Zmiana terminu festiwalu!

13. MFFA Animator odbędzie się: 3-9.10.2020

Przycisk_animator
Buy_ticket

Znamy wyniki!

11.07.2019

Thumb_wide_animator_plansze_nagrody_international-06

Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Festiwal odwiedziło ponad 300 gości z Polski i zza granicy, wśród nich animator Tim Allen, znany ze współpracy z Timem Burtonem i Wesem Andersonem. Za nami ponad 300 pokazów filmowych i ponad 120 wydarzeń specjalnych. Według wstępnych danych, z programu ANIMATORA skorzystało ponad 16 tys. osób.

Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Nagród. W Scenie na Piętrze przyznaliśmy Pegazy, Animusze i nagrody specjalne. Wydarzeniu towarzyszył projekt ANIMOWANA CZTERDZIESTKA w wykonaniu zespołu ANIMATIK. Występem artystów ze Zbigniewem Kozubem na czele uczczono 40-lecie Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 12. MFFA ANIMATOR w składzie: Ewa Borysewicz, Franziska Bruckner i Bret Battey przyznało:
Grand Prix - Złotego Pegaza - i 45 tys. zł Osmanowi Cerfonowi za francuską produkcję „Je sors acheter de cigarettes” („I’m going out for cigarettes”). Film uhonorowano „za unikalne użycie animacji w celu ujawnienia ran rodziny, ukrytych w codziennym życiu”.

Srebrnym Pegazem i 20 tys. zł nagrodzono rosyjski film „Piat minut do moria” („Five minutes to sea”) Natalii Mirzoyan.
Brązowy Pegaz i 15 tys. zł powędrował w ręce Martiny Scarpelli za francuską produkcję „Egg”.
Kryształowego Pegaza - Nagrodę za Całokształt Twórczości przyznano Georges'owi Schwizgebelowi.

Jury przyznało także nagrody specjalne:
Najlepszym filmem muzycznym uznano niemiecki film „Machtspiel” („Power Game”) w reżyserii Iriny Rubiny.
Nagrodę rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki przyznano Sigi Song za chiński film „Sister”.
Nagrodą specjalną im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne uhonorowano film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.

Z kolei publiczność nagrodziła film "Egg" Martiny Scarpelli.Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Pełnometrażowych w składzie: Aneta Ozorek, Julie Roy, Georges Sifianos przyznało główną nagrodę w wysokości 45 tys. złotych Anji Kofmel. Jurorzy docenili szwajcarsko-niemiecko-chorwacko-finlandzką produkcję „Chris the Swiss” za to, że „bezkompromisowo i uczciwie dąży do ukazania prawdy, opowiada osobistą historię, która staje się świadectwem naszych czasów, mistrzowsko łączy animację z dokumentem”.

Nagroda Publiczności za najlepszy film pełnometrażowy powędrowała do Milorada Krstića za węgierski obraz "Ruben Brandt, kolekcjoner".


Zwycięzcą Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL jest Piotr Dumała. Jury w składzie: Hanna Margolis, Jacek Spychalski, Gunnar Strøm - zdecydowało o przyznaniu mu: Grand Prix konkursu, Kryształowego Animusza i Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 10 tys. złotych. Jego film „Ostatnia Wieczerza” zyskał uznanie za „uniwersalny język i błyskotliwość w prowadzeniu narracji”. 

Złotego Animusza za Debiut i nagrodę SFP w wysokości 2 tys. zł przyznano Piotrowi Milczarkowi za produkcję „Deszcz”.
Złoty Animusz za Film Autorski i nagroda SFP w wysokości 2 tys. zł wędruje w ręce Izabeli Plucińskiej za obraz „Portret Suzanne”.
Nagroda CeTA została przyznana Julii Orlik za „Quidquid Latine dictum sit, altum videtur”.
Publiczność doceniła film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.

Pokazy filmów nagrodzonych

Jutro (piątek, 12. lipca) zapraszamy na pokazy zwycięskich produkcji. O godz. 17:00 w Kinie Muza zaplanowaliśmy projekcję najlepszego filmu pełnometrażowego, o 19:00 pełnometrażowego filmu nagrodzonego przez publiczność, a o 21:00 - pokaz filmów krótkometrażowych. W sobotę (13. lipca) o 16:00 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się pokaz filmów Animator Jutra. Widzowie zobaczą obrazy, stworzone przez najmłodszych uczestników festiwalu w ramach Animatora dla dzieci.