Rozkręcamy się! | 3 i 4 dzień Festiwalu!

Początek tygodnia tylko z Festiwalem Animator!

Zdjęcie główne aktualności Rozkręcamy się! | 3 i 4 dzień Festiwalu!

Czy może być bardziej energetycznie? Oczywiście! Początek tygodnia zapowiada się na prawdę obiecująco! 

Poniedziałek rozpocznie się prezentacją wyjątkowego zestawu animowanych seriali dla najmłodszej publiczności. To okazja, by zobaczyć najnowsze produkcje z całego świata! Czekają historie pełne przygód i fantazji. O zwycięzcy zdecyduje specjalne Jury Młodych, złożone z trójki dzieci, które ocenią filmy z perspektywy młodego widza.

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie retrospektywa twórczości Rose Bond – amerykańskiej artystki i animatorki, znanej z eksperymentalnych form narracji i wielkoformatowych projekcji. W programie znajdą się m.in. „Deirdre’s Choice”, „Mallacht Macha” oraz „Memoria Mortalis” – filmy poruszające tematy tożsamości, pamięci i historii osobistych. Pokaz jest znakomitą okazją do bliższego poznania stylu jednej z najbardziej wpływowych artystek animacji niezależnej z USA. Bond będzie również jedną z prelegentek na konferencji Animator PRO.
Wieczorem zapraszamy na specjalny pokaz kultowego filmu „Paprika” w reżyserii Satoshiego Kona. To surrealistyczna opowieść o granicach między snem a rzeczywistością, uważana za jedno z arcydzieł japońskiej animacji. Film był współtworzony przez Yoshimiego Itazu – jednego z głównych animatorów, który po seansie spotka się z publicznością. Artysta opowie o kulisach pracy przy „Paprice”, o współpracy z największymi twórcami japońskiej animacji, a także o własnej drodze zawodowej – od debiutu w wieku 18 lat aż po reżyserię własnych projektów.
W poniedziałkowe. popołudnie zapraszamy na szczególne wydarzenie poświęcone pamięci Emmy Calder – brytyjskiej reżyserki animacji, graficzki i autorki książek. Przez ponad 40 lat tworzyła filmy krótkometrażowe, programy telewizyjne dla dzieci i eksperymentalne animacje. W programie retrospektywy znajdą się najważniejsze dzieła Calder – od wczesnych prac z lat 80., przez „The Queen’s Monastery”, aż po jej ostatni film „Beware of Trains”, który zdobył międzynarodowe uznanie. Zobaczymy także zwiastun niedokończonego projektu „House of Love”, nad którym zespół artystki nadal pracuje. Pokaz przygotował jej wieloletni partner i współpracownik, Julian Cripps, który będzie gościem specjalnym wydarzenia.
„Walki w klatkach” to powrót kultowego formatu, który tym razem przyniesie porcję krótkich filmów animowanych o lekkim, pozytywnym charakterze. Kuratorami przeglądu są dr Marcin Podolec i dr hab. Kacper Zamarło, a wszystkie animacje powstały w Szkole Filmowej w Łodzi. zobaczymy je w sercu Poznania - na Quadro! To doskonała okazja, by zobaczyć młodych twórców w pełnej formie – z humorem, dystansem i świeżym spojrzeniem. Dla tych, co wolą kino – pokaz seriali MAX Originals. Wieczorową porą pokażemy nowe i oryginalne animowane seriale stworzone przez platformę MAX. W programie: Koszmarne Komando – czarna komedia z misją ratunkową w Pokolistanie, czy Harley Quinn (sezon 5).
Wtorek to czas na pokaz: Rotamina z polskich archiwów (godz. 16:00, Kino Muza). Ten seans to podróż do przeszłości polskiej animacji – zarówno tej eksperymentalnej, jak i edukacyjnej. Zobaczymy autorskie filmy z lat PRL-u, ostrzegające przed skutkami palenia papierosów czy spożywania alkoholu, ale też zachwycające formą i odwagą narracyjną. Wśród twórców: Longin Szmyd, Jerzy Szajna i Julian Antonisz. Seans przygotowany we współpracy z portalem 35mm.online oraz Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
We wtorek ruszamy ze spotkaniami dla branży filmowej! Animator PRO to czterodniowa konferencja skierowana do profesjonalistów oraz osób dopiero rozpoczynających swoją drogę w branży filmowej i animacyjnej. Wydarzenie gromadzi twórców filmów, producentów, przedstawicieli platform VOD, festiwali filmowych, telewizji, a także dziennikarzy i ekspertów branżowych z całego świata. Każdy dzień konferencji otwierają poranne spotkania „Śniadanie z Animatorem”, czyli rozmowy z autorami filmów konkursowych. W programie Animatora PRO znajdziemy także wykłady mistrzowskie (masterclass), prezentacje projektów na różnych etapach produkcji (work in progress), case studies i panele dyskusyjne. W gronie tegorocznych gości znalazły się takie nazwiska jak Mike Hollingsworth (reżyser „BoJack Horseman”), Rose Bond, Renata Gąsiorowska (autorka komiksów i animacji) oraz Nancy Denney-Phelps – dziennikarka i kuratorka specjalizująca się w europejskiej animacji.
Zapraszamy również na premierowe spotkanie wokół książki „On the Animation Trail – 20 Years of Animation Festival History” autorstwa Nancy Denney-Phelps. To opowieść o dwóch dekadach podróży po europejskich festiwalach animacji i ich roli w budowaniu międzynarodowej sceny filmowej. Nancy jest nie tylko autorką i dziennikarką, ale też aktywną uczestniczką wydarzeń branżowych na całym świecie.
Wieczorem zaprezentowany zostanie zestaw prac Yoshimiego Itazu, znanego z animacji przy filmach Hayao Miyazakiego i Satoshiego Kona. W programie: „Pigtails” – poruszający film inspirowany katastrofą w Fukushimie, czy „Welcome to the Ballroom” – pierwszy odcinek tanecznego serialu anime. Po projekcjach odbędzie się rozmowa z artystą, który opowie o pracy w japońskim przemyśle animacyjnym i tworzeniu własnych projektów autorskich.
Dzień zakończy wieczorne wydarzenie towarzyskie – Pub Quiz organizowany przez duet z podcastu Hammerzeit. Uczestnicy zmierzą się z pytaniami dotyczącymi animacji, filmu i popkultury. Zabawa przewiduje trzy rundy pytań – od klasyki po najbardziej nieoczywiste produkcje, które widzieli tylko najbardziej zagorzali miłośnicy kina. Można przyjść z własną drużyną lub dołączyć do jednej na miejscu. Liczy się dobra atmosfera i wspólna zabawa – wiedza to tylko dodatek.
GRAMY DLA WAS DO 13 LIPCA!

Pokazy i wydarzenia odbywają się m.in. w: Kinie Muza, Kinie Apollo, przestrzeni VR w Starym Browarze (Słodownia), na Scenie Quadro (Stary Rynek), Kubie Festiwalowym SERCE (Stary Rynek).

Bilety dostępne są online na stronie: bilety24.pl oraz stacjonarnie w kasie Kina Muza.

zobacz także

 

nazwa cel żywotność

PHPSESSID,
PHPSESSID,
XSRF-TOKEN,
themosis_session

niezbędne do działania strony sesja

cmplz_banner-status, cmplz_consented_services, cmplz_functional, cmplz_marketing, cmplz_policy_id, cmplz_preferences, cmplz_statistics

zarządzanie plikami cookies 365 dni

 

nazwa cel żywotność
_ga Oblicza dane dotyczące odwiedzających, sesji i kampanii, a także śledzi wykorzystanie witryny. 2 lata
_gid Przechowuje informacje o tym, jak odwiedzający korzystają ze strony internetowej 24 godziny
_gat_gtag Służy do rozróżniania użytkowników. 2 lata