5 filmów, które zabiorą Was w podróż dookoła świata! Który z nich wygra w Konkursie Pełnometrażowym 18. MFFA Animator?

Tegoroczny konkurs pełnometrażowy zabiera widzów i widzi w podróż po światach stworzonych przez wybitnych twórców animacji z całego globu.
Wybrane pięć historii dotyka tematów uniwersalnych: potrzeby przynależności, miłości, samotności, kryzysu klimatycznego czy siły twórczej pasji. Poznaj je bliżej:
A Story About Fire, Wenyu Li, Chiny, 2025
Ran Bi Wa, małpa wychowana przez plemię ludzkie, zmierzała w stronę Świętej Góry, aby ukraść ogień dla ludzkości. Na końcu swojej podróży przeszedł przez Nirwanę w ogniu i przemienił się w człowieka.
Wenyu Li ukończył Uniwersytet Pekiński (CHINY) pod opieką mentora Kexuana Ma. Obecnie jest profesorem specjalizującym się w animacji sztuki cyfrowej na Uniwersytecie Syczuańskim. Jego krótkometrażowe filmy animowane zdobyły wiele międzynarodowych nagród, w tym na festiwalach w Annecy, w Cannes, w Warszawie oraz na innych międzynarodowych festiwalach filmowych. Zostały również wyselekcjonowane przez Amerykańską Akademię Filmową.
BLACK BUTTERFLIES, reż. David Baute, 2024, Panama, Hiszpania
Tanit, Valeria i Shaila to trzy kobiety pochodzące z bardzo różnych części świata, które mierzą się z tym samym problemem: zmianami klimatycznymi. W wyniku skutków globalnego ocieplenia stracą wszystko i będą zmuszone emigrować, by przetrwać.
David Baute - David Baute studiował produkcję audiowizualną w Oficjalnym Instytucie Radia i Telewizji w Hiszpanii. Kontynuował naukę w Szkole Sztuki i Rozrywki T.A.I. w Madrycie, skupiając się na montażu filmowym, a następnie studiował reżyserię filmową w Międzynarodowej Szkole Filmowej w Hawanie na Kubie. Jako reżyser stworzył kilka cenionych filmów dokumentalnych, w tym ELLA(s), zaprezentowany w Guadalajarze (Meksyk, 2010), MILAGROS, który miał premierę w Maladze (2018), oraz ÉXODO CLIMÁTICO, nagrodzony w Valladolidzie (2020).
W czerwcu 2024 roku zaprezentował swój najnowszy film MARIPOSAS NEGRAS, tradycyjnie animowaną produkcję współtworzoną z Ikiru Films (Katalonia) i Tunche Film (Panama). Projekt został wybrany do prezentacji na MIFA w Annecy oraz na Ventana Sur. Obecnie pracuje nad filmem LA CASA NATAL, esejem filmowym eksplorującym tematy samotności i domu. Jako producent niedawno ukończył film SUGAR ISLAND autorstwa Johanné Gomez, film hybrydowy wybrany do programu festiwalu w Wenecji 2024 i nagradzany na różnych międzynarodowych festiwalach podczas jego produkcji. Pracuje również nad projektem TRES BALAS w reżyserii Génesis Valenzueli, który zdobył nagrodę Open Doors w Locarno i został wybrany do udziału w studiach takich jak RAW oraz San Sebastián Co-Production Forum. W dziedzinie zarządzania kulturą jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego MiradasDoc oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Środowisku Naturalnym na Wyspach Kanaryjskich. W 2011 roku stworzył i nadal koordynuje AREA GARACHICO – przestrzeń kulturalną w swojej rodzinnej miejscowości, poświęconą edukacji, badaniom, twórczości kulturalnej i promocji różnych dziedzin sztuki. Był członkiem jury i analitykiem projektów na wielu międzynarodowych festiwalach i rynkach filmowych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolidzie, Festiwalu Filmowym w Guadalajarze, Festiwalu Filmów Dokumentalnych Buenos Aires, Festiwalu Filmowym w Cali, Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Meksyku, Proimágenes – Kolumbia, Atlantidoc – Urugwaj i innych.
Boys Go to Jupiter, Julian Glander, Stany Zjednoczone, 2024
Nastolatek z przedmieść Florydy desperacko stara się zdobyć 5 000 dolarów w tej onirycznej i surrealistycznej animowanej opowieści o dorastaniu.
Julian Glander - Julian Glander to artysta 3D i animator. Prowadził projekty dla Adult Swim, Disneya, HBO Max i Cartoon Network. Jest również znany z kultowej gry wideo ART SQOOL oraz swoich ilustracji 3D, które regularnie pojawiają się w New York Timesie i New Yorkerze. W 2022 roku zrobił furorę jako uczestnik programu „Jeopardy!”, w którym wyrecytował alfabet... od tyłu, w osobliwej i zabawnej wersji.
Olivia & the Clouds, Tomás Pichardo Espaillat, Dominikana, 2024
Olivia & the Clouds to surrealistyczna opowieść badająca złożoność miłości. Śledzimy historie Olivii, Ramóna, Bárbary i Mauricio, którzy są ze sobą powiązani, nie potrafiąc się nawzajem zrozumieć.
Tomás Pichardo Espaillat (ur. 1987) to twórca z Dominikany, pracujący głównie w dziedzinie animacji, filmu i ilustracji. W 2013 roku otrzymał roczne stypendium w Fabrica, centrum badań nad designem firmy Benetton w Treviso we Włoszech, gdzie zajmował się filmem i wideo. W 2010 roku ukończył studia z animacji w Parsons, The New School of Design, a w 2008 roku zdobył tytuł Associate of Arts w dziedzinie sztuk pięknych w Altos de Chavón.
Papercuts: My Life as an Indie Animator, Eric Power, Stany Zjednoczone, 2024
Papercuts to animowane wspomnienia skupiające się na licznych trudach i wyzwaniach życia poświęconego sztuce. Przez ponad dwie dekady Eric Power pracował jako niezależny animator, specjalizujący się w technice poklatkowej z wykorzystaniem wycinanek z papieru. Dołącz do niego w podróży przez wzloty i upadki życia oddanego cudownemu światu animacji.
Eric Power
Od ponad 20 lat Eric Power tworzy oryginalne i pełne pasji animacje obejmujące wszystkie gatunki. Specjalizuje się w technice animacji poklatkowej z papierowych wycinanek. Jako prawdziwy twórca niezależny wyreżyserował ponad 70 animowanych teledysków, kilka krótkometrażowych filmów oraz 4 pełnometrażowe filmy animowane. Mieszka w Austin w Teksasie z żoną i trójką dzieci, a jego sny zbudowane są z papieru.
Serdecznie gratulujemy! Wszystkie filmy będzie można zobaczyć w dniach 5-13 lipca 2025 roku podczas 18. edycji Festiwalu Animator w Poznaniu. Program i bilety dostępne w czerwcu.