System jako sojusznik czy przeszkoda? Dostępność gier cyfrowych dla osób niewidomych i niedowidzących | panel dyskusyjny | PL

Gry Wideo

Panel poświęcony będzie dostępności (accessibility) gier wideo dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Skupimy się na kwestiach związanych z designem gier, pokonywaniu systemowych ograniczeń i przekraczaniu barier za pośrednictwem technologii. W dyskusji wezmą udział Konrad Gadzina (programista, edukator, YouTuber), Tomasz Tworek (streamer, konsultant do spraw accessibility w grach) oraz Joanna Pigulak (wykładowczyni i badaczka gier cyfrowych). Omówimy wiodące praktyki dostępnościowe i opcje dostosowujące rozgrywkę do potrzeb osób niewidomych, a także recepcję gier przez uczestników z niepełnosprawnościami. Konrad przybliży temat projektowania włączającego, Joanna opowie o rozwijających się badaniach akademickich w tym zakresie i ich praktycznych wdrożeniach, a Tomek zaprezentuje w jaki sposób osoba niewidoma gra w gry i z jakimi problemami mierzy się podczas rozgrywki. 

Konrad Gadzina – programista z 15-letmim doświadczeniem, wykładowca na kierunku Game Design, trener mentalny, autor książki InspiracJA – o byciu natchnieniem dla siebie i innych, youtuber na kanale Make Games Today. Współtworzył m.in. wystawę interaktywną w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Aktualnie zgłębia i propaguje temat tworzenia gier dostępnych dla osób z różnymi specjalnymi potrzebami. 

Tomasz Tworek  - wieloletni gracz, niewidomy streamer, konsultant do spraw accessibility w grach cyfrowych. Popularyzator wiedzy na temat dostępności gier i orędownik inkluzywnego projektowania.   

Joanna Pigulak – filmoznawczyni, badaczka gier wideo, adiunktka w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książki Gra w film. Z zagadnień relacji między filmem i grami wideo (Universitas 2022. Zajmuje się analizą gier cyfrowych, a od pewnego czasu prowadzi intensywne badania z zakresu dostępności gier. Aktualnie realizuje projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki Opcje dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu w polskich grach wideo. 

*wstęp z ważną akredytacją lub dowolnym biletem na wydarzenie/seans w ramach Festiwalu. 

26.06 / 17:30
Atrium +1, Stary Browar
Zdjęcie główne

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata