Proponowany przegląd doświadczeń Virtual Reality to zapowiedź niezwykłej podróży w fantastyczny, immersyjny świat, będący prezentacją technologicznych osiągnięć, artystycznych kierunków oraz różnorodności estetyk wizualnych holenderskich twórców.  

Niderlandy znajdują się obecnie w czołówce produkcji VR na świecie. Prezentowane doświadczenia miały swoje premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (Venice Immersive) czy Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Doświadczenia wirtualnej rzeczywistości coraz intensywniej wchodzą w świat filmu. Podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes zainaugurowany został Immersive Competition dedykowany produkcjom VR. 

Kuratorem VR Showcase w ramach Animatora 2024 jest Stanisław Liguziński – główny programer VR Imagine Film Festival w Amsterdamie, koordynator inicjatyw badawczych w ramach kursu magisterskiego „Research in and Through Cinema” w Holenderskiej Akademii Filmowej, wideoeseista, kurator programów filmowych i XR (immersyjnych) dla międzynarodowych festiwali filmowych i instytucji kulturalnych. Współpracuje z Pracownią Eseju Filmowego vnLab w Łodzi.

Pokaz trwa 90 minut, ilość miejsc ograniczona, udział uczestników i uczestniczek jest rotacyjny.



Okładka filmu Nerd Funk Nerd Funk Ali Eslami, Mamali Shafahi 2019 / 9’ / Niderlandy, Francja, Iran

nerd_funk” to cyfrowa tożsamość istniejąca na Instagramie, podążająca za współczesną kulturą cyfrową. W tej osadzonej w rozdziałach instalacji VR użytkownicy będą eksplorować nową rzeczywistość, która wyłoniła się z mediów społecznościowych. 

W obecnym środowisku Internetu osiągnęliśmy nieodwracalny etap w naszym życiu społecznym i w sposobie, w jaki myślimy i pojmujemy naszą rzeczywistość. Jest to sytuacja, w której wszyscy się zanurzyliśmy, unosimy się na powierzchni, a jednocześnie trudzimy się by się w niej odnaleźć. Aby zbadać to zjawisko i umożliwić innym zbadanie go razem z nami, postanowiliśmy stworzyć wirtualną tożsamość o nazwie nerd_funk, kolektyw utworzony przez jego artystów (Aliego i Mamaliego), który istnieje na Instagramie i śledzi część współczesnej kultury cyfrowej. 

Przez pryzmat tego profilu użytkownik wyruszy w podróż, która reprezentuje archiwum zebranych momentów i historii udostępnionych przez innych, wprowadzając użytkownika w interaktywną wędrówkę skomponowaną i wyreżyserowaną na podstawie historii instagramowych stories nerd_funku. 

instagram.com/nerd_funk

 

Ali Eslami (ur. 1991) jest irańskim artystą mieszkającym w Amsterdamie. Jego prace poświęcone są długoterminowym, opartym na praktyce badaniom, które rozwijają się poprzez spekulatywne myślenie i budowanie świata. 

Jego prace poruszają i bawią się czasowymi i przestrzennymi badaniami nad pamięcią, ludzkim poznaniem i emocjami. Często przybierają formę poetyckiej inżynierii jako podróże w poszukiwaniu potencjału tkwiącego w zatartych granicach między rzeczywistością a fikcją. 

Jego wykształcenie inżynierskie i pasja do gier wideo rozwinęły w nim obsesję na punkcie cybernetyki i informatyki oraz nadal budują jego ciekawość wobec zmieniających się ról formy i funkcji, które tworzą wirtualne światy. 

Często wykorzystuje różne media, takie jak VR, film, pisanie, instalacje i wykłady performatywne. W 2016 r. jego projekt VR zdobył nagrodę IDFA DocLab Award w kategorii „Best Immersive Non-fiction”, a w 2020 r. nagrodę Golden Calf dla najlepszego filmu interaktywnego na Nederlands Film Festival wraz z Mamali Shafahi za projekt Nerd_Funk. 

Mamali Shafahi jest filmowcem, którego praktyka artystyczna rozciąga się od rzeźby po instalacje, od sztuki performance po instalacje wideo. Jego prace wyrażają głęboką fascynację wpływem nowych technologii na życie i sztukę: bada relacje między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością za pomocą wschodzących technologii. Shafahi lubi również wystawiać swoją publiczność na próbę, odwracając role artysty i widza, aby zobaczyć, jak daleko publiczność odważy się posunąć w pozycji głównego bohatera. 

Sztuka Mamali Shafahi była prezentowana na licznych wystawach w międzynarodowych instytucjach, takich jak Palais de Tokyo w Paryżu, SMART Project Space w Amsterdamie i Cité internationale des arts w Paryżu. Jego prace były również prezentowane publiczności na różnych biennale, takich jak te odbywające się w Atenach, Teheranie, Stambule i Berlinie. 

Okładka filmu Shadowtime Shadowtime Sister Sylvester, Deniz Tortum 2023 / 20’ / Niderlandy, USA, Turcja

„Jesteś w dwóch światach jednocześnie. Twoje ciało jest w drugim świecie, ale twoje serce jest w tym”. 

Egzystencja w wirtualnym świecie to posiadanie dwóch ciał, czterech rąk i dwóch serc. Alma, tajemniczy przewodnik po tym podwójnym świecie, prowadzi cię przez pytania dotyczące kryzysu klimatycznego, rzeczywistości z którymi nie można się pogodzić i wirtualności jako miejsca, w którym można się schronić. 

Shadowtime” to nowe słowo ukute dla naszej epoki, opisujące uczucie jednoczesnego przebywania w dwóch niemożliwych do pogodzenia czasach. To utknięcie w korku w drodze do pracy i uświadomienie sobie, że gaz w silniku to sprężona masa prehistorycznych stworzeń. To scrollowanie na telefonie i przypomnienie sobie, że Ziemia zmienia się nieodwołalnie. W „Shadowtime” bierzemy te czasowe niezgodności i badamy je w sferze wirtualnej rzeczywistości i teorii symulacji. 

Sister Sylvester (Leeds, 1984) zajmuje się performancem i nowymi mediami. Jest rezydentką ONX Studio, stypendystką MacDowell 2019, absolwentką programu Public Theater New Works i laboratorium CPH:DOX. Jej najnowszy film „Our Ark”, wyreżyserowany wspólnie z Denizem Tortumem, oraz najnowszy performance „The Eagle and The Tortoise” miały premierę na IDFA i wyświetlane są na międzynarodowych ekranach kinowych. Tworzy instalacje i książki artystyczne, które stają się wspólnym doświadczeniem czytelniczym, a obecnie opracowuje serię prac na temat biologii syntetycznej.

Deniz Tortum (Stambuł, 1989) zajmuje się filmem i mediami immersyjnymi. Jego najnowszy film, „Our Ark” (współreżyseria z Sister Sylvester, 2021), miał premierę na IDFA i był pokazywany na całym świecie; a jego pełnometrażowy dokument „Phases of Matter” (2020) miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie i otrzymał nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalach filmowych w Stambule i Antalyi. Obecnie rozwija serię prac związanych z geoinżynierią, spirytyzmem i kryzysem klimatycznym.
 

Okładka filmu ELELE ELELE Sjoerd van Acker 2022 / 6’ / Niderlandy

Momentami psychodeliczny, a momentami medytacyjny, ELELE to zmysłowe i intuicyjne doświadczenie VR, w którym biorą udział tylko twoje dłonie. Z muzyką cenionego muzyka elektronicznego Maxa Coopera, ELELE zaciąga Cię za rękę do udziału w występie tanecznym i odkrywania piękna twoich ruchów. Słuchaj muzyki i daj się poprowadzić swoim dłoniom. Tańcz tak głośno, lub tak cicho i prosto, jak chcesz. Oczekuje się jedynie otwartego umysłu. Ale uwaga, coś może wymknąć się spod kontroli... 

ELELE, wyprodukowane przez Institute of Time, jest debiutem reżyserskim holenderskiego artysty Sjoerda van Ackera (vel No Fish). 

Sjoerd van Acker (1997) urodził się w Niderlandach, ale wychowywał się w różnych miejscach w Afryce. Studiował technologię obrazu i mediów na University of the Arts Utrecht. Zaczął eksperymentować z VR podczas stażu w grupie teatralnej, która wykonała pionierską pracę XR. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę pod pseudonimem NO FISH jako kreatywny technolog, tworząc wirtualne wystawy i doświadczenia VR dla muzeów i artystów. ELELE to jego debiut reżyserski, który opracował na Biennale College Cinema VR.  

Institute of Time to interdyscyplinarna firma z siedzibami w Amsterdamie i Stambule, zajmująca się filmem i nowymi mediami. Założona w 2018 roku, prace Institute były wystawiane na festiwalach takich jak Festiwal Filmowy w Wenecji, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Hot Docs, True/False Film Festival, NewImages. Dwie ostatnie prace Institute są wystawiane w sekcji Immersive 79. Festiwalu Filmowego w Wenecji. The Miracle Basket Abnera Preisa znalazł się w sekcji Best Of Fest, a ELELE Sjoerda van Ackera jest tegorocznym stypendystą Biennale College Cinema VR. 

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata