Zmiana terminu festiwalu!

13. MFFA Animator odbędzie się: 3-9.10.2020

Przycisk_animator
Buy_ticket

Kucia, Jerzy

Na festivalu animator w latach:

2015 2012

Jerzy Kucia urodził się w 1942 roku w Sołtysach koło Wielunia. W 1961 roku zdał maturę w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Następnie studiował malarstwo, grafikę i film animowany na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowniach profesorów Wacława Taranczewskiego, Konrada Srzednickiego i Włodzimierza Kunza. Po ukończeniu ASP w 1967 roku pracował jako grafik i malarz. Uczestniczył w około 150 wystawach krajowych i zagranicznych, na których był wielokrotnie nagradzany.
W animacji debiutował filmem Powrót w 1972 roku. Od tego czasu zrealizował kilkanaście filmów animowanych, jako reżyser, scenarzysta i grafik. Każdy z nich był wielokrotnie prezentowany na międzynarodowych konkursach zdobywając znaczące nagrody m.in. w Oberhausen, Krakowie i Utrechcie.
Profesor Jerzy Kucia zajmuje się również pracą pedagogiczną. W krakowskiej ASP od 1981 roku kieruje Pracownią Filmu Animowanego. Prowadził także gościnnie zajęcia ze studentami i warsztaty filmu animowanego w National Film and Television School w Londynie, na Uniwersytecie w Münster, w Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie, w Vancouver, Bombaju, Wiedniu, Wilnie, Lizbonie i Kijowie.
Od roku 1985, przez kolejne kadencje, do roku 2000 był członkiem zarządu ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation), a w latach 1994–97 jego wiceprzewodniczącym. Od roku 2011 jest zastępcą członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.