RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Dilworth, John R.

Thumb_71_pl_foto_john_dilworth_animator_2013

Na festivalu animator w latach:

2013

John R. Dilworth - animator i projektant - urodził się w 1963 r. w Nowym Jorku, gdzie mieszka do dziś. Jest założycielem Stretch Films, jednego z czołowych studiów animacji w Nowym Jorku. Wyprodukował i wyreżyserował 16 krótkich filmów, wśród nich „Pierre” (1985), „The Limited Bird” (1989) i „When Lilly Laney Moved In” (1992).

Filmem, który rozpoczął karierę Dilwortha był „The Dirdy Birdy” z 1994 roku - pokazywany na ponad 50 festiwalach, na których otrzymał kilka nagród. Jego animacja z 1995 r. „The Chicken from Outer Space”, wyprodukowana przez Hanna-Barbera i Cartoon Network, otrzymała nominację do Oscara i wiele innych nagród. W 1998 r. film przerodził się w serię telewizyjną pod zmienionym tytułem - „Courage the Cowardly Dog”. Dilworth przygotował ponad pięćdziesiąt półgodzinnych odcinków – był nie tylko reżyserem i współscenarzystą, ale również ich producentem wykonawczym. Podkładał nawet głos pod kilka postaci. Seria zdobyła niezwykłą popularność na całym świecie.

W 1996 Dilworth ukończył „Noodles & Need”. Popularność filmu sprawiła, że w 1997 r. specjalnie dla „Ulicy Sezamkowej” zamówiono u niego kolejne odcinki. Jego studio wyprodukowało także „Ace and Avery” - serię trzynastu filmów dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dilworth jest ponadto autorem wielokrotnie nagradzanych „The Mousochist” (2001), „Life In Transition” (2005) i „Bunny Bashing” (2011). Wykłada animację m.in. w nowojorskim uniwersytecie stanowym oraz School of Visual Arts. Zasiadał w komisjach selekcyjnych i jury na festiwalach w Annecy, Zagrzebiu, Imoli. Jest także działaczem ASIFA oraz pisuje na temat animacji.

 

RETROSPEKTYWY MISTRZÓW / IRRACJONALNE REAKCJE CZYLI ANIMOWANY ŚWIAT JOHNA R. DILWORTHA / + PERFORMANCE / 70'

RETROSPEKTYWY MISTRZÓW/ SIEDEM NAJSTRASZNIEJSZYCH ODCINKÓW SERII „CHOJRAK TCHÓRZLIWY PIES” /  JOHN DILWORTH / 77'

KINO O PÓŁNOCY / SIEDEM NAJSTRASZNIEJSZYCH KRESKÓWEK SERII „CHOJRAK TCHÓRZLIWY PIES” / JOHN R. DILWORTH / 77