszę po stracie babci, rodzinnej bajarki, zaczynają tworzyć własne opowieści, dzięki czemu odkrywają moc wyobraźni. Ten podnoszący na duchu film poklatkowy celebruje kreatywność i jej uzdrawiającą siłę.

Jelena Dragutinowicz – pracowniczka kultury i edukatorka filmowa. Ukończyła studia z filozofii, ze szczególnym uwzględnieniem psychoanalizy baśni. Współpracuje ze stowarzyszeniem Slon/Elephant, gdzie pełni funkcję mentorki warsztatowej i koordynatorki programu, prowadzi warsztaty oraz moderuje dyskusje edukacyjne towarzyszące pokazom filmowym. Jest koordynatorką jury dziecięcego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Animateka, a także selekcjonerką programów dla dzieci i młodzieży w Slon/Elephant oraz przy ZOOM Festival i StopTrik Festival.
Pełny program festiwalu znajdziecie tutaj.
Do zobaczenia między 4 a 12 lipca!