Wyniki selekcji 2019

12. MFFA Animator

Przycisk_animator
Buy_ticket

Animator na weekend

08.07.2017

Thumb_wide_paul_wenninger_trespass

Pierwszy weekend jubileuszowej edycji festiwalu zapowiada się bardzo pracowicie dla publiczności.

SOBOTA

W Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się polska premiera filmu na podstawie uhonorowanej nagrodami książki uznanego brytyjskiego autora i ilustratora Raymonda Briggsa - "Ethel i Ernest". Obraz przedstawia prawdziwą historię rodziców pisarza, zwykłych londyńczyków żyjących w czasach niezwykłych wydarzeń i ogromnych zmian społecznych. Od ich pierwszego przypadkowego spotkania w 1928 roku, przez narodziny ich syna Raymonda w 1934, do ich śmierci, oddzielonej kilkoma miesiącami, w 1971 roku.
8.07, g. 18:00, CK Zamek, Sala Wielka

W ramach cyklu 70-lecie polskiej animacji pokażemy "Retrospektywę Witolda Giersza" artysty, plastyka, scenarzysty i reżysera filmów animowanych. Giersz jest współtwórcą tak zwanej Polskiej Szkoły Animacji, autor około sześćdziesięciu filmów w różnych technikach animacji. Najważniejsze z nich to: „Mały western”, „Czerwone i czarne”, „Oczekiwanie”, „Koń”, „Pożar”, „Intelektualista”, „Stary kowboj”, „Gwiazda”, „Signum”. Laureat około dziewięćdziesięciu nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes , Cork, Edynburgu, Aleksandrii, Oberhausen, San Francisco, Paryżu, Melbourne, Mamai, Moskwie, Londynie, Sofii, Pradze, Poznaniu, Krakowie, Rio de Janeiro.
8.07, g. 20:00, CK Zamek, Kino Pałacowe

Wieczorem nie można przegapić występu Davida Silvermana i Nicka Phelpsa i ich muzycznych przyjaciół. Podczas występu świetnie się bawią, grając stary dobry jazz do programu klasycznych amerykańskich kreskówek z lat 20-tych i 30-tych.
8.07, g. 21:45, Klub Festiwalowy (park im. Wieniawskiego)

NIEDZIELA

Jednym z ważniejszych punktów całego festiwalu jest wizyta Davida Silvermana, współtwórcy "The Simpsons". W Kinie Pałacowym opowie o technice swojej pracy i smaczkach związanych z pracą nad jedną najsławniejszych postaci - Homerem Simpsonem.
9.07., g. 20:00, CK Zamek, Kino Pałacowe

Kolejna polska premiera na festiwalu. Tym razem koreańska animacja "Seoul Station". Na stacji, po zachodzie słońca, stary bezdomny człowiek, jeden z wielu, pożera drugiego. Niedługo później ulice wokół są przysłonięte szaleńcami. Hea-sun, nastolatka, która uciekła z domu, zrywa ze swoim chłopakiem, który zmusza ją do prostytucji. Opuszcza obskurny zajazd niedaleko stacji, w którym mieszkali i jest świadkiem ataku na ludzi. Atakowani stają się atakującymi, gwałtownie powiększając ich liczbę. Rząd ogłasza przymusowy zakaz opuszczania budynków w całej okolicy.
09.07, g. 18:00, CK Zamek, Sala Wielka
10.07, g. 18:00, CK Zamek, Sala Wielka

Zainaugurujemy też cykl austriackiej animacji. W programie "Austriacka Animacja 2000 plus – najczęściej wyświetlane" skupiliśmy się na wybraniu austriackich filmów, które odniosły największy sukces na festiwalach filmowych, by zademonstrować ogromną różnorodność artystycznych zainteresowań w nowym tysiącleciu. Równocześnie widać w tym programie związek najpopularniejszych animowanych filmów z silną austriacką tradycją filmu awangardowego.
9.07, g. 18:00, Kino Muza

Wieczorem czeka nas inwazja niezwykłych istot. To niepowtarzalna surrealistyczna fuzją sztuk wizualnych i performatywnych z muzyką na żywo, wideo projekcji oraz nigdy wcześniej nie pokazywanych, niesamowitych plastikowo-piankowych postaci-istot, zrobionych przez uczestników "Inwazji stworzonych istot" na poznańskim festiwalu.

Dr Tremendanus, intergalaktyczny ekspert od istot z BIG NAZO LAB, będzie gospodarzem i narratorem, akompaniowany przez muzyków i niespodziewanego pozaziemskiego Gościa.
9.07, g. 21:45, Klub Festiwalowy (park im. H. Wieniawskiego)