Po raz drugi Festiwal Animator łączy siły z POZQUEER! W ramach tego powstały dwa niezwykłe wydarzenia, które poruszają tematy sztucznej inteligencji, kreatywności queerowych artystów oraz głębokich refleksji na temat tożsamości płciowej. Przygotujcie się na niezapomniane doświadczenia, które zainspirują, pobudzą do myślenia i dostarczą mnóstwo emocji.
Program:
PŁEĆ ZMIENNOKSZTAŁTNA: AI i animacja jako narzędzia tworzenia tożsamości płciowej | panel dyskusyjny | 17. MFFA ANIMATOR.
22.06, g. 13:00 | Stary Browar Atrium 1 piętro
Na wydarzenie należy pobrać wejściówkę w Kasie Kina Muza. Wstęp na wydarzenie jest wliczony w cenę biletu na dowolny seans 17. MFFA Animator.
Jakie relacje łączą transpłciowość ze współczesnymi technologiami? Czy nowoczesne osiągnięcia programistyczne mają potencjał dekonstrukcji cis heteronormatywnych algorytmów, czy raczej je tylko komplikują i utrwalają? Czy AI pozwoli nam na tworzenie postaci wymykających się stereotypom, czy wręcz przeciwnie?
W ramach panelu przyjrzymy się euforii płciowej i jej najnowszych jakościach. Przeanalizujemy formy wykorzystania technologii, w tym sztucznej inteligencji, do afirmacji płci i tworzenia tożsamości płciowej postaci. W rozmowie wezmą udział queerowe osoby artystyczne, które opowiedzą jak przekładają tę wiedzę w swoich praktykach twórczych. Odwołamy się do prac autorskich osób goszczonych na panelu, a także do filmu animowanego, w którym odnajdujemy potencjał zmiany “Nimona” (reż. Troy Quane, Nick Bruno).
Paneliści_tki: Maszyna – transmedialna performerka, Sebulec – artysta wizualny, TBA
Prowadzenie: Kat Zavada i Alicja Uwarowa (pozqueer)
ARTIFICIAL STUPIDITY: instalacja performatywna | POZQUEER x 17. MFFA ANIMATOR
25.06, g. 19:00 | Klub Schron
Na wydarzenie należy pobrać wejściówkę w Kasie Kina Muza. Wstęp na wydarzenie jest wliczony w cenę biletu na dowolny seans 17. MFFA Animator.
W sieci roi się od groteskowych i absurdalnych tworów sztucznej inteligencji – deep fake’i, niepokojące obrazy, pytania pod adresem chatu GPT, na które nikt przy zdrowych zmysłach nie byłby w stanie odpowiedzieć. Co jeśli sztuczna inteligencja postradałaby zmysły albo ogłupiała? Czy sztuczna inteligencja jest satyrą na inteligencję naturalną? Idąc tym tropem, AI zdaje się rysować jako byt nieudolnie poważny albo udolnie niepoważny.
Inspirując się powyższymi refleksjami postanowiłyśmy zaprosić do współpracy queerowe osoby artystyczne, którym w żyłach płynie camp. Zarówno dzieła autorstwa sztucznej inteligencji jak i te stworzone w duchu estetyki campowej, są nieprzemyślane i jednocześnie przeintelektualizowane; przybierają postać przegiętych wytworów wyobraźni. Łącząc te dwie siły, chcemy zachęcić osoby zaproszone do stworzenia możliwie najbardziej absurdalnych performansów przy użyciu sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja może towarzyszyć ich procesowi twórczemu na każdym kroku – przy tworzeniu wizualizacji które będą tłem ich performansu lub przy projektowaniu stroju i scenografii. Czerpiąc inspirację z immersyjnych wystaw muzealnych i artystycznych, pragniemy w obrębie drugiego piętra klubu Schron stworzyć w obrębie trzech sal autonomiczne instalacje w których zaproszone osoby artystyczne będą wahadłowo podejmować działania performatywne.
Rozpoczęcie wydarzenia: 19:00, kolejne pokazy się będą odbywać co 20 minut.
Performans: Pomadka Teresa, Nyio Kunt
DJ: Mattia
Zasady uczestnictwa w wydarzeniach:
- Szanujemy granice cielesne zarówno swoje jak i innych osób.
- Nie dotykaj, nie całuj, nie przytulaj, nie podchodź bez zgody.
- NIE oznacza NIE.
- Szanujemy wszelkie wyrazy wyrażania się na parkiecie poprzez taniec, ruchy, ubrania, makijaż i akcesoria, dopóki nie są one krzywdzące.
- Nie tolerujemy i REAGUJEMY, w ramach własnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, na wszelkie wyrazy -fobii.
- Gdy poczujesz się źle, niebezpiecznie, niekomfortowo zgłoś się do osoby konsultanckiej ds. bezpieczniejszej przestrzeni/osób prowadzących panel wiemy jak zareagować!