Filmy rywalizujące w czterech konkursach Festiwalu ANIMATOR ocenia Międzynarodowe Jury złożone z artystów, teoretyków i znawców animacji z całego świata.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
MAGDALENA OSIŃSKA - Wyreżyserowała reklamy poklatkowe, CGI, 2D i live-action, w tym Wallace & Gromit's "The Great Sofa Caper" i "Share the Orange". Osińska kierowała projektowaniem serialu dla dzieci "Radostki", a także wyreżyserowała filmy, w tym "Skrzaty fortepianu" i "Szafa Zbigniewa". Absolwentka National Film and Television School w Beaconsfield w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce Szkoły Filmowej w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Osińska pracuje obecnie nad dwoma filmami „Ro” i „Jasia”. Magdalena Osińska jest wielokrotnie nagradzaną reżyserką, która ostatnio wyreżyserowała niecierpliwie wyczekiwaną drugą część serii "Gwiezdne Wojny: Wizje" Lucas Film, nakręconą w siedzibie Aardman w Bristolu. Film animowany, którego premiera odbyła się 4 maja 2023 roku na Disney+, nosi tytuł "Jestem twoją matką".
MARK TAYNTON - Mark Taynton jest szefem Adult Swim na Europę, Bliski Wschód i Azję w Warner Bros Discovery, wiodącej globalnej firmie zajmującej się mediami i rozrywką. Adult Swim jest liderem w dziedzinie animacji dla dorosłych i domem globalnego hitu "Rick and Morty", nagrodzonego Emmy "Genndy Tartakovsky's Primal", "Royal Crackers", "Smiling Friends" i wielu innych. Urodzony w RPA, ale mieszkający w Londynie Mark kieruje wszystkimi aspektami szybko rozwijającej się marki Adult Swim, ze szczególnym naciskiem na rozwijanie relacji i możliwości współpracy z europejskimi twórcami.
EBELE OKOYE - Pionierka afrykańskiej animacji, Ebele Okoye, może pochwalić się ponad 20-letnim doświadczeniem jako przedsiębiorczyni w sektorze animacji, kreatorka zmiany i orędowniczka sprawiedliwości. Uznana na całym świecie, jest dwukrotną laureatką nagrody Africa Movie Academy Award. Wyróżniana przez takie instytucje jak Fundacja DEFA, Focus Features i Fundacja Roberta Boscha, otrzymała także wyróżnienia od kalifornijskiej legislatury stanowej, Kongresu Stanów Zjednoczonych i Amnesty International. Dzięki portfolio obejmującemu międzynarodowe koprodukcje, prace jurorki i przedsięwzięcia edukacyjne, w tym opiekę nad animacją na Uniwersytecie Bauhaus w Weimarze w Niemczech, Okoye pozostawiła niezatarty ślad w krajobrazie animacji. Założyła kilka inicjatyw szkoleniowych w zakresie animacji, w tym „AniJolly Girls' Training” i jest dyrektorem generalnym marki EdTech SpunkyToonz, promującej zdrowe, społeczne i ekologiczne wartości wśród młodych umysłów.
MIĘDZYNARODOWE KONKURSY FILMÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH i ANIMOWANYCH SERIALI
KARI JUUSONEN - Po ukończeniu studiów nad filmem aktorskim i animacją, Kari rozpoczął swoją karierę w 2001 roku od krótkometrażowego filmu poklatkowego Pizza Passionata. Następnie powstały dwa kolejne filmy krótkometrażowe, a w 2008 roku jego pierwszy film pełnometrażowy, Niko and The Way to the Stars. Od tego czasu zajmuje się animacją, tworząc filmy krótkometrażowe, seriale animowane i dwa kolejne animowane filmy pełnometrażowe.
DIEGO HERGUERA ACOSTA - Licencjonowany architekt w Barcelonie, gdzie studiował w ETSABarcelona (UPC). Przez kilka lat pracował w Fundacji Miesa van der Rohe, projektując m.in. wystawy na Biennale w Wenecji. Później założył własne studio artystyczno-architektoniczne Estudio el palmeral: „el palmeral somos todos”. W 2017 r. rozpoczął pracę przy produkcji pełnometrażowych animowacji jako dalszy rozwój działań przy niezależnych produkcjach krótkometrażowych, a obecnie prowadzi Sultana Films, niezależne studio animacji z siedzibą w Donostii. Jako zapalony majsterkowicz, nieustannie wdraża nowe techniki w tym, co nazwał „cyfrowym rzemiosłem”, które wykorzystuje techiniki analogowe i cyfrowe, obecnie pracując nad wdrożeniem sztucznej inteligencji jako kolejnego narzędzia w procesie twórczym.
MARÍA TRÉNOR - Absolwentka sztuk pięknych na Wydziale San Carlos (Walencja), wyprodukowała i wyreżyserowała wiele krótkometrażowych filmów animowanych 35 mm. Wśród nich znajduje się "Con que la lavaré?", który zdobył ponad piętnaście krajowych i międzynarodowych nagród, w tym: 1. nagrodę Teddy Bear dla najlepszego filmu krótkometrażowego na 54. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMOWYM W BERLINIE. Ten film pojawił się w oficjalnej sekcji głównych międzynarodowych festiwali, takich jak SUNDANCE 2005 i ANNECY 2004. Jej drugi 35-milimetrowy film krótkometrażowy, EXILIBRIS, był nominowany do 25. nagrody GOYA Hiszpańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Najwięcej serca włożyła w film krótkometrażowy "Where were you?", za który zdobyła 1. nagrodę dla najlepszego projektu przeciwko przemocy motywowanej seksizmem od Rady Miasta Walencji, a także liczne oficjalne selekcje i nagrody na festiwalach filmowych za granicą (m.in. w USA, Kanadzie, Japonii, Kosowie). Obecnie ukończyła swój pierwszy animowany musical "Rock Bottom".
KONKURS POLSKICH FILMÓW ANIMOWANYCH
MONA SHEDED - Jest dziennikarką / krytyczką filmową, konsultantką ds. mediów, programistką i koordynatorką programów, pasjonatką kina, historii i antropologii, studiowa egiptologię na Uniwersytecie Kairskim, literaturę ludową w Egipskiej Akademii Sztuki i krytykę filmową na uniwersytecie Ain Shams. Obecnie pracuje jako korespondentka Screen Daily na Bliskim Wschodzie, redaktorka w dzienniku Al-Ahram - jednym z najstarszych wydawnictw dziennikarskich w świecie arabskim, szefowa działu w Alaa Eldin Children Magazine, konsultantka ds. mediów na Eazees International Women's Theater Festival, a także współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Kairze jako redaktorka naczelna Daily Bulletin, moderatorka Q&A i rzeczniczka prasowa odpowiedzialna za prasę zagraniczną obsługującą festiwal. Pisała jako freelancer dla kilku stron internetowych, Al-Ahram online, Rassef22, Fasllah, ida2at i magazynu kulturalnego Fenon. Od 2006 r. udzielała się również jako korespondent kulturalny w wielu egipskich i arabskich gazetach i magazynach, takich jak Al-Ahram Al Massai, Al-Ahram Hebdo, Al-Badeel, tygodnik i gazeta Al-Mawkif Al-Arabi, tygodnik Masrahona, gazeta Dar Al Khaleej, magazyn Al-Shrook Gulf. W 2016 r. współpracowała z Międzynarodowym Festiwalem Teatru Eksperymentalnego w Kairze (CIFET) jako redaktorka zarządzająca jego biuletynu, a także kierowała jego biurem prasowym i była członkinią komisji selekcyjnej. Była również członkinią komisji selekcyjnej 9. edycji Narodowego Egipskiego Festiwalu Teatralnego. Współtworzyła również wiele biuletynów festiwalowych, takich jak biuletyn Cairo Cinema Days, który jest organizowany przez Zawya Cinema oraz Narodowy Egipski Festiwal Teatralny. Oprócz relacjonowania lokalnych festiwali w Egipcie, podróżuje również i relacjonuję główne międzynarodowe festiwale filmowe w Berlinie, Cannes, Wenecji i Rotterdamie, a także festiwale filmowe i teatralne w krajach arabskich, takich jak Maroko, Algieria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
JON FRICKEY - urodził się w 1979 roku w Stade w Niemczech jako syn Amerykanów. Po uzyskaniu dyplomu z projektowania komunikacji na Uniwersytecie Nauk Stosowanych HAW w Hamburgu. Pracował jako dyrektor artystyczny w Scholz und Friends Berlin. Od 2006 roku jest niezależnym reżyserem animacji. Jego film krótkometrażowy CAT DAYS/NEKO NO HI miał premierę na Berlinale 2018; został doceniony na arenie międzynarodowej i zakwalifikował się do Oscara. Jego obecny ZOOPTICON to animowana współpraca muzyczna z Thiesem Myntherem i Sandrą Trostel. Otrzymał otrzymał wiele międzynarodowych nagród i odważnie porusza niemal każdy temat, który przedstawiają mu twórcy. Jon Frickey pracuje również dla niemieckich sieci telewizyjnych. Pisze i animuje dla politycznego programu satyrycznego „extra3” oraz pełni rolę showrunnera w produkcji WDR „OhneTitel3000”. Jon mieszka w Hamburgu w Niemczech.
ALBA SOTORRA - Alba Sotorra Clua jest reżyserką i niezależną producentką. Jej filmy zdobyły prestiżowe nagrody, w tym dwie Nagrody Gaudíego i Broadcast Digital Award. Była również nominowana do Emmy i Nagrody Goya. Absolwentka EAVE (European Audiovisual Entrepreneurs), w 2015 roku założyła AlbaSotorra, barcelońską firmę produkcyjną, specjalizującą się w animacji, akcji i filmach dokumentalnych dla kina.
Motywowana potrzebą odpowiedzi na brak zróżnicowanych perspektyw w przemyśle filmowym, Sotorra poświęca się tworzeniu historii wyreżyserowanych przez nienormatywne głosy. Jej filmy eksplorują współczesne kwestie społeczne i polityczne ze szczególnym zaangażowaniem w te zagadnienia.
Z portfolio, które obejmuje udział w znanych na całym świecie festiwalach, takich jak Berlinale, Tallinn Black Nights, SXSW, HotDocs, Szanghaj, Karlowe Wary, San Sebastian i Rotterdam, Sotorra ma również bogate doświadczenie we współpracy przy międzynarodowych koprodukcjach z partnerami w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Danii, Belgii i Grecji.