ANIMATOR.PL

Konkurs Polskich Filmów Animowanych

Przycisk_animator
Buy_ticket

Konkurs MFFA Animator 2017

18.01.2017

Thumb_wide_img_4132

Przedłużamy nabór filmów do Konkursu MFFA Animator 2017. Festiwalowy Konkurs to nie tylko szansa zaprezentowania filmu szerszej publiczności, ale również festiwalowym gościom, przedstawicielom branży filmowej, którzy przyjeżdżają na festiwal z całego świata. Konkurs to także gratyfikacja finansowa – główna nagroda Złoty Pegaz to równowartość 45 tys. złotych! Na zgłoszenia czekamy do 28. lutego. Do Konkursu można zgłaszać: krótkometrażowe i pełnometrażowe filmy animowane zrealizowane w dowolnej technice animacji, powstałe po 31 grudnia 2014 roku. Filmy konkursowe mogą być zgłaszane przez szkoły artystyczne, szkoły filmowe, firmy producenckie, instytucje filmowe, indywidualnych twórców lub inne podmioty posiadające do tego prawo.

Uwaga! Festiwal nie przyjmuje do Konkursu seriali, trailerów, reklam i czołówek. Warunkiem dopuszczenia filmu do selekcji jest wypełnienie KARTY ZGŁOSZENIOWEJ oraz spełnienie warunków określonych w REGULAMINIE 10. MFFA Animator 2017 w Poznaniu.

STATUS FESTIWALU KWALIFIKUJĄCEGO DO OSCARÓW

Festiwal Animator ugruntował swoją pozycję na arenie międzynarodowej, zyskując w ostatnim czasie status festiwalu kwalifikującego do Oscarów. To ogromne wyróżnienie, którym może się poszczycić jeszcze tylko kilka innych festiwali na świecie. W praktyce oznacza to też, że zdobycie Grand Prix na Animatorze upraszcza drogę nagrodzonego filmu do ewentualnego znalezienia się wśród filmów nominowanych do Oscarów w kategorii krótkiego filmu animowanego – komentuje Dyrektor Artystyczny Marcin Giżycki, dodając: – Przede wszystkim rozwiązuje to problem kosztów, które trzeba ponieść w celu wynajęcia odpowiedniej sali kinowej w stolicy światowego przemysłu filmowego. Są to oczywiście koszta niebagatelne. Dzięki przyznaniu Animatorowi statusu „festiwalu kwalifikującego do Oscarów” wzrasta znacząco jego atrakcyjność wśród twórców i producentów niezależnych, niedysponujących takimi środkami na promocję swoich produkcji, jakie mają do dyspozycji wielkie studia. Warto dodać, że przed Animatorem podobny status uzyskało tylko osiem festiwali filmów animowanych o ustalonej od lat renomie: Anima w Brukseli, Anima Mundi w Rio de Janeiro, Animafest w Zagrzebiu, Cinanima w Espinho (Portugalia) oraz międzynarodowe festiwale filmu animowanego w Annecy, Ottawie, Stuttgarcie i Hiroshimie.
Warto nadmienić, że w Polsce przywilej nominowania filmów do nagród Akademii uzyskały dotychczas tylko dwa festiwale, które nie są konkursami wyłącznie filmów animowanych: Krakowski Festiwal Filmowy i Warszawski Festiwal Filmowy.