RUSZA NABÓR NA KONKURS

PREMIERA CZOŁÓWKI
13. MFFA ANIMATOR

Przycisk_animator
Buy_ticket

Duczmal, Agnieszka

Thumb_1_pl_foto_agnieszka_duczmal_avatar

Na festivalu animator w latach:

2008

Agnieszka DuczmalAgnieszka Duczmal urodziła się 7 stycznia 1946 w Krotoszynie. Studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Witolda Krzemieńskiego. Pracowała jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej. Już w czasie studiów, w roku 1968, utworzyła orkiestrę kameralną, która od 1988 roku występuje pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Zespołu Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym.


W 1970 roku została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Pięć lat później uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1976 r. wraz z Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 r. otrzymała nagrodę Międzynarodowego Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie „La Donna del Mondo” (Kobieta Świata) przyznaną pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Koncertowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk oraz Azji, występując między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii Monachijskiej, La Scali i Konserwatorium w Mediolanie, Pollack Hall w Montrealu, Teatro Real w Madrycie, Orchard Hall i Opera Concert Hall w Tokio, Teatrze Królewskim w Brukseli, Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Do grona artystów, z którymi współpracowała Agnieszka Duczmal należą między innymi Piotr Anderszewski, Martha Argerich, Kevin Kenner, Jeremi Menuhin, Katia and Marielle Labeque, Piotr Paleczny, Bernard Ringeissen, Alexandre Rabinovitch, Grigori Sokołov, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Igor Oistrakh, Vadim Repin, Henryk Szeryng, Tabea Zimerman, Jadwiga Rappe, David Geringas, Steven Isserlis, Mischa Maisky, Gary Karr, Michela Petri, Malcolm Messiter, Christian Lindberg, Maurice André, Guy Touvron i Al Di Meola.

Nagrała 8 płyt długogrających, 37 płyt kompaktowych wydanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Brazylii. Dla Polskiego Radia nagrała ponad 8000 minut muzyki. Telewizja Polska zarejestrowała 110 koncertów i programów Agnieszki Duczmal i Orkiestry Amadeus. Agnieszka Duczmal współpracowała z zagranicznymi mediami, takimi jak NDR, WDR, SFB, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, Radiem Meksykańskim oraz Telewizją Francuską.