Filmy Jerzego Kuci - CRYSTAL SCREENING (tylko PL)

Specjalna prezentacja mistrzowska i pokaz filmów zdobywcy Kryształowego Pegaza - specjalnej nagrody Festiwalu Animator za całokształt twórczości. Na Festiwalu Animator 2022 nagroda zostanie przyznana mistrzowi polskiej animacji artystycznej – Jerzemu Kuci.

  • Powrót / Return, Polska / Poland, 1972, 10’
  • Szlaban / The Barrier, Polska / Poland, 1976, 7’
  • Refleksy / Reflections, Polska / Poland, 1979, 7’
  • Parada / Parade, Polska / Poland, 1986, 14’
  • Przez Pole, Jerzy Kucia, Polska 1992, 17’
  • Strojenie instrumentów / Tuning the Instruments, Polska / Poland, 2000, 16’
  • Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż / Fugue for Cello, Trumpet and Landscape, Polska / Poland, 2014, 18’

 

Jerzy Kucia
Urodzony w 1942 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie w roku 1961 i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 1967. Studiował malarstwo, grafikę i film animowany w pracowniach profesorów: Wacława Taranczewskiego, Konrada Srzednickiego, Włodzimierza Kunza.

Bezpośrednio po ukończeniu studiów pracował twórczo jako grafik i malarz, biorąc udział w około 150 wystawach krajowych i zagranicznych i otrzymując szereg nagród, m.in.: I Nagrodę w dziedzinie grafiki na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki „Wiosna Opolska”, III Nagrodę w dziedzinie grafiki na wystawie „XXX-lecie PRL” Obecnie zajmuje się głównie filmem animowanym jako reżyser, scenarzysta, grafik.

Debiutował filmem Powrót w roku 1972. Każdy z jego filmów był wielokrotnie prezentowany w konkursach ważnych światowych festiwali, zdobywając znaczące nagrody. Zorganizowanych zostało wiele retrospektywnych przeglądów jego dorobku filmowego. Profesor Jerzy Kucia zajmuje się również pracą pedagogiczną. W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych kierował Pracownią Filmu Animowanego (1981-2013) i Katedrą Grafiki Projektowej Wydziału Grafiki. Prowadził gościnnie zajęcia i warsztaty filmu animowanego ze studentami w National Film and Television School w Londynie, na Uniwersytecie w Münster, w Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie, w Vancouver, Bombaju, Wiedniu, Tuluzie, Singapurze, Bogocie, Tajpei.

Jest członkiem amerykańskiej Academy of Motion Picture, Arts and Sciences i Polskiej Akademii Filmowej. W latach 1985-2000 był członkiem zarządu ASIFA (Association Internationale du Film D’Animation; od 1994 do 1997 r. był jego wiceprezydentem). Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich i ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Za osiągnięcia artystyczne, znaczący wkład w rozwój polskiej i światowej sztuki filmu animowanego oraz za działalność pedagogiczną został uhonorowany prestiżowymi polskimi oraz światowymi nagrodami.