ANIMOWANA 65-ka

konkurs na krótką animowaną etiudę

Przycisk_animator
Buy_ticket

Plympton, Bill

Thumb_bill_plympton_2009

Na festivalu animator w latach:

2015 2014 2009 2008

Urodził się w 1946 r. w Portland w stanie Oregon. Ukończył miejscowy uniwersytet stanowy na wydziale grafiki. W 1968 r. przeprowadził się do Nowego Jorku. Ilustracje i rysunki polityczne publikował m.in. w „New York Times”, „National Lampoon”, „Playboy”, „Vogue”, „Vanity Fair” i „Screw”.

Od dzieciństwa był zafascynowany animacją. Gdy miał 14 lat wysłał swoje rysunki do Walta Disneya z nadzieją otrzymania pracy animatora. Pierwszy film animowany „Boomtown” (do piosenki Julesa Feiffera) zrealizował jednak dopiero w 1983 r. W 1987 r. był nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany „Twoja twarz”, a inny jego film „Przyjdzie co do czego” był nagrodzony w Cannes w 1991 r. Po zrealizowaniu wielu animacji krótkometrażowych, stworzył w całości za własne pieniądze pełnometrażowy „Melodia”, rysując do niego ponad 30 tysięcy klatek. Następnie powstały m.in. „Poślubiłam dziwaka”, „Mutanci z kosmosu”, „Hair High” oraz „Idioci i anioły”. W 2005 r. za film „Pies obronny” był ponownie nominowany do Oscara.
Bill Plympton uznawany jest za króla animacji niezależnej i jest jedynym znanym człowiekiem, który własnoręcznie narysował każdą klatkę animowanego pełnometrażowego filmu fabularnego („Melodia”).