ANIMOWANA 65-ka

konkurs na krótką animowaną etiudę

Przycisk_animator
Buy_ticket

Orkiestra Amadeus,

Thumb_27_en_foto_orkiestra_amadeus

Na festivalu animator w latach:

2008
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w 1968 roku przez dyrygentkę Agnieszkę Duczmal i początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales” oraz Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. W roku 1976 Orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal otrzymała Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr w Berlinie Zachodnim. Przełomem w działalności Orkiestry stało się przekształcenie jej w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Amadeus Polskiego Radia.
Orkiestra koncertowała pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Europie, obu Amerykach, oraz krajach azjatyckich występując z tak znakomitymi solistami, jak np.: Piotr Anderszewski, Maurice André, Martha Argerich, Øystein Baadsvik, David Geringas, Hakan Hardenberger, Steven Isserlis, Krzysztof Jakowicz, Gary Karr, Konstanty Andrzej Kulka, Kevin Kenner, Katia and Marielle Labeque, Christian Lindberg, Jeremi Menuhin, Malcolm Messiter, Mischa Maisky, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michela Petri, Alexandre Rabinovitch, Jadwiga Rappe, Vadim Repin, Bernard Ringeissen, Henryk Szeryng, Grigori Sokołov, Guy Touvron, Gheorghe Zamfir, Tabea Zimerman, Adam Makowicz i Al Di Meola.
Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra Kameralna Amadeus Polskiego Radia, należy wymienić Gewandhaus w Lipsku, Filharmonię Berlińską, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Salę Czajkowskiego w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserthuset w Sztokholmie, Beethovenhalle w Bonn, Filharmonię Monachijską, Filharmonię Petersburską, La Scalę i Konserwatorium w Mediolanie, Palais des Congres w Strasbourgu, Pollack Hall w Montrealu, Teatro Real w Madrycie, Orchard Hall i Opera Concert Hall w Tokio, Teatr Królewski w Brukseli, Tivoli w Kopenhadze, Filharmonię Narodowej w Warszawie, Filharmonię w Kolonii oraz Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie.
Każdego roku Orkiestra bierze również udział w licznych polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych. Równolegle do działalności koncertowej Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia. Współpracuje z radiofoniami zagranicznymi m.in. z niemieckimi NDR, WDR i SFD, BBC w Londynie, CBC w Montrealu. Telewizja Polska zarejestrowała niezliczone transmisje z koncertów i liczne programy z udziałem Orkiestry pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Amadeus był również wielokrotnie pokazywany we francuskiej TV1.
Dotychczas wydano z nagraniami „Amadeusa” 8 płyt długogrających i 37 CD w Polsce, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Brazylii.