ANIMATOR 2023: Poznaj nową Dyrektor Artystyczną i zapowiedź programu 16. edycji Festiwalu

We wtorek 1 marca 2023 w Kinie Muza odbyła się konferencja prasowa, na której podzieliliśmy się zmianami organizacyjnymi i planami na nadchodzącą, 16. już edycję Festiwalu ANIMATOR.

Zdjęcie główne aktualności ANIMATOR 2023: Poznaj nową Dyrektor Artystyczną i zapowiedź programu 16. edycji Festiwalu

Kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR rozpocznie się 21 czerwca. Poznań po raz 16. stanie się stolicą światowej animacji.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR od początku swego istnienia stara się kształtować wrażliwość i poszerzać wiedzę publiczności w zakresie filmu animowanego. Przez ostatnie 15 lat zgromadził szerokie grono odbiorców – stałych uczestników Festiwalu – ale nadal nie ustaje w misji docierania do nowych widzów. Rok 2023 będzie szczególnym rokiem dla MFFA ANIMATOR.

Program 16. edycji powstaje we współpracy z nową Dyrektorką Artystyczną - Adrianą Prodeus.

 

Adriana Prodeus z MFFA ANIMATOR współpracuje od jego pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku. Brała udział w Festiwalu jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Prowadziła także galę rozdania nagród w roku 2009. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym. Jest kuratorką programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, Giornate del Cinema Muto w Pordenone, na Festiwalu Nowe Horyzonty i innych. Przez ostatnie 3 lata była również selekcjonerką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nowością w roku 2023 będzie sekcja KRYSZTAŁY ANIME, która poświęcona jest niezwykle popularnej w ostatnich latach i intensywnie rozwijającej się animacji z Japonii oraz Korei Południowej. W znanej dobrze widzom festiwalu sekcji RETROSPEKTYWY pokażemy dorobek reżyserski zmarłego w 2022 roku wieloletniego Dyrektora Artystycznego, współzałożyciela festiwalu ANIMATOR - Marcina Giżyckiego.

 

Poszukiwanie siebie - hasło 16. edycji

Publiczność będzie mogła też obejrzeć selekcję filmów przesłanych przez twórców z całego świata w ramach OPEN CALL inspirowanego hasłem tegorocznej edycji Poszukiwanie siebie / Searching for yourself. Spośród 118 autorów i autorek, którzy zgłosili swoje filmy w otwartym naborze, zostali wybrali także twórcy czołówki 16. odsłony MFFA ANIMATOR.

Animację stworzy Dudek Pulit a muzykę skomponuje Sławomir Kandziora.

W sekcji Poszukiwanie siebie pokazana zostanie ich wspólna praca Choice z 2020 roku.

Konkursy

Sercem ANIMATORA są konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych. W zakończonym 20 lutego 2023 naborze, znalazło się 3250 tytułów z 114.krajów, w tym z tak odległych zakątków jak: Bahrajn, Dominikana, Liban, Kamerun, Mali, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Honduras, Wyspy Zielonego Przylądka, Jamajka, Mjanma, Jordania, Maroko, Zimbabwe, Paragwaj, Sudan, Trynidad i Tobago, Jemen, Senegal, Ghana, Bangladesz, Kostaryka, Gwadelupa, Boliwia, Panama, Arabia Saudyjska, Eswatini, Sri Lanka.

W tym roku padła również rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu pełnometrażowego!

 

Do JURY konkursów co roku zapraszani są wybitni animatorzy i animatorki z całego świata. Dotychczas gośćmi festiwalu byli m.in. Mariola Brillowska, Daniel Gill, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Hisko Hulsing, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Phil Tippett, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raoul Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański.

Wielokrotnie nagradzany autor kultowego Trio z Belleville – Sylvain Chomet oraz nominowana do Oscara 2023 - Sara Gunnarsdóttir będą gośćmi 16. edycji festiwalu ANIMATOR*

SYLVAIN CHOMET, francuski reżyser, laureat Cezara oraz nagrody BAFTA, autor Trio z Belleville. Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu będziemy wspólnie świętować 20. rocznicę premiery tego kultowego filmu.

W czerwcu Poznań odwiedzi także nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar islandzka twórczyni - SARA GUNNARSDÓTTIR. Jej wyróżniona przez Akademię animacja My Year of Dicks została również nagrodzona podczas ANIMATORA 2022 w kategorii Najlepszy Serial Animowany.

 

16. edycja Festiwalu ANIMATOR będzie realizowana w formule hybrydowej.

W dniach 21-25 czerwca 2023,

zapraszamy do Poznania na pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w Pawilonie w starym korycie Warty. Zaplanowany został też szereg wydarzeń realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami.

Pokazy online odbędą się w terminie 26-30 czerwca 2023.

 

W pierwsze dwa dni lipca odbędą się pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych nagrodzonych w konkursach ANIMATORA 2023, prace uczestników warsztatów ANIMATOR JUTRA i KUCHNI FILMOWEJ oraz pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2023.

 

Kwalifikujący do Oscara®

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR istnieje od 2008 roku. Jest to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Od 2017 roku ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix festiwalu ANIMATOR ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji.

 

Zapraszamy!

 

*EDIT 26.05: Z przyczyn osobistych Sylvain Chomet zmuszony był odwołać swój przyjazd do Poznania. Aktualny skład Jury 16. Festiwalu  Animator dostępny jest w materiałach prasowych --> https://animator-festival.com/materialy-dla-prasy/ 

zobacz także

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata