RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Fisz,

Thumb_29_en_foto_fisz

Na festivalu animator w latach:

2008
W ciągu ostatnich 7 lat organiczna muzyka Fisza, Emade i ich projektów (Tworzywo Sztuczne) stała się symbolem muzycznego eklektyzmu i artystycznego wysublimowania. Choć wyłoniła się na gruncie rodzimej sceny hiphopowej, to ze sceną tą nie ma w tej chwili prawie nic wspólnego. Muzycznie Fisz i jego producent Emade (także perkusista i rodzony brat) sięgają pełnymi garściami do bogatego dorobku czarnej muzyki. Ciągle żywe, soul-funk-jazzowe wibracje ubierają często w najnowsze osiągnięcia elektronicznej awangardy. Bracia Fisz i Emade wydali siedem różnych płyt ("Polepione dźwięki", "Na wylot", "F3", "Wielki Ciężki Słoń", koncertowa "Tworzywo na Rzywo", ubiegłoroczny "Piątek 13" oraz nagrana przez Fisza z DJ Envee "Fru!").

Mimo to, styl braci zachowuje swoją unikatową charakterystykę: Fisza można poznać po szczerym, osobistym i skrajnie indywidualnym przekazie a Emade po subtelnych, jazzowo-chilloutowych i głębokich brzmieniach. Za pierwszą płytę Fisz zdobył nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2000 w kategorii debiut roku oraz album roku - Rap & Hip-Hop. Nominacja w kategorii album roku - Rap & Hip-Hop powtórzyła się także 2002 roku za album "Na wylot". Otrzymał "Ślizgera 2001" w kategorii "Osobowość". Hiphopowy miesięcznik "Klan" nazwał Fisza "najlepszym / najważniejszym wykonawcą polskim 2001", jego brata Emade "najlepszym / najważniejszym producentem polskim 2001". Album "F3" został wyróżniony w podsumowaniu roku 2002 pisma "Klan" za - "za wyjście poza hip-hop".

W październiku 2003 w Teatrze "Wybrzeże" miała miejsce polska prapremiera spektaklu "Tlen" Iwana Wyrypajewa w inscenizacji Agnieszki Olsten z muzyką wyprodukowaną przez Fisza i Emade z udziałem Olo Walickiego, Dominika Trębskiego i Jurka Zagórskiego.

W kwietniu 2005 roku Fisz, Emade oraz ich ojciec - Wojciech Waglewski otrzymali wspólnie "Fenomena" - nagrodę tygodnika "Przekrój". Fisz oraz Emade brali udział w nagraniu płyty Marii Peszek "Miasto Mania", która ukazała się na rynku w październiku 2006.

Fisz i Emade (razem z ich zespołem Tworzywo) koncertują nieprzerwanie od 2000 r. Zagrali do tej pory na kilkuset koncertach, w tym w Londynie, Dublinie, Berlinie, Bordeaux, Calvi (Korsyka), Dijon, Marsylii, Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Paryżu i Saint Vallier. Nie obejmuje to licznych występów DJ-owskich Fisza, w których partnerują mu zależnie od okoliczności Bunio , Envee lub Emade. 9 stycznia 2007 roku Fisz i Emade zostali nagrodzeni "Paszportem Polityki 2006" w kategorii "Muzyka popularna". W tym samym miesiącu otrzymali też nominację do nagrody "Wdecha 2006" Gazety Wyborczej w kategorii "Ludzie roku" oraz nominację do "Asa EMPIKu" za album "Piątek 13". W kwietniu 2007 roku Fisz i Emade otrzymali "Fryderyka" w kategorii "Album rok - Hiphop/rap" za wydany w 2006 roku album "Piątek 13".


www.asfalt.pl