ANIMATOR 2022: oferta dla dzieci i focus na Hiszpanię!

15. edycja kwalifikującego do Oscara® Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR coraz bliżejCo roku ANIMATOR przybliża animowaną kinematografię z wybranego kraju. Tym razem odwiedzamy Hiszpanię.  Zdradzamy również jakie niespodzianki szykujemy dla najmłodszych w ramach ANIMATORA DLA DZIECI. 

Zdjęcie główne aktualności ANIMATOR 2022: oferta dla dzieci i focus na Hiszpanię!

ANIMATOR gości ANIMAC

Podczas tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów®, po raz pierwszy w historii hiszpańska animacja „The Windshield Wiper” Alberto Mielgo zdobyła statuetkę za film krótkometrażowy. Honorując to wydarzenie i chcąc przybliżyć miłośnikom animacji twórczość hiszpańskich mistrzów, festiwal ANIMATOR 2022 zaprosił do współpracy Animac. 

Animac International Animation Film Festival to najstarszy w Hiszpanii festiwal filmów animowanych. Dyrektorką Animac jest Carolina López Caballero, której autorskie programy zostały częścią naszego tegorocznego repertuaru, a partnerem sekcji hiszpańskiej w ramach ANIMATORA został Instytut Cervantesa w Warszawie. Przegląd filmów z Animac obejmie pokazy 20 dzieł z ostatniej dekady. 

Poza filmami z Animac, animacje hiszpańskie zaprezentujemy w trzech sekcjach tematycznych: 

 

I. WSPÓŁCZESNA ANIMACJA HISZPAŃSKA VOL.1: MY STORY 

Pokaz filmów krótkometrażowych, w ramach którego na szczególną uwagę zasługują: 

 • Morning Cowboy wybitnego twórcy Fernando Pomares’ a  – prosta w obrazie emocjonalna podróż mężczyzny, który pewnego poranka zrywa z codzienną monotonią 
 • Patchwork w reżyserii twórczyni młodego pokolenia Marii Menero – historia kobiety po przeszczepie wątroby, poetycko opowiedziana za pomocą starych fotografii, haftów i farb

 

II. WSPÓŁCZESNA ANIMACJA HISZPAŃSKA VOL.2: ORIGINAL MINDS  

Pokaz filmów krótkometrażowych, w tym Rutina: La prohibicion Sama Ortiego, ukazujący mroczny świat zdominowany przez kłamstwa i strach oraz debiutancka animacja Kamili Kater Carne - świeża, bezstronna refleksja nad kobiecością.

 

III. FILMY ALBERTO VASQUEZA I SPOTKANIE ONLINE - Q&A LIVE

Przegląd filmów animowanych wszechstronnego twórcy animacji, książek, komiksów i ilustracji – Alberto Vazqueza. Zdobył ponad 100 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym trzy nagrody Goya. 

Podczas ANIMATORA pokażemy m.in.:

 • BirdBoy– opowieść o samotnym ptasim chłopcu i jego rodzinie, nawiązująca fabułą do komiksu i pierwszego filmu pełnometrażowego Vazqueza – Psiconautas (laureata Nagrody Publiczności za Najlepszy Film Pełnometrażowy na ANIMATORZE 2016)
 • Unicorn Blood – krwawa opowieść o dwóch pluszowych misiach polujących na jednorożce
 • Homeless Home - upiorna satyra społeczna, zdobywca nagrody w Annecy 2020 

 

 

ANIMATOR DLA DZIECI 

Co ANIMATOR przygotował w tym roku dla najmłodszych widzów? Przy współpracy z Centrum Sztuki Dziecka zaprezentujemy pokazy wyselekcjonowanych filmów animowanych oraz trzy propozycje warsztatowe.

ANIMACJE dla dzieci to m.in.:

 • Kwik - poruszający obraz o dziewczynce i jej ukochanej śwince autorstwa Maschy Halberstad
 • Miki Mol i straszne płaszczydło - kultowa polska animacja z lat dziewięćdziesiątych, reż. Ryszard Antonius Antoniszczak, Krzysztof Kiwerski
 • Nocturna - pełnometrażowy akcent hiszpański, gwiaździsta opowieść w reżyserii Adrià Garcia, Victor Maldonado 
 • zestaw krótkich metraży, m.in. animowany film dokumentalny Mare Monstrum oraz deszczowa opowieść Parasolki

 

WARSZTATY:

Festiwal ANIMATOR co roku daje najmłodszym możliwość stworzenia swojego pierwszego animowanego dzieła. Filmy, które powstają na warsztatach często podróżują po całym świecie i zdobywają nagrody na Międzynarodowych Festiwalach. 

Tegoroczne warsztaty poprowadzą doświadczeni animatorzy z Polski/Ukrainy, Hiszpanii i Słowacji. Finał artystycznej przygody będzie można podziwiać na premierze w Kinie Muza.

 • ABRA KA DABRA! - warsztat  w języku ukraińskim i polskim o tematyce magii, zaklęć i tajemnych eliksirów. Obejmuje naukę tworzenia za pomocą animacji poklatkowej. Prowadzenie: Dana Danylova (Ukraina / Polska).
 • MAGICZNY ŚWIAT MARZEŃ - warsztat w technice animacji wycinankowej (tworzenie animowanych kolaży za pomocą zdjęć i obrazów wykonanych z gazet, starych książek, pocztówek i ilustracji). Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość skorzystania z potencjału snów i marzeń, wprawiając w ruch obrazy za pomocą techniki animacji poklatkowej. Prowadzenie: Angel Estois Carrasco (Hiszpania).
 • PLASTELINOWE PUNKTY ZWROTNE - warsztat w technice animacji plastelinowej z nawiązaniem do hasła tegorocznego Festiwalu. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość wykonania swoich plastelinowych autoportretów i przekształcenia ich w to, kim lub czym chcieliby stać się w przyszłości. Prowadzenie: Tomáš Danay (Słowacja).

 

TERMINY WARSZTATÓW I ZAPISY 

Czas trwania warsztatów: 11-14 lipca 2022

Każdy warsztat obejmuje cykl czterech spotkań w stałych grupach. Dostępne są dwa rodzaje grup: 

 • grupa poranna : godz. 10.00-12.00 
 • grupa popołudniowa : godz. 13.00-15.00 

 

Przedział wiekowy: 7-14 lat

Koszt: 4 spotkania w ramach cyklu - 50 zł /os.

 

Termin rozpoczęcia zapisów: 13.06.2022

Zgłoszenia:  lperz@csdpoznan.pl

W treści zgłoszenia należy podać:

 • tytuł wybranego warsztatu, 
 • wybraną grupę (poranną lub popołudniową)
 • imię i nazwisko dziecka
 • wiek dziecka
 • numer telefonu oraz adres mailowy do rodzica/opiekuna 

 

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. O zapisie na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. 

 

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie w kolejnych newsletterach festiwalowych.  

 

O festiwalu:

Kwalifikujący do Oscara® ANIMATOR to jeden z największych festiwali animacji w tej części Europy. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, seriale, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką. 15. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-15 lipca, oraz online w dniach 15-21 lipca 2022 roku.

zobacz także

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata