RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Feijó, Abi

Thumb_23_en_foto_abi_feijo

Na festivalu animator w latach:

2012
Abi Feijó urodził się w Bradze w Portugalii w 1956 r. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Porto. W 1984 r. odbył staż w zakresie animacji w Kanadzie w National Film Board. Następnie zrobił krótki metraż Och, co za spokój (Oh que calma). Wkrótce założył studio animacji filmowej Filmógrafo oparte na modelu NFB. Jego studio filmowe posiada renomę wykraczającą daleko poza granice Portugalii.
Jako reżyser Feijó korzysta z różnorodnych technik animacji, a podstawą jego filmów jest zawsze dobrze napisany scenariusz. W 1993 r. stworzył krótki film rysunkowy Wyjęci spod prawa, za który zdobył wiele międzynarodowych nagród. Kolejny film, wycinankowe Luzytańskie fado (1995), jest swego rodzaju autoportretem Portugalii – jej historii, sztuki i kultury. W 2000 roku w koprodukcji z Rádio e Televisão de Portugal i francuskim programem NFB przygotował film Pasażer na gapę, animację przy użyciu piasku, której bogate fakturowo obrazy ukazują trudną drogę ku wolności.
W swoim studio Feijó pracuje jako producent i doradca artystyczny. Prowadzi również warsztaty i szkolenia na całym świecie. Obecnie przygotowuje otwarcie Domu Animacji w Porto – centrum kulturalnego poświęconego sztuce animacji.