JURY

Zdjęcie główne JURY

Filmy rywalizujące w czterech konkursach Festiwalu ANIMATOR ocenia Międzynarodowe Jury złożone z artystów, teoretyków i znawców animacji z całego świata.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Diana Martirosyan jest krytyczką filmową i dziennikarką kulturalną, mieszkającą w Erywaniu. Ukończyła Uniwersytet Rosyjsko-Armeński na wydziale dziennikarstwa, gdzie uzyskała tytuł licencjata, a następnie studiowała w Państwowym Instytucie Teatru i Kinematografii w Erywaniu na wydziale filmoznawstwa. Pracowała w armeńskich stacjach telewizyjnych i radiowych, nadając wiadomości kinowe i wywiady filmowe. Od 2007 roku jest zaangażowana w różne wydarzenia kulturalne, miejskie i kinowe, festiwale i projekty. Współpracuje z Golden Apricot Yerevan International Film Festival i ReAnimania International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan. Relacjonowała również wiele międzynarodowych festiwali filmowych dla lokalnych ormiańskich mediów, niektóre artykuły zostały opublikowane w języku angielskim i rosyjskim, w szczególności dla magazynu Yerevan, Regional Post - Caucasus itp. Diana jest kuratorką autorskich wydarzeń filmowych i promuje publiczne dyskusje, pytania i odpowiedzi oraz pokazy wśród lokalnej publiczności, szerząc również świadomość na temat kina autorskiego na swojej stronie na Instagramie. Współprowadziła i produkowała na YouTube program „I'd like to talk”, w którym w zabawny sposób dyskutowała z osobistościami mediów społecznościowych, blogerami i pracownikami społecznymi na głośne tematy społeczno-kulturalne.

Vassilis Kroustallis - grecki specjalista w dziedzinie filmu i animacji. Jest redaktorem naczelnym Zippy Frames, wiodącego międzynarodowego internetowego czasopisma poświęconego niezależnej animacji. Zasiadał w jury wielu festiwali. W 2016 roku otrzymał nagrodę Society for Animation Studies za najlepszy artykuł naukowy o animacji. Jego scenariusze do krótkometrażowych filmów The Hotel i Mar(t)y były nagradzane na licznych międzynarodowych konkursach. Jest członkiem jury nagród Annie oraz akredytowanym krytykiem filmowym Rotten Tomatoes; od 2019 roku pełni także funkcję dyrektora programowego PÖFF Shorts Animation (Estonia).

Yoshimi Itazu - urodzony w Japonii w 1980 roku, Itazu rozpoczął swoją karierę zawodową w wieku zaledwie 18 lat, dołączając do Studia Gallop, gdzie stażował u weterana animacji Tsukasy Tannaia („Castle in the Sky”). Jako animator współpracował z takimi reżyserami jak Satoshi Kon („Paranoia Agent”, „Paprika”), Hayao Miyazaki („The Wind Rises”, „The Boy and the Heron”) oraz Mitsuo Iso („Denno Coil”). Zadebiutował jako projektant postaci i główny animator filmu pełnometrażowego w nagrodzonym w Annecy filmie Keiichiego Hary „Miss Hokusai” (2015). Jego pierwszym reżyserskim projektem był krótkometrażowy film „Pigtails” (2015), poruszający temat katastrofy w Fukushimie, który zdobył 24 nagrody. W 2017 roku wyreżyserował swój pierwszy serial telewizyjny – „Welcome to the Ballroom”, a w 2023 roku stanął za sterami swojego pierwszego filmu pełnometrażowego – „The Concierge”, nagrodzonego na 18. Fantasia Film Festival oraz 25. Bucheon International Animation Film Festival.

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH

Géza M. Tóth - nominowany do Oscara reżyser filmowy i operowy, profesor uniwersytecki z tytułami dotorskimi PhD i DLA, założyciel studia animacji KEDD Animation Studio w Budapeszcie, członek Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz International Academy of Television Arts and Sciences. Jako reżyser i producent stworzył autorskie filmy krótkometrażowe (m.in. Icar, Maestro, Ergo, Mama, Yes, Matches), animowane seriale telewizyjne (m.in. Berry i Dolly, The Kuflis, Boribon, Mitch-Match, Tales of Nasreddin Hodja), projekty eksperymentalne, immersyjne oraz inscenizacje operowe (m.in. XYZ, The Miraculous Mandarin, Duke Bluebeard’s Castle, The Wooden Prince, Nibelung Tetralogy, Mattheus Passion). Od 1994 roku wykłada na uczelniach artystycznych, takich jak MOME w Budapeszcie, Royal College of Art w Londynie, Babeș–Bolyai University w Klużu oraz University of Theater and Film Arts w Budapeszcie, gdzie w latach 2014–2019 pełnił funkcję rektora.

Steve Henderson zajmuje kilka czołowych stanowisk w środowisku animacji. Jako dyrektor festiwalu i prezes Manchester Animation Festival – największego wydarzenia animacyjnego w Wielkiej Brytanii – kieruje artystycznym rozwojem tej organizacji. Jako współwłaściciel i redaktor Skwigly.com, wiodącego brytyjskiego internetowego magazynu i platformy społecznościowej poświęconej animacji, publikuje artykuły oraz regularnie prowadzi podcasty z czołowymi postaciami branży animacyjnej. Pełni również funkcję konsultanta branżowego oraz zasiada w jury najważniejszych międzynarodowych festiwali. Steve posiada również dorobek akademicki – uzyskał tytuł doktora (PhD) na Loughborough University, koncentrując się na archiwazcji animacji oraz brytyjskiej animacji telewizyjnej dla dzieci. Wykładał również na różnych uczelniach.

Weronika Płaczek (1985) – animatorka działań kulturalnych, pomysłodawczyni i szefowa Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje. Od 2009 związana z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, gdzie jako kuratorka koordynuje projekty związane z filmami animowanymi oraz zajmuje się organizacją i koordynacją wydarzeń muzycznych i interdyscyplinarnych. Pojawia się jako jurorka na festiwalach (Opolskie Lamy, ReAnima Festival, StopTrik Festival), selekcjonuje filmy (m.in. Festiwal Zoom-Zbliżenia, Lubelski Festiwal Filmowy, Animocje, Fonomo Music & Film  Festival, Warszawski Festiwal Animacji), kuratoruje pokazy filmowe (m.in. Animocje, Fonomo Music & Film Festival, StopTrik Festival, LGBT+ Film Festival, Warszawski Festiwal Animacji).

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS ANIMOWANYCH SERIALI

Renata Gąsiorowska - reżyserka filmów animowanych i rysowniczka, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorka filmów krótkometrażowych, animowanych teledysków, ilustracji i krótkich form komiksowych. Jej film Cipka był pokazywany na licznych festiwalach filmowych (m.in. Sundance, Clermont-Ferrand, Annecy, Oberhausen, Animafest Zagreb) i wielokrotnie nagradzany. Ostatni krótki metraż Dom w skorupce powstał na zlecenie HBO Polska w ramach pandemicznej antologii W domu. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem.

Joe Holman to doświadczony rzeźbiarz, projektant lalek i modelator, mający na swoim koncie takie produkcje jak "Frankenweenie", "Fantastic Mr Fox" i "Corpse Bride". Joe jest także wykładowcą w niepełnym wymiarze godzin w National Film and Television School w Anglii.

Nik Phelps - urodzony w Teksasie, kompozytor i muzyk Nik Phelps obecnie mieszka i pracuje w Gandawie w Belgii. Grał z różnorodnymi artystami muzycznymi, takimi jak Eric Johnson i Lou Rawls, Frank Sinatra i They Might Be Giants, Frank Zappa oraz Mary Martin. Przez ponad 10 lat nagrywał z Tomem Waitsem, grając na trzech ścieżkach dźwiękowych i pięciu płytach z Tomem, od „The Black Rider”, „Bunny” i „Mule Variations” po „Alice”, „Blood Money” i „Orphans: Brawlers, Bawlers and Bastards”. Pracę z muzyką filmową rozpoczął w 1988 roku z Club Foot Orchestra, wpływową grupą ze San Francisco, która była czołową nowoczesną orkiestrą do filmów niemych. Od 1995 roku działa w świecie animacji i był nominowany do nagrody Annie za muzykę do serialu telewizyjnego CBS „The Twisted Tales of Felix the Cat”. W 1996 roku założył Sprocket Ensemble, projekt łączący muzykę na żywo z filmem animowanym. Jest aktywny w branży animacji, tworząc muzykę i dźwięk dla animatorów takich jak Nina Paley, Bill Plympton, Lei Lei i Ivan Maximov. Nik chętnie współpracuje z reżyserami w różnym wieku pisząc muzykę i projektując dźwięk oraz prowadzi warsztaty w szkołach, na forach i festiwalach, dotyczące technik wykonawczych i procesu twórczego. Był członkiem jury na licznych festiwalach animacji, a obecnie prowadzi warsztaty „Performance for Pitching” na forach pitchingowych w całej Europie.

KONKURS POLSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH

Rose Bond - tworzy dzieła na styku rozszerzonego kina i animacji eksperymentalnej. Jej wielkoformatowe instalacje animowane poruszają się po alegoriach miejsca i rozświetlają przestrzeń miejską fragmentami często pomijanej – „innej” – rzeczywistości. Wywodząc się z tradycji animacji rysowanej, artystka skoncentrowała się obecnie na pokazach medialnych w przestrzeni publicznej. Jej aktualny projekt, „Earths to Come”, to interdyscyplinarna współpraca z kompozytorką inti figgis-vizueta i Roomful of Teeth, która rozwija estetykę zakorzenioną w kinie w kierunku przestrzennego doświadczenia VR. „Earths to Come” powstawał m.in. podczas rezydencji multidyscyplinarnej w Baryshnikov Arts Center w Nowym Jorku oraz w ramach programu Venice Biennale Immersive College 2024.

Dante Rustav - reżyser filmowy, dyrektor programowy festiwalu TIAF. Urodzone w Taszkencie (Uzbekistan). W 2020 roku wyreżyserował swój pierwszy krótkometrażowy film na podstawie własnego scenariusza – "The Invasion", który zdobył Nagrodę Jury na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Nancy (Francja) oraz Nagrodę Specjalną na 25. Split IFF. Film był również prezentowany na festiwalach takich jak Tirana IFF, "ShortShorts" (Tokio), "GoEast" (Wiesbaden) i innych. Od 2016 roku promuje niezależne kino uzbeckie (w którym głównie pełnił funkcję producenta) – w tym czasie filmy te były prezentowane na 300 międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne nagrody. Jest również nauczycielem animacji w międzynarodowych warsztatach i studiach skierowanych do młodzieży i dzieci. Koncentrują się one na regionach Azji Centralnej, gdzie młodzi ludzie mają znacznie ograniczony dostęp do edukacji. Od 2020 roku zaangażowany jest w programy kuratorskie – jako selekcjoner i członek jury na różnych festiwalach. W 2022 roku założył i poprowadził, po raz pierwszy od 30 lat niepodległości Uzbekistanu, Międzynarodowy Festiwal Animacji (TIAF). Obecnie pełni funkcję dyrektora programowego festiwalu TIAF.

Mike Hollingsworth - pełnił funkcję reżysera nadzorującego/współproducenta wykonawczego wszystkich sześciu sezonów "BoJack Horseman" oraz reżyserował pierwszy sezon "Tuca and Bertie". Jego odcinek "BoJacka" zatytułowany "Fish Out of Water" zdobył nagrodę Annecy Cristal w 2017 roku i został uznany za najlepszy odcinek telewizyjny roku przez magazyny Variety i Time. W serialu udzielał także głosu postaciom, pisał scenariusze oraz odpowiadał za większość żartów związanych ze zwierzętami. Pisał również dla "Triptank" stacji Comedy Central i był reżyserem nadzorującym serialu HBO "The Life and Times of Tim". Jego niezależne animowane krótkie metraże były prezentowane m.in. na festiwalu animacji Annecy we Francji, HBO Aspen Comedy Festival, Nicktoons Animation Festival, konferencji Pictoplasma w Niemczech oraz na Animation Block Party. Ostatnio Mike pełnił funkcję reżysera nadzorującego serialu "Standing By" dla Hulu/Bento Box. Wcześniej związany był umową producencką z działem animacji dla dorosłych Netflixa, gdzie był producentem wykonawczym serialu "Inside Job" oraz producentem wykonawczym, scenarzystą i reżyserem nadzorującym "Cat Burglar".

OPEN CALL

Total Refusal – Robin Klengel, Michael Stumpf

Robin Klengel (ur. 1988 w Graz) – mieszka i pracuje jako artysta i antropolog kulturowy w Wiedniu i Graz. Bada, pisze teksty, prowadzi wykłady i kursy oraz tworzy filmy w obszarze artystyczno-naukowych badań przestrzeni miejskich i cyfrowych. Studiował antropologię kulturową w Graz i Berlinie. Od 2021 roku jest współprzewodniczącym interdyscyplinarnej przestrzeni sztuki i kultury Forum Stadtpark w Graz. W 2018 r. współzałożył kolektyw.

Michael Stumpf (ur. 1985 w Wels) – studiował filozofię w Wiedniu oraz kulturę mediów i teorię sztuki w Linzu (studia nieukończone). Jego badania łączą fenomenologię z semiotyką mediów i kultury, analizując znaczenie i funkcjonowanie popularnych tropów kulturowych. Pracuje jako artysta, projektant i programista. W 2018 r. współzałożył kolektyw.

Nancy Denney-Phelps jest dziennikarką piszącą o europejskiej animacji i festiwalach, a także producentką muzyki do animacji.  Wraz ze swoim mężem, kompozytorem i muzykiem Nikiem Phelpsem, założyła Sprocket Ensemble, którego celem jest prezentowanie na żywo oryginalnej muzyki podczas pokazów współczesnych animacji z całego świata. Teksty Nancy pojawiły się w takich publikacjach jak CARTOON i ANIMATOON, a także na jej regularnym blogu dla AWN (Animation World Network).  Jest także stałą korespondentką ASIFA/San Francisco i członkinią Międzynarodowego Zarządu ASIFA, a także ambasadorką Emile Awards. Nancy zasiadała w jury wielu Międzynarodowych Festiwali Animacji i wykładała zarządzanie czasem dla animatorów na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie, w Szkole Sztuki i Projektowania. Jest trenerem pitchingu w ANIMARKT w Łodzi, a także członkiem ich Brain Trust Advisory Board.  Przyznaje również doroczną nagrodę Nancy Award na Kaboom Animation Festival w Amsterdamie. Jej silne zainteresowanie historią animacji doprowadziło ją do zaprezentowania programów na temat historii animacji prześledzonej przez muzykę na wielu festiwalach animacji i konferencjach na całym świecie. Pracuje również jako doradca kilku festiwali animacji, a w 2019 roku otrzymała nagrodę za całokształt twórczości od ANIMAKOM Animation Festival w Bilbao w Hiszpanii. W 2024 roku ukazała się książka Nancy, ON THE ANIMATION TRAIL 20 Years of Animation Festivals.

Miłosz Margański - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2009 roku zajmuje się wirtualną rzeczywistością i realizacją interaktywnych projektów na styku sztuki, nauki i technologii. Prowadzi II Pracownię Animacji oraz pełni funkcję Prodziekana ds. studenckich Wydziału Animacji i Intermediów UAP.

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata