ANIMOWANA 65-ka

konkurs na krótką animowaną etiudę

Przycisk_animator
Buy_ticket

Za nami MFFA Animator 2016

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR dobiegła końca. Poznań przez tydzień był stolicą światowej animacji.


Za nami 7 dni wypełnionych filmem animowanym i muzyką. Pobliczność zobaczyła ponad 300 filmów i uczestniczyła w ponad 100 wydarzeniach festiwalowych, 10 sesjach warsztatów, 8 koncertach/ wydarzeniach muzycznych, 2 wystawach/ wernisażach i licznych spotkaniach z twórcami animacji. Poznań odwiedziła ponad setka animatorów i osób związanych ze światem animacji.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR 2016 charakteryzowała animacja lalkowa i przestrzenna. Dużym zainteresowaniem ze strony uczestników oraz mediów cieszył się cykl „OD STAREWICZA DO ‘STAR WARS’”, w którym prześledziliśmy ewolucję animacji lalkowej.

Podczas 9. edycji Animatora pokazaliśmy dwie części „Hoffmaniady” Stanislava Sokolova, opartej na twórczości E.T.A. Hoffmanna. Odbyły się także dwie polskie premiery pełnometrażowych filmów animowanych, którymi zachwycili się krytycy na całym świecie: “Niesamowitego świata April” z głosem Marion Cotillard oraz “Czerwonego Żółwia”, pierwszej międzynarodowej koprodukcji legendarnego japońskiego studia animacji Ghibli (“Spirited Away: W krainie bogów”, “Ruchomy zamek Hauru”).

Ważnymi punktami Animatora 2016 były retrospektywy. Od ojca polskiej kinematografii animowanej - Zenona Wasilewskiego, przez twórczość nominowanego do Oscara Barry’ego Purvesa, który pracował m.in. przy „Marsjanie atakują” oraz Paula Busha, mistrza niekonwencjonalnych technik animacji. Zaprezentowaliśmy także retrospektywę wyjątkowej twórczości Špeli Čadež, wielokrotnie nagradzanej artystki ze Słowenii, jak i nominowanej do Oscara Michaeli Pavlátovej z Czech.

MFFA ANIMATOR 2016 charakteryzowały różnorodne wydarzenia muzyczne i muzyczno-filmowe. Wśród nich m.in. RUDNIK/ KALISKI/ SZYMBORSKI - niezwykły projekt poświęcony Eugeniuszowi Rudnikowi, jednemu z pionierów muzyki elektronicznej i konkretnej w Polsce. Kuba Ziołek, jedna z najbardziej ciekawych postaci polskiej alternatywy muzycznej (tegoroczny laureat Paszportu Polityki), wspólnie z wirtuozami jazzu Wojtkiem Jachną i Jackiem Buhlem zagrali na żywo do filmu „Chłopiec i świat” brazylijskiego reżysera Alê Abreu. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty Flora Quartet, Wacława Zimpla, Alien Ensemble, Kwartludium i formacji JAAA!

Łącznie w 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR wzięło udział ponad 15 500 osób.


PODZIĘKOWANIE

Drodzy Dziennikarze i Przyjaciele festiwalu,

Za nami bardzo intensywny tydzień.
Jako rzecznik prasowy chciałem podziękować za okazaną serdeczność, pomoc, zrozumienie i bardzo udaną współpracę.

Dziękuję za wkład w promocję festiwalu. Wysoka frekwencja i pełne sale kinowe na pokazach niekomercyjnych filmów to także Wasza zasługa. Dziekuję, że byliście z nami.

Za rok jubileuszowa, 10. edycja Animatora. Mam nadzieję, że przyniesie tyle radości, co poprzednia.


pozdrawiam,
patrycjusz tomaszewski
rzecznik prasowy MFFA Animator

Załączniki