RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Borowczyk, Walerian

Thumb_21_pl_foto_walerian_borowczyk_avatar

Na festivalu animator w latach:

2008
Walerian Borowczyk urodził się 21 listopada 1923 w Kwilczu k. Poznania. Artysta plastyk, scenarzysta i reżyser filmów animowanych oraz pełnometrażowych filmów aktorskich; scenograf, autor zdjęć, pisarz.

Walerian Borowczyk uważany jest za największego na świecie twórcę artystycznego kina erotycznego, a także współtwórcę polskiej szkoły plakatu, polskiej szkoły animacji oraz pioniera surrealistycznego kina absurdu.

Studiował malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Już w czasie studiów projektował plakaty dla teatru i filmu, oraz publikował rysunki satyryczne w Szpilkach, Nowej Kulturze i Życiu Literackim. Realizował także amatorskie filmy animowane. W 1956 roku otrzymał Polską Nagrodę Narodową za cykl litografii „Nowa Huta”. Przełomowe jednak okazało spotkanie w redakcji Szpilek z Janem Lenicą, który był szefem graficznym tego czasopisma. Borowczyk pokazał mu swoje amatorskie filmy animowane i zaraził Lenicę pasją do tego gatunku sztuki. W 1957 roku zrealizowali wspólnie film BYŁ SOBIE RAZ, który przyniósł im międzynarodowy rozgłos. Przez kolejne dwa lata zrealizował wspólnie z Lenicą jeszcze kilka innych głośnych tytułów, by 1959 na stałe przenieść się wraz ze swoją żoną - aktorką Ligią „Branice” Borowczyk do Paryża.

We Francji Borowczyk początkowo realizował kolejne filmy animowane, nadal eksperymentując z wieloma technikami realizacyjnymi, by po kilku latach poświęcić się kinu aktorskiemu, mówiącemu o odwiecznych ludzkich żądzach, o istocie gatunku ludzkiego, o erotyce. W 1966 zrealizował jeszcze krótkometrażowy, za to w pełni aktorski film Rozalia. Film uhonorowano kilkoma znaczącymi nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie. Dwa lata później Walerian Borowczyk zrealizował swój pierwszy pełnometrażowy film GOTTO, WYSPA MIŁOSCI, w którym główną rolę żeńską zagrała jego żona. W 1971 roku Borowczyk zrealizował kolejny swój film - BLANCHE. Zrealizowane w 1974 roku POWIESCI NIEMORALNE ugruntowały jego pozycję, jako największego twórcę artystycznego kina erotycznego. Rok później władza ludowa w Polsce doceniła jego zasługi dla światowego kina i powierzyła mu reżyserię adaptacji powieści Stefana Żeromskiego DZIEJE GRZECHU. W tym samym roku Borowczyk ukończył realizację ostatniego z najbardziej znanych filmów zatytułowanego BESTIA na motywach powiadania Lokis Prospera Merimeego. Przez następne lata kontynuował swą pasję i zrealizował 10 pełnometrażowych filmów m.in. HEROINY ZŁA, LULU, czy DR. JEKYLL i KOBIETZ.

Borowczyk był twórcą absolutnym swych filmów, nie tylko reżyserem i scenarzystą, ale też scenografem. Borowczyk był również autorem plakatów do swoich filmów, a nawet zwiastunów kinowych. Pod koniec swojego życia „chłopak z Kwilcza” zaczął jednak realizować swoje inne młodzieńcze marzenia - pisanie książek. „Anatomia diabła”– to cykl zmysłowych opowiadań, a „Moje polskie lata” (napisane po francusku), to próba rozrachunku z krainą swej młodości. Walerian Borowczyk zmarł 3 lutego 2006 w podparyskim szpitalu w wyniku komplikacji wywołanych chorobą serca. Miał 83 lata.