Nerd Funk
Ali Eslami, Mamali Shafahi
2019 / 9’ / Niderlandy, Francja, Iran
„nerd_funk” to cyfrowa tożsamość istniejąca na Instagramie, podążająca za współczesną kulturą cyfrową. W tej osadzonej w rozdziałach instalacji VR użytkownicy będą eksplorować nową rzeczywistość, która wyłoniła się z mediów społecznościowych.
W obecnym środowisku Internetu osiągnęliśmy nieodwracalny etap w naszym życiu społecznym i w sposobie, w jaki myślimy i pojmujemy naszą rzeczywistość. Jest to sytuacja, w której wszyscy się zanurzyliśmy, unosimy się na powierzchni, a jednocześnie trudzimy się by się w niej odnaleźć. Aby zbadać to zjawisko i umożliwić innym zbadanie go razem z nami, postanowiliśmy stworzyć wirtualną tożsamość o nazwie nerd_funk, kolektyw utworzony przez jego artystów (Aliego i Mamaliego), który istnieje na Instagramie i śledzi część współczesnej kultury cyfrowej.
Przez pryzmat tego profilu użytkownik wyruszy w podróż, która reprezentuje archiwum zebranych momentów i historii udostępnionych przez innych, wprowadzając użytkownika w interaktywną wędrówkę skomponowaną i wyreżyserowaną na podstawie historii instagramowych stories nerd_funku.
instagram.com/nerd_funk
Ali Eslami (ur. 1991) jest irańskim artystą mieszkającym w Amsterdamie. Jego prace poświęcone są długoterminowym, opartym na praktyce badaniom, które rozwijają się poprzez spekulatywne myślenie i budowanie świata.
Jego prace poruszają i bawią się czasowymi i przestrzennymi badaniami nad pamięcią, ludzkim poznaniem i emocjami. Często przybierają formę poetyckiej inżynierii jako podróże w poszukiwaniu potencjału tkwiącego w zatartych granicach między rzeczywistością a fikcją.
Jego wykształcenie inżynierskie i pasja do gier wideo rozwinęły w nim obsesję na punkcie cybernetyki i informatyki oraz nadal budują jego ciekawość wobec zmieniających się ról formy i funkcji, które tworzą wirtualne światy.
Często wykorzystuje różne media, takie jak VR, film, pisanie, instalacje i wykłady performatywne. W 2016 r. jego projekt VR zdobył nagrodę IDFA DocLab Award w kategorii „Best Immersive Non-fiction”, a w 2020 r. nagrodę Golden Calf dla najlepszego filmu interaktywnego na Nederlands Film Festival wraz z Mamali Shafahi za projekt Nerd_Funk.
Mamali Shafahi jest filmowcem, którego praktyka artystyczna rozciąga się od rzeźby po instalacje, od sztuki performance po instalacje wideo. Jego prace wyrażają głęboką fascynację wpływem nowych technologii na życie i sztukę: bada relacje między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością za pomocą wschodzących technologii. Shafahi lubi również wystawiać swoją publiczność na próbę, odwracając role artysty i widza, aby zobaczyć, jak daleko publiczność odważy się posunąć w pozycji głównego bohatera.
Sztuka Mamali Shafahi była prezentowana na licznych wystawach w międzynarodowych instytucjach, takich jak Palais de Tokyo w Paryżu, SMART Project Space w Amsterdamie i Cité internationale des arts w Paryżu. Jego prace były również prezentowane publiczności na różnych biennale, takich jak te odbywające się w Atenach, Teheranie, Stambule i Berlinie.