RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

ANIMATOR Jutra | ANIMATOR DLA DZIECI 2019

24.11.2019

Thumb_wide_img_3286

RELACJA Z FESTIWALU ANIMANIE 2019

W miniony weekend na Festiwalu ANIMNAIE w Pilznie nagrodzono dwa filmy zrealizowane podczas warsztatów Animator Jutra. Film "Krajobraz emocji" otrzymał jedną z dziesięciu głównych nagród "Animanickę". Nagrodami były przepiękne książki-rozkładanki (tak zwane pop-up booki) - każda inna, wykonane przez młodych artystów z Pilzna. 

Wyróżnienie otrzymał również inny film z Animatora Jutra - "Labirynt". 

Konkurs Festiwalu ANIMANIE podzielony jest na trzy kategorie: mini, midi i maksi. W kategorii mini zgłoszono 170 filmów, a do konkursu zostało przyjętych 100. Były to przepiękne, często zabawne, ale też wzruszające obrazy z całego świata (między innymi z Indii, Kanady Stanów Zjednoczonych). Wśród tych wszystkich niezwykłych filmów jury w składzie: Lucie Sunková - reżyserka z Czech, Luděk Horký - reżyser z Czech i Hrvoje z Chorwacji - dyrektor Festiwalu VaFi. Jury zauważyło i nagrodziło aż dwie animacje, których autorami są dzieci uczestniczące latem tego roku w warsztatach Animator Jutra. 

Na Festiwalu w Pilznie było siedmioro artystów reprezentujących cztery animatorowe grupy warsztatowe: Klara Dunajska-Weckwerth i Aleksander Barański ("Krajobraz emocji"), Mikołaj Członkowski ("Labirynt"), Alicja Wieczorek ("Przygody figur geometrycznych"), Filip Kolański i Piotr Anioła ("Góry zbutwiałego króla"), Bruno Banasiewicz ("Zwariowana podróż") wraz z rodzicami. 

Festiwal odbywa się w bardzo ciekawym miejscu - jest to zabytkowy dworzec kolejowy odrestaurowany i zamieniony w nowoczesne centrum kultury. Wszystkie wnętrza przyozdobione były elementami zaczerpniętymi z festiwalowej oprawy graficznej. Uczestnicy Festiwalu mogli nie tylko obejrzeć panoramę dziecięcych animacji, ale również uczestniczyć w warsztatach. Były to miedzy innymi zajęcia dotyczące tworzenia komiksów, zabawy z greenboxem, prezentacja zabawek optycznych, zajęcia z wykorzystaniem materiałów fluorestencyjnych, animowanie papierowych motyli.

Agnieszka Krajewska | Centrum Sztuki Dziecka