RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Lachur, Zdzisław

Thumb_23_pl_foto_zdzislaw_lachur_avatar

Na festivalu animator w latach:

2008
Zdzisław Lachur urodził się 14 lipca 1920 w Zagórzu koło Sosnowca. Artysta malarz, grafik.
W latach 1945-50 studiował malarstwo i grafikę u profesora Eugeniusza Eibischa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W 1947 r. założył pierwszą w Polsce wytwórnię filmów rysunkowych w Bielsku-Białej, której był dyrektorem, przekształconą później w Studio Filmów Rysunkowych. Wykształcił wielu twórców filmu animowanego, m.in. Witolda Giersza, Władysława Nehrebeckiego oraz Zygmunta Kałużę pracującego w USA w wytwórni Hanna-Barbera.

Należał do pokolenia "arsenałowców", którzy w 1955 r. na słynnej wystawie w warszawskim "Arsenale" stworzyli zapowiedź sztuki zrywającej z socrealizmem. W latach 60. przeniósł się na stałe do Warszawy, gdzie zaczął się pełny rozkwit jego twórczości.

W cyklu prac o Holocauście przedstawił Getto Warszawskie. Swoje prace buduje na tzw. odwróconej perspektywie, co podkreśla dynamiczność i ekspresję jego kreski. Stworzył malarski obraz ostatnich polskich Żydów. Wizja ta została rozpisana na setki szkiców, rysunków i wywodzącego się z nich cyklu obrazów - Judaiców. To obszerny cykl portretów, tradycyjnych obrzędów i świąt żydowskich. Przeważają portrety starych Żydów, także wielopostaciowe kompozycje nauczycieli z uczniami, ojców z całymi rodzinami.

Obrazy i rysunki Z. Lachura znajdują się na wszystkich kontynentach w muzeach i zbiorach prywatnych. W Polsce najwięcej jego prac jest w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz muzeach: Narodowym i Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Chorzowie Częstochowie, a poza granicami: w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum w Haifie, Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum Holocaustu w Paryżu oraz w Londynie na dworze królewskim.

Artysta wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach w kraju i za granicą; w Londynie, Stuttgarcie, Paryżu, Jerozolimie, Nowym Jorku, Vancouver, Toronto i in. Jego obrazy nabyli m.in. George Harrison, Jacqueline Kennedy, Barbara Streisand. W uznaniu osiągnięć w malarstwie i grafice został uhonorowany w 1961 r. nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości, a w roku 1979 medalem izraelskiego Instytutu Yad Vashem "w uznaniu jego twórczości malarskiej poświęconej narodowi żydowskiemu".

Wypracował własny styl malarski nazywany techniką starej ikony. Obrazy malował głównie temperą na płycie lub desce. Zamarł 30. grudnia 2007 r. w Warszawie.

Wojciech Niżyński

www.lachur.pl